W obliczu coraz potężniejszych aparatów w które wyposażane się smartfony, producenci kompaktów oferują nam coraz więcej technologii za coraz niższą cenę. Te podróżne małpki oferują zaskakująco wiele, zważywszy na swoje niewielkie rozmiary. Tryby manualne, zestawy cyfrowych filtrów, robienie panoramicznych zdjęć 3D, czy nawet 24x zoom optyczny – czasami aż trudno uwierzyć ile funkcjonalności może zawierać się w tak małych obudowach. Już za niewielkie pieniądze kupicie obecnie świetny sprzęt.
CANON IXUS 510 HS
1 350 PLN, CANON.PL
Dane techniczne
SPECYFIKACJA
OBRAZY 10,1 Mpix, zapis tylko w JPEG
VIDEO 1920×1080 24 fps, dźwięk stereo
MATRYCA 1/2,3 cala back-illuminated CMOS
OBIEKTYW 28-336 mm, 12x optyczny zoom
WYŚWIETLACZ 3,2 cala, 461 000 pikseli, ekran dotykowy
ISO 100-3200
STABILIZACJA OBRAZU Optyczna
ILOŚĆ ZDJĘĆ NA SEKUNDĘ Do 2,6
ZASILANIE 190 zdjęć
WYMIARY
WYSOKOŚĆ 86 mm
SZEROKOŚĆ 54 mm
GRUBOŚĆ 19,8 mm
WAGA 163 g
12x zoom zamknięty w sprzęcie wielkości karty kredytowej
Ze swoim kanciastym, nieco staroszkolnym designem, dostępny w czarnym lub białym kolorze 510 HS jest najmniejszym aparatem w naszym zestawieniu.
Jego 1/2,3-calowa matryca CMOS nie została hojnie obdarzona pikselami, pomoże to jednak uniknąć efektu ziarnistości przy wyższych ustawieniach czułości. Solidny 12x zoom i najdłuższą ogniskową 336 mm nie robi może ogromnego wrażenia, ale to i tak lepiej niż standardowe 5x zbliżenie w większości małpek. Najwęższe ustawienie ogniskowej o długości 28 mm, pozwala zmieścić w kadrze naprawdę spore krajobrazy.
Choć z powodu swoich niewielkich wymiarów 510 HS bez najmniejszego problemu zmieści się do kieszeni, to i tak z pewnością poczujecie jego solidną metalową obudowę. Seria Ixus zawsze stawiała na prostotę, nie inaczej jest w tym przypadku. Mamy tu minimalną liczbę przycisków (migawka, on/off, zoom, odtwarzanie zdjęć), pozostałe opcje kontrolowane są za pomocą 3,2-calowego ekranu dotykowego. Na dobrą sprawę zrobienie zdjęcia sprowadza się do wycelowania aparatem i pojedynczego dotknięcia ekranu.
Fotki robione przez 510 HS są jasne i o czystych barwach, jednak nie mają niestety porównania do jakości oferowanej przez większych konkurentów z tego zestawienia. Opcje video są całkiem niezłe, możemy nagrywać filmy w rozdzielczości 1920×1080 w 24 kl./s z dźwiękiem stereo, otrzymujemy także jakże przydatne wyjście HDMI.
Wi-Fi traktujemy jako przydatny dodatek, nawet w przypadku gdy zostaliśmy tu pozbawieni możliwości wrzucenia zdjęć na Facebooka bezpośrednio z aparatu. Chociaż zakres zoomu, dość mała ilość zdjęć na baterii i stosunek jakości do ceny wielkiego szału nie robi, to pod względem swojej kompaktowości i stylowego wyglądu sprzęt ten nie ma sobie równych.
Suche fakty
1/ WI-FI
Możliwość przesyłania zdjęć na m.in. na PC, iPhone?a etc.
2/ WYŚWIETLACZ
3,2-calowy ekran dotykowy, dzięki któremu robienie zdjęć/filmów sprowadza się do pojedynczego dotknięcia.
3/ WYJŚCIE HDMI
Dzięki niemu podłączycie aparat do swojego telewizora.
4/ 12X ZOOM
Ogniskowe rzędu 28-336 mm to i tak nieźle jak na taką miniaturkę.
W skrócie
LUBIMY Zaawansowane technologie upchnięte w małą, acz stylową obudowę. Zoom bez najmniejszych szumów.
ALE Bateria działa dość krótko. Zakres zoomu mógłby być większy.
ZDANIEM T3 Mały, ale wiele potrafi. Pomimo niskiej rozdzielczości matrycy robi bardzo porządne zdjęcia.
Akcesoria
Skalibrujcie dokładnie kolory i balans bieli w swoim aparacie. To profesjonalne oprogramowanie zrobi czarną robotę zrobi za was.
600 PLN, DATACOLOR.PL
Ocena: 4/5
NIKON COOLPIX S9300
1 050 PLN, NIKON.PL
Dane techniczne
SPECYFIKACJA
OBRAZY 16 Mpix, zapis tylko w JPEG
VIDEO 1920×1080 30 fps, dźwięk stereo
MATRYCA 1/2,3 cala back-illuminated CMOS
OBIEKTYW 25-450 mm, 18x optyczny zoom
WYŚWIETLACZ 3 cale, 921 000 pikseli
ISO 125-3200
STABILIZACJA OBRAZU Optyczna
ILOŚĆ ZDJĘĆ NA SEKUNDĘ Do 6
ZASILANIE 200 zdjęć
WYMIARY
WYSOKOŚĆ 109 mm
SZEROKOŚĆ 62 mm
GRUBOŚĆ 30,6 mm
WAGA 215 g
Ogrom możliwości dostępny za nieduże pieniądze.
Choć w swym kształcie nie jest może tak minimalistyczny jak Canon Ixus, S9300 stanowi jednak solidną, kompaktową opcję. Dzięki nieco większym gabarytom, znalazło się tu miejsce na ośmiostopniowe pokrętło nastawcze, mikrofon stereo oraz antenę GPS, która doda do waszych zdjęć znacznik geolokacyjny. Co najlepsze, jest tu także pop-up flash.
Matryca o rozmiarze podobnym jak w Canonie, oferuje tutaj lepszą efektywną rozdzielczość 16 megapikseli. 18x optyczny zoom również jest lepszy niż u testowanego poprzednika, odpowiada ogniskowej 25-450 mm, dodatkowo wspierany jest przez stabilizację obrazu i funkcję redukcji drgań.
Najbardziej jednak podoba w S9300 podoba nam się mnogość trybów robienia zdjęć i duża ilość programów tematycznych. Bardzo intuicyjnie robi się też dynamiczne ujęcia panoramiczne – wystarczy obrócić aparat w pionie lub poziomie (180°/360°). Przy największej ogniskowej zdjęcia mogłyby być nieco wyraźniejsze, ale jak na kompakt i tak jest wyjątkowo dobrze.
Nikon pozwala również na nagrywanie filmów w rozdzielczości 1920×1080, a sama funkcja dostępna jest pod dedykowanym czerwonym przyciskiem. 3-calowy wyświetlacz LCD w proporcji 4:3 ideałem nie jest, ale jego 921 tys. pikseli zapewnia dobrą przejrzystość.
Aparat bardzo dobrze leży w ręku, głównie dzięki efektywnemu rozłożeniu przycisków z tyłu obudowy i wygospodarowaniu sporego miejsca na położenie kciuka. Spory zoom, mnogość funkcji zamknięta w kompaktowej obudowie oraz godny pochwały stosunek jakości do ceny czynią z S9300 faworyta naszego testu.
Suche fakty
1/ POKRĘTŁO NASTAWCZE
Upchnięte w małą obudowę doskonale spełnia swoje zadanie.
2/ ANTENA GPS
Pozwala no otagowanie zdjęć znacznikami geograficznymi.
3/ POP-UP FLASH
Pomoże uniknąć m.in. efektu czerwonych oczu.
4/ WYŚWIETLACZ LCD
Ma tylko 3 cale, ale ilością pikseli potrafi zrobić wrażenie.
W skrócie
LUBIMY Szeroki zakres ogniskowych oraz wbudowany GPS. Wysokiej klasy wykonanie łączące użyteczność i styl.
ALE Obrotowe pokrętło mogłoby pracować lepiej. Brak Wi-Fi i lekkie szumy przy zdjęciach z zoomem.
ZDANIEM T3 Solidny aparat z dużym zoomem i high-endowymi funkcjami. Za takie pieniądze to najlepszy możliwy wybór.
Akcesoria
W Nikonie nie ma co prawda Wi-Fi, ale wystarczy dokupić do niego kartę Eye-Fi, by łatwo przesłać zdjęcia na PC czy tablet.
OD 300 PLN ZA KARTĘ SD 2 GB, EYE-FI.PL
Ocena: 4/5
PANASONIC LUMIX DMC-TZ30
1 050 PLN, NIKON.PL
Dane techniczne
SPECYFIKACJA
OBRAZY 14,1 Mpix, zapis tylko w JPEG
VIDEO 1920×1080 25 fps, dźwięk stereo
MATRYCA 1/2,3 cala CMOS
OBIEKTYW 24-480 mm, 20x optyczny zoom
WYŚWIETLACZ 3 cale, 460 000 pikseli, ekran dotykowy
ISO 25-3200
STABILIZACJA OBRAZU Optyczna
ILOŚĆ ZDJĘĆ NA SEKUNDĘ Do 60 przy 2,5 Mpix
ZASILANIE 260 zdjęć
WYMIARY
WYSOKOŚĆ 105 mm
SZEROKOŚĆ 59 mm
GRUBOŚĆ 28,2 mm
WAGA 206 g
Wielozadaniowa i niezawodna małpka o wysokiej jakości.
Najnowszy podróżny model aparatu od Panasonic posiada 20x optyczny zoom, świetnie współgrający z obiektywem 24-480 mm. Sensor 14 Mpix wypada w naszym teście dość słabo, w ramach ?rekompensaty? pochwalić należy tutaj przydatny w geolokalizacji GPS. Na papierze wszystko wygląda zatem jak najbardziej w porządku, przekonajmy się jednak, co tak naprawdę potrafi ten sprzęt.
Z pomocą dedykowanego przycisku będziecie mogli nagrywać filmy Full HD, a dzięki pokrętłu nastawczemu z ustawieniami manualnymi/własnymi oraz w pełni automatycznemu inteligentnemu trybowi pracy macie pewność, że niezależnie od waszego fotograficznego doświadczenia aparat sam wybierze ustawienia optymalne dla danej sytuacji.
Oczywiście możliwa jest także kontrola za pośrednictwem ekranu dotykowego ? przeciągając palec po ekranie możesz złomować i wyzwalać migawkę, ale prawdę powiedziawszy przyciski wydają się bardziej intuicyjne. To jednak jest piękno Panasonica ? oferuje on kilka wariantów działania, a nie narzuca jeden z góry określony przez producenta. Nie mamy również zastrzeżeń do zdjęć, są one jasne i bogate w detale. Podobnie jest zresztą z filmami.
Co ciekawe, Panasonic reklamował TZ30 jako aparat posiadający autofocus szybki jak błyskawica. My jakoś nie zaważyliśmy znaczącej różnicy w tym względzie w odniesieniu do pozostałych testowanych w tym numerze modeli.
Duża wydajność, godna pochwały niezawodność ? to po prostu kolejna rzemieślnicza robota Panasonica. Wielce wskazane jest, by kolejne modele prezentowały nieco odświeżony design, bo obecny już się nam nieco przejadł.
Suche fakty
1/ 20X OPTYCZNY ZOOM
Szeroki zakres ogniskowych 24-480 mm.
2/ POKRĘTŁO NASTAWCZE
Szybki dostęp do trybu manualnego i ustawień własnych.
3/ PODWÓJNE MIKROFONY STEREO
Polepszają jakość dźwięku, ale wychwytują także odgłosy działania aparatu.
4/ EKRAN DOTYKOWY
3-calowy wyświetlacz LCD 4:3, przy nagrywaniu filmów zmienia proporcję na 16:9.
W skrócie
LUBIMY Pełen zakres kontroli manualnej i ustawień automatycznych. Dobrze leży w ręku, jest wydajny i posiada sporo ciekawych funkcji.
ALE Małe ikony na dotykowym ekranie. Wygląd bez fajerwerków, tak samo jak cena.
ZDANIEM T3 Rozsądny wybór, nawet pomimo faktu, że nie różni się zbytnio od swoich poprzedników.
Akcesoria
Twarde, odporne na zadrapania pokrowce zaprojektowane specjalne na sesje w plenerze. Posiadają pasek na nadgarstek i są dostępne we wszystkich rozmiarach i kolorach.
90 PLN, ACMEMADE.COM
Ocena: 4/5
OLYMPUS SZ-31MR
1 300 PLN, OLYMPUS.PL
Dane techniczne
SPECYFIKACJA
OBRAZY 16 Mpix, zapis tylko w JPEG
VIDEO 1920×1080 60 fps, dźwięk stereo
MATRYCA 1/2,3 cala CMOS
OBIEKTYW 25-600 mm, 24x optyczny zoom
WYŚWIETLACZ 3 cale, 920 000 pikseli
ISO 125-3200
STABILIZACJA OBRAZU Optyczna
ILOŚĆ ZDJĘĆ NA SEKUNDĘ Do 60 przy 3 Mpix
ZASILANIE 200 zdjęć
WYMIARY
WYSOKOŚĆ 106 mm
SZEROKOŚĆ 69 mm
GRUBOŚĆ 39,7 mm
WAGA 244 g
Konkurencję bije na głowę, niestety głównie w kwestii rozmiaru…
Jeśli kompaktowy aparat powinien według was wyglądać jak pomniejszona lustrzanka, nie szukajcie już dalej. Ten Olympus w pełni zaspokoi wasze oczekiwania. 16 Mpix, 1/2,3-calowy sensor CMOS, dźwięk stereo oraz pop-flash to kluczowe cechy tego wyglądającego nieco ?retro? kompaktu.
Sporych rozmiarów pokrętło nastawcze działa płynnie, filmy w Full HD nagrywane są przy użyciu dedykowanego przycisku, a wisienką na torcie jest obiektyw 25-600 mm z najwyższym w teście 24-krotnym zoomem optycznym. Możliwe jest również uzyskanie cyfrowego 48-krotnego zbliżenia, co robi wrażenie gdy weźmiemy pod uwagę, że mówimy tutaj o sprzęcie mieszczącym się w kieszeni.
SZ-31MR jest dość ubogi w przypadku opcji manualnych, jednak nadrabia ten niedostatek efektami ?Magic Filter?. To zestaw dwunastu opcji modyfikujących wygląd zdjęcia, takich jak np. miniatura, mozaika, rysunek, akwarela czy efekt rybiego oka. Kontroli nad obsługą tych ustawień dokonuje się za pośrednictwem dodatkowego pokrętła, przejmującego tutaj rolę bardziej tradycyjnych przycisków. Jego kształt i rozmieszczenie nie jest może tak ?nieprzyjazne w użyciu? jak tego z Nikona S9300, ale do ideału również mu troszkę brakuje.
Choć potężny zoom jest świetną sprawą, jakość zdjęć nie powala i pozostawia niestety pewien niesmak. Dodatkowo, chcąc tym aparatem robić ostre i ?nieruszone? zdjęcia, będziecie musieli poważnie zastanowić się nad kupnem statywu.
Z najsłabszą jakością zdjęć i video w tym zestawieniu, Olympus nie jest w stanie dorównać swoim konkurentom. To jednak kawał solidnego sprzętu, który może przekonać do siebie nie tylko fanów stylu retro.
Suche fakty
1/ 24X OPTYCZNY ZOOM
Największy w naszym teście, z zakresem ogniskowych 25-600 mm.
2/ PRZYCISK NAGRYWANIA VIDEO
Nagrywaj filmy łatwo, szybko i przyjemnie.
3/ POKRĘTŁA NASTAWCZE
Pozwolą wam uzyskać szybki dostęp do 12 cyfrowych efektów oraz innych trybów robienia zdjęć.
4/ POP-UP FLASH
Ukryty nad obiektywem, niczym w rodowitej lustrzance.
W skrócie
LUBIMY Najszerszy zakres ogniskowych. Duże intuicyjne przyciski. Efekty ?Magicznych Filtrów?.
ALE Jest o wiele większy od reszty stawki. Plastikowość budowy. Brak GPS i Wi-Fi. Słaba jakość zdjęć przy wysokim zoomie.
ZDANIEM T3 Aparat dobrze sprawdzający się w podróżnych sesjach, w ogólnym ujęciu nie stanowi jednak konkurencji dla Sony, Canona czy Nikona.
Akcesoria
Duży zoom wymaga większej stabilności. Ten elastyczny statyw ma dodatkowo w nóżkach magnesy, na wypadek gdybyście musieli robić zdjęcia na metalowej powierzchni.
100 PLN, JOBY.COM
Ocena: 3/5
SONY CYBER-SHOT DSC-HX20V
1 400 PLN, SONY.PL
Dane techniczne
SPECYFIKACJA
OBRAZY 18,1 Mpix, zapis tylko w JPEG
VIDEO 1920×1080 50 fps, dźwięk stereo
MATRYCA 1/2,3 cala Exmor R CMOS
OBIEKTYW 25-500 mm, 24x optyczny zoom
WYŚWIETLACZ 3 cale, 921 600 pikseli
ISO 100-12800
STABILIZACJA OBRAZU Optyczna
ILOŚĆ ZDJĘĆ NA SEKUNDĘ Do 10
ZASILANIE 320 zdjęć
WYMIARY
WYSOKOŚĆ 107 mm
SZEROKOŚĆ 62 mm
GRUBOŚĆ 34,6 mm
WAGA 221 g
Powrót do bardziej kanciastego oryginalnego designu.
DSC-HX20V to średnia półka wysokiej klasy aparatów kompaktowych Sony. Obiektyw z 20-krotnym optycznym zoomem został umieszczony w budzącej zaufanie metalowej obudowie o wymiarach niemal identycznych jak w przypadku Panasonica TZ30.
Pomimo faktu, że sensor nie jest większy niż u konkurencji, małpka Sony oferuje najwyższą rozdzielczość w teście, wynoszącą 18,2 Mpix. Choć większa ilość pikseli na mniejszej przestrzeni przyczynia się do widocznych szumów przy wyższej czułości, a fotki w ISO3200 i ISO12800 wyglądają nieco sztucznie, aparat ten ogólnie wykonuje całkiem porządne zdjęcia.
Cyber-shot może się pochwalić świetnym video w rozdzielczości 1920×1080 przy 50 kl./s, oczywiście z niezłym dźwiękiem stereo. Dodatkowo umożliwia także robienie zdjęć panoramicznych 3D, które potem będziecie mogli sobie oglądać na telewizorach obsługujących ten efekt.
HX20V pozytywnie zaskoczył nas mnogością oferowanych funkcji zamkniętych w mieszczącej się w kieszeni obudowie. Ostrość zdjęć robi wrażenie, nawet gdy będziecie wykonywać je przy maksymalnym zbliżeniu. Poza faktem wspomnianych wcześniej szumów, do obrazów powstałych w tym sprzęcie nie mamy większych zastrzeżeń.
Pomijając kilka mniej znaczących wizualnych niedociągnięć, warto zwrócić też uwagę na cenę. 1 400 PLN za kompaktowy aparat to kwota wygórowana, która nie pozwala nam z czystym sumieniem na przyznanie palmy pierwszeństwa produktowi Sony. Pod niektórymi względami może i jest to sprzęt o nieprzeciętnych parametrach, lecz zwyczajnie nie usprawiedliwia to konieczności uszczuplenia portfela aż w takim stopniu. No chyba, że chcecie tą małpką kręcić filmy ? na tym polu jest w naszym zestawieniu bezkonkurencyjna.
Suche fakty
1/ 20X OPTYCZNY ZOOM
Stabilizowany obiektyw o ogniskowych 25-500 mm zapewnia ostre jak brzytwa zdjęcia.
2/ WYŚCIEŁANY UCHWYT
Dzięki niemu aparat bardzo dobrze leży w dłoni.
3/ POKRĘTŁO NASTAWCZE
Tak jak w przypadku Panasonica TZ30, świetnie spełnia swoje zadanie.
4/ POP-UP FLASH
Zapomnijcie o czerwonych oczach i innych tego typu defektach.
W skrócie
LUBIMY Szeroki zakres zoomu i bardzo ostre zdjęcia. Bogate opcje video.
ALE Drogi. Widoczne szumy przy większej czułości. Lekkie zniekształcenia beczkowate przy szerszych kątach.
ZDANIEM T3 Porządnie i estetycznie wykonany aparat, posiadający sporo przydatnych funkcji. Jego niewątpliwym plusem są niezwykle ostre fotki.
Akcesoria
Ta niezwykle wygodna kamizelka pomoże wam bezpiecznie przenosić karty SD, baterie oraz całą masę innej fotograficznej drobnicy.
1 000 PLN (ROZMIAR M), BILLINGHAM.CO.UK
Ocena: 4/5
Sześć powodów, dla których warto kupić aparat NIKON COOLPIX S9300
1/ Duża ilość trybów wykonywania zdjęć oraz programów tematycznych. Będziecie przygotowani na zdjęcia w każdej sytuacji.
2/ Możliwość robienia dynamicznych zdjęć panoramicznych. Po prostu odwróćcie aparat ? to takie proste!
3/ Dodatek w postaci wbudowanego moduł GPS. Z jego pomocą bezproblemowo dodacie do swoich zdjęć znaczniki geolokalizacyjne.
4/ Szeroki zakres ogniskowych. Zoom choć nie tak duży jak u konkurencji, jest solidny i spokojnie spełnia swoje zadanie.
5/ Video Full HD przy 30 kl./s. Filmy wykonane tym aparatem prezentują się wyjątkowo dobrze, a sama funkcja nagrywania dostępna jest pod dedykowanym przyciskiem.
6/ Stosunek jakość/cena. Za niewiele ponad 1 000 PLN otrzymujemy robiący porządne zdjęcia aparat kompaktowy, posiadający wiele przydatnych funkcji.
Rób lepsze zdjęcia w oparciu o zasadę trójek.
Wyobraźcie sobie, że komponowane przez was ujęcie zostało podzielone dwoma liniami poziomymi i dwoma pionowymi, tworząc siatkę składającą się z 9 (3×3) kwadratów. Waszym zamiarem powinno być umieszczanie punktów zainteresowania w okolicy miejsca przecinania się tych linii.
Powinniście wyrobić w sobie nawyk poszukiwania takich ujęć, które będą uchwycały elementy z planu pierwszego, drugiego oraz z tła, tak, by każdy z nich znalazł się w opisywanym wcześniej miejscu. W ten sposób wasze zdjęcia nie będą płaskie, nabiorą głębi i właściwego sobie wyrazu.
Pamiętajcie też, że zasady są po to, by je łamać. Jeśli jednak chwilowo brakuje wam inspiracji, spróbujcie fotografować z użyciem tej metody.
Opinia
ROZMIAR TO NIE WSZYSTKO
Wiadomo, że najlepsze zdjęcia robi się lustrzankami, czasami jednak potrzebny jest sprzęt, który bez mniejszego problemu zmieści się w kieszeni i dzięki swej prostocie obsługi pozwoli na szybkie zrobienie zdjęcia. Powyższe małpki stanowią świetny przykład tego, że nawet najlepsze technologie da się zamknąć w małych obudowach.
Nikon zauroczył nas funkcjonalnością dostępną za rozsądne pieniądze i bogactwem trybów robienia dobrej jakości zdjęć, a w aparatach kompaktowych te kwestie są przecież najistotniejsze.
Panasonic zatrzymał się nieco w czasie w przypadku sprzętowego designu, ale to w dalszym ciągu porządny aparat robiący świetne zdjęcia i posiadający wiele interesujących opcji.
Sony również nie musi się tutaj wstydzić. W niewielkiej obudowie kryją się bardzo mocne parametry, a bogate opcje video nie mają sobie równych. Canon Ixus zbiera z kolei plusy za swój niewielki rozmiar i wbudowane Wi-Fi.
Nawet większy i robiący słabsze zdjęcia Olympus potrafi pozytywnie zaskakiwać. W końcu 24-krotny zoom w kompakcie musi robić wrażenie. Cenowo wszystkie z testowanych aparatów stoją na mniej więcej wyrównanym poziomie, lecz to Nikon oferuje najwięcej w stosunku do każdej włożonej w niego złotówki ? będzie świetnym towarzyszem wszystkich waszych podróży.