Przy całym szumie wokół Sony A95K — pierwszego telewizora wykorzystującego technologię wyświetlania QD-OLED — łatwo przeoczyć fakt, że Sony wprowadziło na rynek również swoje pierwsze telewizory z podświetleniem mini-LED. Recenzowany Sony X95K to najwyższy model telewizora 4K tego typu.
Nóżki dołączone do X95K są odchudzone względem tego, co widzieliśmy w poprzednich latach, nabierając bardziej smukłej estetyki. Można je ustawić w kierunku odległych końców telewizora, aby uzyskać szerszą podstawę, lub w dwóch gniazdach w kierunku środka, aby zmieścić się na węższym stoliku na media.
Plastikowe panele z tyłu telewizora służą do ukrycia wnęki przyłączeniowej telewizora i ułatwiają zarządzanie kablami. Podobnie jak A95K, X95K współpracuje z nową kamerą BRAVIA CAM, którą jednak trzeba dokupić osobno. Rozszerza ona funkcje optymalizacji obrazu i dźwięku telewizora względem położenia widza oraz uaktywnia dodatkowe możliwości, m.in. w zakresie sterowania gestami czy prowadzenia rozmów wideo. X95K oferuje cztery wejścia HDMI, z których dwa oferują 4K 120 Hz i zmienną częstotliwość odświeżania (VRR) — jedno z nich obsługuje również eARC.
Podobnie jak w przypadku wszystkich telewizorów BRAVIA, X95K ma wbudowany tuner ATSC 3.0, również zwany NextGen TV. Telewizor korzysta z systemu Google TV, który z roku na rok coraz lepiej się prezentuje i funkcjonuje. Menu jest przejrzyste, a sama platforma szybka w obsłudze i gwarantuje długi okres aktualizacji. Poza oczywistym Chromecastem, X95K dogaduje się także z AirPlay 2 i HomeKit.
Obraz na X95K jest doskonały: bardzo jasny, przewyższający większość innych testowanych przeze mnie telewizorów LCD, może poza takimi modelami, jak wypalające siatkówkę (to nie jest zaleta) Hisense. Pokrycie barw DCI-P3 wynosiło z kolei około 95%. Technologia X-Anti Reflection była skuteczna w czasie, gdy jej używałem. Telewizor poradził sobie ze światłem wpadającym przez okna w słoneczny dzień całkiem nieźle. Odblaski były osłabione, obraz wyraźny, a czerń czysta.
Telewizory Sony w jakiś sposób osiągają imponującą wydajność, używając mniejszej liczby stref przyciemniania niż niektóre inne marki telewizorów, które używają tak wielu lokalnych stref jak to tylko możliwe. Przetestowałem X95K pod względem występowania efektu aureoli, w warunkach skrajnych z białymi napisami w obszarze czarnego paska. Test, który niektórzy mogą uznać za trochę niesprawiedliwy, zakończył się dla telewizora całkiem pozytywnie — rozbłysk był niewielki i w warunkach codziennych niezauważalny. Lepiej pod tym względem sprawuje się Samsung QN90A, ale z drugiej strony szczytowe podświetlenie HDR w telewizorze Sony jest jaśniejsze niż w propozycji koreańskiej marki.
Skoro jednak zacząłem już wątek nieuczciwych porównań, widziałem X95K obok A95K QD-OLED i nie mogłem powstrzymać się od porównania ich w czasie rzeczywistym – pomimo zastosowania dwóch zupełnie różnych technologii, w których QD-OLED ma wyraźne zalety, wciąż byłem pod ogromnym wrażeniem X95K. W jakiś sposób X95K miał podobne nasycenie i dokładność reprodukcji kolorów, bardzo imponujące poziomy czerni i szczegóły cieni, wielką głębię i wyjątkowo olśniewające podświetlenie HDR.
Co zatem nie zachwyca w X95K? Cóż, to telewizor LCD, więc oglądanie obrazu pod kątem nawet z technologią Sony X-Wide Angle powoduje tendencję do obniżania poziomu nasycenia i kontrastu. Ponadto X95K oferuje tylko dwa wejścia z obsługą 4K 120 Hz i VRR, z których jednym jest port eARC. Wreszcie wraz z włączeniem VRR, wyłączeniu ulega lokalne przyciemnianie telewizora. Mimo że telewizor doskonale nadaje się do gier, zaskoczyła mnie ta decyzja.
Sony pozostawia za to w tyle konkurencję w kategorii dźwięku. X95K brzmi niesamowicie. Wierność została znacznie poprawiona w porównaniu z zeszłorocznym X95J — model ten brzmi bardziej otwarcie i ma jeszcze więcej wsparcia basów. Będzie też świetnym kanałem centralnym, jeśli postawisz na rozbudowę swojego zestawu audio.
Sony X95K to fantastyczny telewizor. W tym roku wyścig w tej kategorii jest zaskakująco mało zacięty. Wypisały się z niego zdecydowanie LG, TCL i Vizio, a na placu boju obok Sony pozostaje wspomniany Samsung. Aby uzyskać lepszy poziom czerni i kontrast, niezbędny byłby ekran OLED lub QD-OLED, dzięki czemu Sony A80K lub Sony A95K będą solidnymi alternatywami, zostawiając w dalekim tyle LG C2. Jeśli chodzi o jaśniejszy telewizor, Samsung więcej obiecuje modelem Q90B. W przeciwnym razie Sony X95K jest obecnie jednym z najlepszych telewizorów LCD 4K, jakie można kupić.
Specyfikacja
- CENA Od 6 900 PLN
- ROZMIAR 65” / 75” / 85”
- PROCESOR OBRAZU Cognitive Processor XR
- ROZDZIELCZOŚĆ 3840×2160 px
- CZĘSTOTLIWOŚĆ ODŚWIEŻANIA 100 Hz
- MOC RMS 60 W
- ŁĄCZNOŚĆ 4x HDMI 2.1 (w tym eARC), 2x USB, Ethernet, wyjście optyczne, Wi-Fi, Bluetooth, Chromecast, AirPlay, HomeKit
- WAGA (65”) 32,1 kg bez podstawy (33 kg z podstawą)
Werdykt
NASZYM ZDANIEM...
Jeśli szukasz telewizora LCD 4K, Sony X95K to bez cienia wątpliwości jedna z najlepszych opcji w tym roku.
Plusy
Doskonały poziom obrazu. Fantastyczne kolory. HDR. Genialny dźwięk.
Minusy
Lekki efekt aureoli. VRR wyłącza lokalne przyciemnianie.