Ludzie od zawsze marzą, aby roboty wspomagały ich w wykonywaniu wszelkich prac. Największe plany na wykorzystywanie robotów rozważa się w medycynie. Jednak w miarę ich wprowadzania, okazuje się, że oczekiwania są zbyt duże: nie tyle ze strony lekarzy, lecz pacjentów. Jak pokazują raporty z operacji urologicznych, zabieg wykonywany przez człowieka niewiele się różni od tego wykonywanego przez robota.
Operacje wykonywane przez maszyny są fascynującym tematem do przemyśleń. Każdego dnia lekarz zamiast stać przy stole operacyjnym – siedzi przy komputerze i obsługuje robota wykonującego delikatną operację.
Pierwszą udaną operację z wykorzystaniem robotów wykonano kilka lat temu. Od samego początku wiązano nadzieje, że ta nowa metoda skróci czas powrotu do zdrowia i normalnego funkcjonowania przez pacjenta.
W Duke University Medical Center przeprowadza się wiele operacji raka prostaty. Jeden z chirurgów stwierdził, że 89% pacjentów operowanych przy pomocy robotów oczekuje wyjścia ze szpitala dzień po operacji i powrotu do pełnej sprawności fizycznej po 6 miesiącach. Chociaż lekarze stwierdzają, że jest to możliwe, to nie potwierdza tego jeszcze doświadczenie pooperacyjne.
Miejmy nadzieję, że technika będzie rozwijała się coraz prężniej i oczekiwania pacjentów będą mogły być spełniane, a powrót do zdrowia będzie coraz szybszy.