Przed rozpoczęciem testowania systemu Windows Phone 7 (WP7) miałem mieszane uczucia odnośnie nowego „dziecka” Microsoftu. Przez lata korzystałem z Symbiana, obserwując jego wieloletnią ewolucję wraz z kolejnymi modelami Nokii. Potem bawiłem się pierwszym iPhonem i jego magicznym iOS 1.1, aby ostatecznie przesiąść się na Androida. Nie sądziłem, że w najbliższym czasie pojawi się interfejs, do którego mógłbym się przekonać. Myliłem się.
Microsoft stworzył całkiem nowy i świeży system, odcinając się wyraźnie od schematów i rozwiązań stosowanych w Windows Mobile 6. Pierwsza rzecz, która mnie uderzyła, to niezwykle przejrzysty i intuicyjny interfejs. Główny pulpit składa się z kilku kwadratowych kafelków pełniących funkcję skrótów do najczęściej używanych aplikacji (kontakty, wiadomości tekstowe, poczta, sieci społecznościowe), jednocześnie wyświetlając powiadomienia o nieodebranych połączeniach czy nieprzeczytanej poczcie. Rozwiązanie Microsoft u bardzo przypadło mi do gustu i sprawdza się znacznie lepiej niż mała belka powiadomień znana z Androida. Przesuwając palcem w lewo, przechodzimy do klasycznej listy menu, w której znajdziemy wszystkie zainstalowane aplikacje i ustawienia systemu. Jeżeli chodzi o płynność działania, to wszyscy producenci zachwalają szybkość swojego systemu, ale w przypadku Windows Phone 7 takie stwierdzenie jest jak najbardziej uzasadnione. WP7 działa równie płynnie co nowy iOS, pozostawiając Symbiana i Androida daleko w tyle. Przez dwa tygodnie użytkowania nie zauważyłem jakichkolwiek śladów przycięcia czy spowolnienia systemu.
Microsoft odszedł nieco od stricte biznesowego modelu, wychodząc naprzeciw użytkownikom stawiającym komunikację za pomocą portali społecznościowych na równi ze sprawdzaniem skrzynki pocztowej. Zakładka People zbiera w jedną całość znajomych z Facebooka, MSN i książki telefonicznej. Dzięki temu możemy szybko podejrzeć ostatnie wiadomości, komentarze, czy udostępnione zdjęcia. Domyślna przeglądarka internetowa, jaką jest oczywiście Internet Explorer, w przeciwieństwie do powszechnej opinii dotyczącej wersji desktopowej, działa bardzo szybko. Oprócz podstawowych opcji, takich jak historia czy zapisywanie ulubionych stron, oferuje ona możliwość przeglądania WWW w trybie mobile/desktop. Jest to szczególnie przydatne, gdy nie chcemy oglądać strony w ubogiej wersji lajt, skrojonej specjalnie na potrzeby telefonów komórkowych.
Aplikacja Zune, która jest odpowiedzialna za odtwarzanie multimediów w środowisku WP7, powstała na bazie sprawdzonego interfejsu przenośnego odtwarzacza Microsoft u – Zune HD. Otrzymujemy dostęp nie tylko do muzyki i filmów, ale również radia, podcastów i sklepu muzycznego, w którym możemy zakupić ulubione kawałki. Galeria zdjęć może nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym, ale za to idealnie spełnia swoje zadanie, pozwalając nam na przeglądanie zdjęć w pionie, a po obróceniu ekranu także w poziomie. Zapisane w telefonie dokumenty Worda, Excela i PowerPointa bez problemu podejrzymy za pomocą mobilnej wersji Office?a. Z łatwością zsynchronizujemy pliki znajdujące się na dysku naszego komputera, a w razie potrzeby możemy je szybko wyedytować z poziomu telefonu.
Niewielkim rozczarowaniem jest brak funkcji kopiuj/wklej, która znacznie usprawniłaby pracę z dokumentami. Klawiatura służąca do wprowadzania tekstu nie jest niestety tak wygodna jak u konkurencji, a do tego w kwestii wyglądu projektanci cofnęli się wręcz do ery kamienia łupanego. Brak języka polskiego jest ogromnym błędem Microsoft u i może on znacząco zniechęcić polskich użytkowników do sięgania po modele telefonów z systemem WP7. Podczas pisania SMS-a autouzupełnianie słów działa bez zarzutu, szkoda tylko, że w języku angielskim. Radzę od razu wyłączyć tę funkcję i oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów. Na koniec warto wspomnieć o małej niespodziance dla posiadaczy konsoli Xbox 360, dla których przygotowano mobilną wersję Xbox Live umożliwiającą podglądanie karty gracza, osiągnięć, statystyk czy aktualnego statusu znajomych.
Podsumowując, Windows Phone 7?udał? się Microsoft owi. Prosty i elegancki interfejs w połączeniu z niezwykle szybkim działaniem stawiają go w czołówce mobilnych systemów operacyjnych. Firma z Redmond wykonała kawał dobrej roboty i gdyby nie brak obsługi języka polskiego, bez wątpienia zasługiwałby na 5 gwiazdek.
WWW.MICROSOFT.COM/WINDOWSMOBILE
Specyfikacja
PRODUCENT Microsoft Corporation
LICENCJA Microsoft EULA
RODZINA OS Windows CE
TELEFONY Z SYSTEMEM Dell Venue Pro, HTC 7 Pro, HTC 7 Surround, HTC 7 Trophy, HTC 7 Mozart, HTC HD7, LG Optimus 7, LG Quantum, Samsung Focus, Samsung Omnia 7