Też macie wrażenie, że z każdym rokiem na rynku smartfonów pojawiają się nowe kategorie? Mamy już flagowce, telefony ze średniej półki, urządzenia dla graczy, dla biznesmenów, dla podróżników… Sony proponuje nam sprzęt ewidentnie stworzony z myślą o filmowcach, fotografach i vlogerach. Xperia 1 III to piękny i potężny, ale drogi smartfon – sprawdźmy, czy jest on wart naszych pieniędzy.
Zacznijmy nietypowo, bo od aparatu głównego; to w końcu on gra pierwsze skrzypce we flagowcu Sony. Składa się on z trzech „oczek” o rozdzielczości 12 Mp: aparatu głównego, obiektywu ultraszerokiego oraz teleobiektywu o zmiennej ogniskowej 70/105 mm. Największe wrażenie robi ten ostatni, umożliwiający uzyskanie optycznego przybliżenia 2,9x lub 4,4x; do dyspozycji otrzymujemy także cyfrowy zoom 12,5x. Układ działał błyskawicznie: wystarczyły zaledwie ułamki sekundy, by obiektyw przełączył się w drugie ustawienie, złapał ostrość i był gotów do zrobienia zdjęcia.
Jakość zdjęć wykonanych wszystkimi „oczkami” stała na wysokim poziomie: fotki okazały się kolorowe, detaliczne i ostre. Nawet w nocy nie wkradały się na nie szumy i zakłócenia – zamiast nadmiernego rozjaśniania sceny, Sony stawia tutaj na naturalność. Duża w tym zasługa systemu ciągłego obliczania autofokusu i ekspozycji, ułatwiającego portretowanie dzieci i zwierzaków. Telefon szczególnie dobrze nadaje się do uwieczniania szybko poruszających się obiektów: do dyspozycji otrzymujemy tryb śledzenia wskazanego modela w czasie rzeczywistym oraz znany z aparatów Sony tryb Eye AF – autofokus wykrywający oczy ludzi i zwierząt.
Xperia 1 III potrafi nagrywać materiał wideo w jakości 4K HDR i nawet 120 kl./s. Dzięki wbudowanemu stabilizatorowi obrazu SteadyShot, klipy są płynne i profesjonalne, nawet bez korzystania z gimbala. Jedynym minusem okazał się fakt, że do skorzystania z wielu funkcji, konieczne jest uruchomienie aplikacji Sony Photography Pro i Cinematography Pro – fani innych apek fotograficznych będą musieli zrezygnować ze swoich ulubionych programów.
W kwestii designu producent postanowił zostać u źródeł. Telefon został wykonany z wytrzymałych, eleganckich materiałów, szkła Gorilla Glass oraz aluminium, ale zachowuje typowy dla serii Xperia minimalizm. Urządzenie jest smukłe i wyraźnie wydłużone; osobiście nie miałem problemów z dosięgnięciem do górnej krawędzi ekranu jedną dłonią, ale osobom o krótszych palcach może sprawiać to kłopoty. Miłośników akcji ucieszy fakt, że sprzęt jest wodo- i pyłoodporny w klasie IP65/68.
Sony pozostało także przy charakterystycznym, kinowym wyświetlaczu o proporcjach 21:9: OLED CinemaWide ma przekątną 6,5 cala oraz rozdzielczość 4K. To fantastycznie kolorowy panel, na którym widać wszystkie szczegóły oglądanego filmu (nawet takiego w niższej rozdzielczości – na małym wyświetlaczu trudno jest zauważyć różnicę pomiędzy 4K a Full HD+). Częstotliwość odświeżania 120 Hz szczególnie przyda się graczom, ale sam najczęściej korzystałem z ustawień 90 Hz: w tym trybie telefon automatycznie dopasowuje odświeżanie do sytuacji.
Wydajność Xperii 1 III nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Telefon działa na Snapdragonie 888 w towarzystwie 12 GB RAM-u. Konfiguracja ta potrafi udźwignąć nawet najbardziej wymagające gry, a w programach benchmarkowych daje imponujące rezultaty. Niestety, długa i wytężona praca powoduje mocne nagrzewanie się smartfona – po kilku wyścigach w mobilnej wersji gry wyścigowej GRID Autosport wyraźnie czułem, że obudowa zrobiła się ciepła.
Czas działania na jednym ładowaniu oscylował w okolicach 8-9 godzin ciągłej, intensywnej pracy. W ciągu dnia akumulator o pojemności 4 500 mAh nie domagał się dodatkowego ładowania, acz należy mieć na uwadze, że w pełnej rozdzielczości 4K i przy odświeżaniu 120 Hz, czas pracy szybko się kurczy. W zestawie z telefonem otrzymamy ładowarkę o mocy 30 W, która uzupełnia baterię do pełna w nieco ponad godzinę.
Sony Xperia 1 III wydał mi się bardzo niszowym sprzętem jak na flagowca. Smartfon kusi przede wszystkim fantastycznym aparatem dla profesjonalistów i wspaniałym ekranem, ale cena, jaką musimy za niego zapłacić, może wydać się zaporowa dla wielu użytkowników.
SPECYFIKACJA
- CENA 5 800 PLN
- PROCESOR Qualcomm Snapdragon 888
- EKRAN OLED 6,5 cala 3840×1644 px 120 Hz
- RAM 12 GB
- PAMIĘĆ WEWNĘTRZNA 256 GB
- APARAT GŁÓWNY 12 Mp + 12 Mp + 12 Mp
- APARAT PRZEDNI 8 Mp
- WYMIARY 165 x 71 x 8,2 mm
- WAGA 186 g
Werdykt
NASZYM ZDANIEM...
Efektowny, acz drogi telefon, który spodoba się przede wszystkim entuzjastom fotografii i filmowania.
Plusy
Profesjonalny, funkcjonalny aparat fotograficzny. Ostry i płynny ekran. Mocna specyfikacja. Długi czas pracy na baterii.
Minusy
Smartfon potrafi mocno się nagrzać. Cena.