Xperia Z2 to smukły, wodoodporny smartfon z kamerą napakowaną megapikselami oraz możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Czy pozwoli mu to zająć miejsce na smartfonowym tronie?
W porównaniu do poprzedniego modelu, Z2 wyposażony został w nieco większy wyświetlacz o 5,2-calowej przekątnej, ale przy 8,2 mm grubości jest cieńszy niż np. HTC One (M8). Dość kanciasty design nie pozwala określić Z2 mianem najbardziej ergonomicznego smartfona na świecie, lecz gdyby jednak zdarzyło ci się go wypuścić z rąk do wody, to spokojna twoja rozczochrana – sprzęt ten jest w stanie wytrzymać 30-minutowe zanurzenie na głębokości 1,5 metra, co czyni go świetnym towarzyszem np. podczas wakacyjnego wypoczynku.
Nie da się ukryć, że konsumenci coraz bardziej przyzwyczajają się do telefonów o dużych gabarytach, a żadne z tych urządzeń nie zasługiwało na powiększenie rozmiaru wyświetlacza tak, jak smartfon Sony. Japońska firma robi świetny użytek z technologii Triluminos oraz silnika obrazu X-Reality, udoskonalanego w telewizorach z serii Bravia – efektem zastosowania w wyświetlaczu obu tych rozwiązań jest cudowny wręcz obraz z bardzo żywymi kolorami, których piękno widoczne jest zwłaszcza w przypadku oglądania zdjęć lub filmów. 4-rdzeniowy procesor 2,3 GHz oraz 3 GB pamięci RAM przyczyniają się do osiągnięcia podręcznikowej płynności generowanego obrazu, dzięki której filmiki z YouTube ogląda się tutaj tak samo przyjemnie, jak na dobrej klasy tablecie.
Podobnie jak Galaxy S5, Xperia Z2 działa w oparciu o najnowszego Androida KitKat, którego interfejs został poddany przez Sony pewnym modyfikacjom. Pierwszą zauważalną zmianą jest brak cienkich pasków na górze i dole ekranu – niby drobna modyfikacja, ale w znaczący sposób poprawia wizualną schludność systemu. Tym bardziej przykre jest, że Japończycy nie ogarnęli innych kwestii – wspomnieć wypada chociażby o widgetach, których spora ilość nie została poddana odpowiedniej optymalizacji, co może wprowadzać zamęt przy multitaskingu.
Sony spisało się na medal w kwestii wgranych aplikacji, których oferta jest na tyle bogata, że mocno zachęca do wykupienia odpowiednich subskrypcji. Video Unlimited na start oferuje sześć darmowych filmów na żądanie, Music Unlimited odaje w ręce użytkownika Z2 darmową 30-dniową wersję aplikacji, PlayStation Mobile zapewnia zaś dostęp do godnego podziwu zbioru gier. Miłośnicy korzystania z tych lub wielu innych multimedialnych aplikacji muszą jednak być przygotowani na to, że wbudowane 16 GB pamięci może zapełnić się w bardzo krótkim czasie. Gdy zabraknie miejsca w telefonie, z pomocą może przyjść im karta microSD.
Z tyłu obudowy najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest niewątpliwie 20,7-megapikselowy sensor wbudowanej kamery. Zastosowana w nim optyka działa diabelnie szybko i jest gwarantem uzyskania fantastycznej jakości fotek. Mobilni fotografowie docenią na pewno sporą ilość dopracowanych trybów automatycznych oraz bardzo efektywną stabilizację obrazu SteadyShot. Ta genialna kamerka może również nagrywać filmy w rozdzielczości 4K, ale z racji ich rozmiarów (i 16 GB pamięci) funkcja ta wykorzystywana będzie raczej przez niewielu użytkowników.
Jeśli będziecie używać Z2 do standardowych czynności nie poświęcając zbyt dużej ilości czasu na zabawę z wymagającymi grami, to bateria bez problemu będzie pracować okrąglutką dobę. Chcecie wydłużyć jej żywotność? Włączcie zatem tryb Stamina, a w smartfonie wyłączone zostaną wszystkie zbędne funkcje, co pozwoli zyskać zaskakująco dużą ilość dodatkowych godzin pracy akumulatora. Decydując się na ten krok musicie tylko pamiętać, że nie otrzymacie powiadomień z Facebooka/wiadomości z WhatsApp jeśli telefon będzie znajdował się w tym trybie.
Z2 w zestawieniu ze swym bezpośrednim poprzednikiem został poddany wielu oczywistym ulepszeniom. Jeszcze piękniejszy wyświetlacz, szybszy procesor oraz dopracowane oprogramowanie sprawiają, że smartfon może zawrócić w głowie wielu osobom, które będą w stanie przeboleć jego niespecjalne ergonomiczny design.
Pomimo paru mniej lub bardziej dokuczliwych niedogodności, Xperia Z2 jest wyjątkowo udanym urządzeniem. To najpotężniejszy smartfon w ofercie Sony, ale do miana „szefa wszystkich androidowych szefów” nieco mu jeszcze brakuje. Jesteśmy skłonni zaryzykować nawet stwierdzenie, że w ogólnym rozrachunku bardziej przypadł nam do gustu model Z1 Compact, no ale cóż – są gusta i guściki…
Specyfikacja
PROCESOR/RAM: 2,3 GHz quadcore/3 GB
OS: Android 4.4
WYŚWIETLACZ: 5,2 cala, 1920×1080
PAMIĘĆ: 16 GB
KAMERA TYŁ: 20,7 Mpix/4K
KAMERA PRZÓD: 2,2 Mpix/1080p
ŁĄCZNOŚĆ: Bluetooth 4.0, DLNA, Wi-Fi, 4G
ŻYWOTNOŚĆ BATERII: Do 19 godzin rozmów
Wysokość: 147 mm
Szerokość: 73 mm
Grubość: 8,2 mm
Waga: 163 g
Suche fakty
PRAWIE JAK W KINIE
Głośniki znajdują się teraz nad i pod wyświetlaczem, co pozwala uzyskać lepsze brzmienie podczas oglądania filmów na smartfonie ustawionym w pozycji horyzontalnej.
CZAS NA SESJĘ
Kamera 20,7 Mpix nagrywa filmy w 4K, a dzięki wbudowanej stabilizacji obrazu nie ma szans, żeby pstryknąć nią jakąś nieudaną fotkę.
ZASTRZYK ENERGII
Wyposażony w małe magnesy port służący do ładowania baterii umieszczono z boku obudowy.
SŁYSZYSZ MNIE?!
Dołączone do smartfona słuchawki mają wbudowaną technologię wyciszania szumów. Nie musisz się więc przejmować odgłosami miejskiej dżungli.
Ocena
Zdaniem T3
Bardzo solidny smartfon Sony zadziwia w wielu aspektach, ale nazwanie go najlepszym telefonem z Androidem byłoby grubą przesadą.
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Funkcjonalność
-
Cena