Połącz się z nami

Gaming

DualSense – kontroler do PlayStation 5

Haptyczne wibracje, adaptacyjne triggery i nowy design.

Sony już od wielu miesięcy zapowiadało, że następca DualShocka będzie stanowił nową jakość na rynku kontrolerów. Oto DualSense – pad zaprojektowany po to, by dostarczać graczom jak najbardziej realistyczne wrażenia z rozgrywki.

Stworzony przez Sony kontroler charakteryzuje się futurystycznym designem i nową kolorystyką. Jego uchwyty są dłuższe i lepiej wyprofilowane, a triggery umieszczone zostały pod lekkim kątem – dzięki temu mają być one wygodniejsze dla osób o mniejszych dłoniach; duży touchpad otoczony jest podświetlanymi paskami. Wbudowany mikrofon pozwala na rozmowę z innymi graczami bez konieczności podłączania headsetu, chociaż producent zaznacza, że w trakcie dłuższych sesji gamingowych lepiej skorzystać z tego drugiego. Przycisk Share został zastąpiony przyciskiem Create, według Sony „służącym do tworzenia fantastycznej, gamingowej zawartości i dzielenia się nią z całym światem”. Ponadto DualSense jest lżejszy od DualShocka i ma dłużej działać na baterii, a dzięki złączu USB-C akumulator będzie ładował się szybciej niż w poprzedniej generacji, wyposażonej w microUSB.

Oficjalna prezentacja potwierdziła wiele pogłosek, które do tej pory towarzyszyły padowi do PS5. Zamiast silniczków wibracyjnych, kontroler otrzyma haptyczne informacje zwrotne: sposób i natężenie wibracji będą zależały od kontekstu. Przykładowo, przedzieranie się samochodem przez błoto będzie wywoływało inną odpowiedź pada niż jazda po twardej nawierzchni. Podobną ewolucję przeszły także triggery, teraz wykonane w technologii adaptacyjnej. Dzięki temu gracze będą mogli poczuć zmieniające się napięcie, na przykład podczas naciągania łuku.

DualSense został już przesłany do deweloperów. W ręce graczy trafi on w ostatnim kwartale bieżącego roku wraz z wyczekiwanym PlayStation 5 – Sony zapowiada, że mimo problemów wywołanych przez pandemię COVID-19, premiera konsoli nie ulegnie opóźnieniu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Nowe smartwatche HONOR Watch GS Pro i HONOR Watch ES debiutują w Polsce

Newsy

Cyberpunk 2077 znów opóźniony

Newsy

Rozpoczyna się publiczna beta SpaceX Starlink

Newsy

TEST: Kia e-Niro

Moto

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!