Połącz się z nami

Newsy

WhatsApp ogranicza możliwość wielokrotnego przekazywania wiadomości

Ma to utrudnić rozprzestrzenianie się fake newsów.

WhatsApp to doskonałe narzędzie do szybkiego przesyłania wiadomości grupowych, ale ma on także swoją ciemniejszą stronę – ze względu na szyfrowanie konwersacji korzystają z niego przestępcy i propagatorzy teorii spiskowych. Aby spowolnić rozprzestrzenianie się fake newsów, aplikacja postanowiła wprowadzić ograniczenia w masowym przekazywaniu wiadomości.

Wprowadzone przez WhatsAppa obostrzenia dotyczą wiadomości, które przed trafieniem do użytkownika zostały kilkukrotnie rozesłane za pośrednictwem funkcji przesyłania dalej. Tego typu zawartość jest oznaczona umieszczonym ponad treścią emblematem podwójnej strzałki. Po jej otrzymaniu będziemy mogli przekazać ją dalej tylko do jednego odbiorcy jednocześnie – poprzednio możliwe było przesłanie wiadomości do pięciu osób. Ma to zapobiec masowemu rozsyłaniu fake newsów i innych treści pochodzących z niesprawdzonych źródeł.

WhatsApp wyjaśnia, że w ciągu ostatnich tygodni zanotował znaczący wzrost wiadomości rozprzestrzenianych za pomocą funkcji „prześlij dalej”. Wiele z nich ma niewinną zawartość – są to przydatne artykuły, modlitwy za chorych na COVID-19, śmieszne filmiki czy memy – ale w tej grupie znajdują się także fake newsy, które w obecnej sytuacji mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu lub życiu podatnych na dezinformację użytkowników.

To nie pierwszy raz, gdy WhatsApp jest zmuszony wprowadzić ograniczenia w rozsyłaniu wiadomości. W 2018 roku rozsiana za pośrednictwem aplikacji plotka doprowadziła do publicznego zlinczowania wielu niewinnych osób w kilku regionach Indii – ktoś postanowił rozpowszechnić fałszywą informację, jakoby w okolicy grasował gang porywaczy dzieci, co skłoniło lokalnych mieszkańców do ataku na przedstawicieli innych grup etnicznych. To wtedy WhatsApp postanowił wprowadzić limit pięciu przesłań dalej, który teraz został dodatkowo zaostrzony.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

4 komentarze

4 Comments

 1. poganka

  08/04/2020 dnia 12:33

  Kiedyś można było wysyłać wiadomość do nieograniczonej liczby kontaktów, potem tylko do 5. Teraz będę mogła wysłać tylko do 1? Przechodzę na SIGNAL, tam nie ma ograniczenia.

  • Marcin Kubicki

   09/04/2020 dnia 19:59

   Gdyby tylko z Signal czy Telegram korzystało tak wiele osób co z WA…

  • Logic

   15/04/2020 dnia 04:42

   To jest po prostu kolejny sposób na ograniczanie przepływu informacji a to już nie daleko od reżimu systemowego. Powinna się tym zająć odpowiednia komórka UKE czy sama UE w ktorej głownym celem jest swobodny przepływ nie tylko usług towarów ludzi…

 2. Paula

  16/04/2020 dnia 10:01

  Cóż kto zechce przesłać wiadomość dalej to i tak to zrobi. Whatsapp to chyba jedna z popularniejszych aplikacji służąca do komunikacji w dzisiejszych czasach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

NVIDIA oficjalnie prezentuje kartę RTX 3060 Ti

Newsy

Grudzień w HBO GO – nowe filmy i seriale

Newsy

Super Nintendo World zostanie otwarty w lutym 2021

Newsy

Wielka Brytania zabrania instalacji infrastruktury 5G od Huawei

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!