W dzisiejszych czasach nie trzeba już męczyć się ze zbędnymi przewodami. Opisane tutaj urządzenia obsługujące AirPlay, DLNA i/lub Bluetooth, bez dwóch zdań dowodzą, że streaming plików muzycznych staje się bieżącym standardem wśród sprzętu grającego.
Niektóre z nich posiadają również tradycyjne, fizyczne łącza przeznaczone dla wszelakiej maści sprzętu z iOS/Androidem.
Choć są dostępne za rozsądne pieniądze, to z naszej strony pokusiliśmy się także o wskazanie nieco bardziej ekskluzywnych odpowiedników, na wypadek gdybyście mieli małą nadwyżkę w domowym budżecie?
PURE CONTOUR 200I AIR
1 100 PLN, WWW.PURE.COM
Airplay dla mas w bardzo przystępnej cenie.
Choć Pure jest weteranem w świecie bezprzewodowej muzyki, to Contour 200i jest pierwszym urządzeniem tej firmy pozwalającym na korzystanie z technologii AirPlay. Zwolennicy klasycznych rozwiązań w zestawie znajdą również zintegrowany iDock. W przypadku gdy masz sprzęt z Androidem lub Windows Phone 7, możesz go podłączyć za pomocą 3,5 mm jacka. Obsługa DLNA ma wkrótce zostać dodana przez aktualizację PureStream, w trakcie testów niestety nie była jeszcze dostępna. W Pure nie uświadczymy również łączności Bluetooth.
Do gustu przypadł nam całkiem przemyślany a zarazem stylowy design. Jakość wykonania w żadnym wypadku nie uchodzi za szczyt luksusu, ale prezentuje się bardzo solidnie. Z tyłu głośnika umieszczono porty: coaxial, Ethernet oraz audio 3,5 mm.
Przy braku wyświetlacza konfiguracja sieci bezprzewodowej może być nieco trudna ? W przypadku Pure nie stanowi to jednak problemu. Po umieszczeniu iUrządzenia w doku i zezwoleniu na włączenie Contoura do sieci, automatycznie pojawi się on w iTunes na liście podłączonych urządzeń z AirPlay. Prosto, szybko i bez potrzeby zbędnego gmerania w sieciowych ustawieniach. Gdy Pure zostanie już zainstalowany, jego obsługa jest dziecinnie łatwa, choć AirPlay ma w tym przypadku tendencję do lekkich zawieszek przy mocno obciążonej sieci.
Sprzęt możesz kontrolować przy użyciu małego pilota lub z pomocą aplikacji Pure Content (do pobrania za darmo na system iOS i Android), dzięki której uzyskasz dostęp do radia internetowego, podcastów oraz muzyki na życzenie.
Nie zmienisz tu co prawda ustawień equalizera, jednak dwa 36-watowe głośniki spokojnie obejdą się bez tej funkcji. Niezłe basy oraz wysoka czystość dźwięku bez problemu zadowolą muzyczne gusta, choć w żadnym wypadku nie należy patrzeć na Pure?a w charakterze urządzenia dla audiofilów.
LUBIMY Głośny dźwięk o niesłychanej jak na tę półkę cenową przejrzystości. Łatwą w konfiguracji współpracę z urządzeniami Apple.
ALE Brak Bluetooth. Na DLNA musimy jeszcze troszkę poczekać.
ZDANIEM T3 Prosty i przyjazny dla kieszeni sposób na bezprzewodowe słuchanie muzyki. Pamiętajcie, że obsługa DLNA pojawi się już niebawem!
OCENA: 3/5
{SPECYFIKACJA}
TYP AirPlay i iDock (DLNA wkrótce)
MOC 2x 18 W
KONTROLA pilot, aplikacja na iOSPureLounge
ŁĄCZNOŚĆ Wi-Fi 802.11 b/g, Ethernet, coaxial digital audio out, 3,5 mm
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 229 mm
SZEROKOŚĆ 371 mm
GRUBOŚĆ 190 mm
WAGA 2,9 kg
{SUCHE FAKTY}
WYGLĄD
Kształt kopuły jest intrygujący i, co dziwne, pasuje on niemal wszędzie.
ŁĄCZNOŚĆ
Obecnie tylko AirPlay, na dniach pojawi się obsługa DLNA.
KONTROLA
Zapomnij o pilocie/przyciskach i korzystaj z aplikacji Pure Control.
GŁOŚNIKI
Mocne, 3,5-calowe głośniki z solidnymi basami.
{KASA NA STÓŁ}
Audiofilski system z uPnP i DLNA wygląda może nieco staroszkolnie, ale za to potrafi dekodować sygnał dźwiękowy 24bit/192kHz.
7 200 PLN, WWW.CYRUSAUDIO.COM
PANASONIC SC-HC57
880 PLN, WWW.PANASONIC.PL
Streaming w parze z odtwarzaczem CD? W SC-HC57 nowoczesność spotyka klasykę?
Panasonic połączył tutaj stare z nowym, oferując radio DAB/FM, odtwarzacz płyt CD, port USB oraz wsparcie dla urządzeń korzystających z Airplay. Podobnie jak w PureContour, nie znajdziecie tutaj DLNA ani Bluetooth, więc komunikacja bez kabli ograniczona jest w tym przypadku tylko do gadżetów Apple. Tym bardziej smuci fakt, że Panasonic nie umieścił tutaj wejścia 3,5 mm?
Choć japońska firma jest znana z dość topornej stylistyki, SC-CH57 wygląda dosyć przekonywująco, a całość konstrukcji można bez problemu przymocować do ściany. Atrakcyjnym rozwiązaniem jest przesuwana klapa, odsłaniająca umieszczony pionowo CD player oraz porty do iPoda/iPada. Powyżej gniazd mamy wyświetlacz pokazujący istotne informacje przez półprzezroczyste suwane drzwiczki. Pomimo nieco plastikowego wyglądu sprzęt sprawia wrażenie bardzo solidnego kawałka elektroniki.
Konfiguracja AirPlay jest prosta z użyciem Routera WPS ? wciśnij przyciski na obu pudełkach i po kłopocie. W przypadku ustalania ustawień z poziomu przeglądarki na PC, cały proces trwa o wiele dłużej.
Bezprzewodowa wydajność stoi na niezłym poziomie, choć z uwagi na raczkującą w Polsce technoliogię DAB nie było nam dane jej przetestować. Do SC-CH57 otrzymujemy małego pilota ? miłośnicy bardziej nowoczesnych metod kontroli docenią aplikację Remote Control (iOS), dzięki której będą mogli w intuicyjny sposób zapanować nad brzmieniem zestawu.
Niestety zawiodła nas jakość dźwięku oferowana przez dwa 20-watowe głośniki. Brak jest swoistej iskry w wysokich tonach, dzięki czemu dźwięk wydaje się dosyć płaski. Basy to również lekkie rozczarowanie, choć partie wokalne brzmią tu naprawdę dobrze. Dla osób wciąż posiadających kolekcję płyt CD, zakup Panasonica może się wydawać kuszący, jednak biorąc pod uwagę jakość dźwięku lepiej zwrócić swą uwagę na inne produkty.
LUBIMY Wbudowany odtwarzacz CD. Elegancką przesuwaną klapkę.
ALE Muzyce brakuje basów i wyraźnej czystości. Tylko dla urządzeń Apple.
ZDANIEM T3 Wielofunkcyjne centrum muzyczne, które choć wygląda atrakcyjnie gdy jest zawieszone na ścianie, to w przypadku jakości dźwięku mocno rozczarowuje?
OCENA: 3/5
{SPECYFIKACJA}
TYP AirPlay, iDock, CD, USB i DAB
MOC 2x 20 W
KONTROLA pilot, aplikacja Remote Control
ŁĄCZNOŚĆ Wi-Fi 802.11 b/g, USB, słuchawki
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 197 mm
SZEROKOŚĆ 480 mm
GRUBOŚĆ 84 mm
WAGA 2,6 kg
{SUCHE FAKTY}
WYGLĄD
Można go zamontować na ścianie. Ciekawe rozwiązanie w postaci suwanej klapki.
ŁĄCZNOŚĆ
AirPlay i USB, obsługuje jednak tylko iUrządzenia.
KONTROLA
Aplikacja Remote Control da ci pełną kontrolę nad jakością dźwięku.
GŁOŚNIKI
Dwa stożkowe głośniki o mocy 20 W.
{KASA NA STÓŁ}
High-endowy muzyczny system all-in-one, posiadający fizyczną i bezprzewodową łączność z iUrządzeniami. Do tego radio internetowe, USB oraz możliwość konwersji sygnału cyfrowego na analogowy.
12 600 PLN, WWW.NAIMAUDIO.COM
ONKYO IONLY STREAM ABX-N300
1 500 PLN, WWW.ONKYO.PL
Świetne brzmienie, które niestety traci przez problemy ze streamingiem…
Nazwanie tego urządzenia iOnlyStream to z pewnością małe przejęzyczenie, gdyż sprzęt ten posiada również wbudowane porty dokujące do iPodów i iPhone?ów. Główną funkcją jest jednak bezprzewodowy streaming sygnału audio, przybierający tu postać obsługi AirPlay oraz internetowego radia.
W porównaniu do widocznego obok grajka Sony, Onkyo jawi się jako urządzenie o przyjaznym dla oka wyglądzie. Połyskująca fortepianowa czerń na wierzchu idealnie kontrastuje ze srebrną, przesuwaną pokrywą. Kontrolę nad głośnikami można sprawować tutaj w oparciu o elegancki dotykowy panel.
LED-owy wyświetlacz nie zachwyca jakością, ale jest czytelny, a poruszanie się po menu jest bardzo intuicyjne. Brakuje niestety smartfonowej aplikacji obsługującej iOnlyStream, a trzeba wiedzieć, że jego konfiguracja nie jest łatwą sprawą. System połączył się z naszą siecią dopiero za czwartym razem, a wpisywanie hasła przy użyciu dołączonego pilota było prawdziwą drogą przez mękę.
Po podłączeniu sprzętu do sieci można już było korzystać z kilku źródeł dźwięku, jednakże AirPlay kilka razy potrafił się przymulić, a przy próbie dostępu do laptopa z Windows 7, Onkyo postanowił się całkowicie zawiesić. Streaming sygnału radiowego przebiegał bez problemów, choć trzeba przyznać, że wyszukiwanie stacji zabrało nam trochę czasu.
Pomijając wszelkie kłopoty związane z kwestią łączności, warto pochwalić iOnlyStream za bardzo dobry dźwięk. Dwa sześciocentymetrowe pełnozakresowe głośniki dbają o to, by brzmienie całego zestawu stało na wysokim poziomie.
Gdybyśmy mieli patrzeć na Onkyo tylko przez pryzmat jakości dźwięku, to bez wątpienia byłby on czarnym koniem tego testu. Biorąc jednak pod uwagę problemy, jakie sprawiła nam sieciowa konfiguracja, nie pozostaje nam nic innego jak zwrócić oczy w stronę konkurencji?
LUBIMY Wspaniały design i wykonanie. Imponującą jakość dźwięku.
ALE Kiepski pilot do spółki z brakiem smartfonowej aplikacji. Problemy z siecią. Brak USB.
ZDANIEM T3 Najbardziej ironiczny jest fakt, że najsłabszą stroną iOnlyStream są właśnie możliwości streamingu. Wygląda i brzmi doskonale, ale nie o to tylko w tym teście chodzi?
OCENA: 3/5
{SPECYFIKACJA}
TYP AirPlay, iDock, sieciowy media player, radio internetowe
MOC 2x 10 W
KONTROLA pilot
ŁĄCZNOŚĆ Wi-Fi 802.11 b/g, Ethernet, 3,5 mm
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 145 mm
SZEROKOŚĆ 260 mm
GRUBOŚĆ 33 mm
WAGA 0,37 kg
{SUCHE FAKTY}
WYGLĄD
Przesuwana srebrna pokrywa to designerski strzał w dziesiątkę.
ŁĄCZNOŚĆ
iDock, AirPlay, a dla Androida/WP7 wejście 3,5 mm.
KONTROLA
Kontrola dotykiem oraz z pomocą pilota. Brak dedykowanej aplikacji.
GŁOŚNIKI
Dwa głośniki bassreflex gwarantują rewelacyjny dźwięk.
B&O Beolit 12
Przypominająca przenośną lodówkę stacja dokująca z AirPlay wprost od duńskich projektantów. Posiada przydatną rączkę umożliwiającą łatwe przenoszenie urządzenia.
3 100 PLN, WWW.BANG-OLUFSEN.COM
SONY SA-NS510
1 300 PLN, WWW.SONY.PL
Designerskie dziwadło będące obiektem pożądania dla bezprzewodowych purystów.
Sony SA-NS510 to jedyny sprzęt w naszym teście nie posiadający portu dokującego i choć ma wejście 3,5 mm, to swój modernistyczny charakter wyraża w prawdziwym przywiązaniu do bezprzewodowości.
Do dyspozycji otrzymujemy tutaj Wi-Fi, AirPlay, oraz wsparcie dla DLNA i windowsowej funkcji ?Odtwarzaj do?, dzięki czemu wybór źródła dźwięku pozostaje kwestią bardzo otwartą. Zręcznie zaprojektowana aplikacja Network Audio Remote (iOS/Android) pozwala na bezproblemową kontrolę urządzenia.
Funkcja Party Streaming umożliwia przesyłanie muzyki na kilka kompatybilnych urządzeń znajdujących się w innych pokojach, a dzięki ładowalnej baterii wytrzymującej 5 godzin ciągłego użytkowania, nic nie stoi na przeszkodzie byś przeniósł imprezę także do ogrodu.
Instalacja i konfiguracja sprzętu z użyciem mobilnych urządzeń jest bardzo prosta dzięki aplikacji NS Setup. Podobnie sprawa ma się w przypadku PC ? wystarczy wybrać głośnik Sony z listy dostępnych punktów dostępu Wi-Fi i dalej postępować zgodnie z widocznymi na ekranie wskazówkami. Podczas testów nie zauważyliśmy większych problemów w kwestii stabilności połączenia.
Być może zauważyłeś już dość oryginalny kształt tego urządzenia. Choć dostarcza ono dźwięk w 360-stopniowym zakresie, to nie wygląda zbyt atrakcyjnie ? przypomina nam jakiś stary, tani klosz na lampę, który bez problemu odnalazłby się w chacie wiedźmy z bajki o Jasiu i Małgosi.
Taka konstrukcja pozwala jednak nadać brzmieniu bardzo porządną i przestrzenną jakość, którą dopełniają równie dobre basy i wysoki poziom szczegółowości dźwięku. Mówiąc szczerze, nie oczekiwaliśmy udanych doznań słuchowych po tak intrygująco wyglądającym sprzęcie, więc jakby nie było, to naprawdę miłe zaskoczenie, które warte jest swojej ceny.
LUBIMY Zadziwiająco dobry dźwięk. AirPlay i DLNA. Łatwość w konfiguracji i użytkowaniu oraz wydajną baterię.
ALE Mało atrakcyjny wygląd. Brak portu dla iUrządzeń.
ZDANIEM T3 Niech nie zwiedzie cię dziwny kształt ? SA-NS510 brzmi wspaniale i zapewnia bezproblemową łączność bezprzewodową.
OCENA: 4/5
{SPECYFIKACJA}
TYP AirPlay, DLNA
MOC brak danych
KONTROLA pilot, aplikacja Network Audio Remote
ŁĄCZNOŚĆ Wi-Fi 802.11 b/g, Ethernet, 3,5 mm
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 325 mm
SZEROKOŚĆ 241 mm
GRUBOŚĆ 241 mm
WAGA 4,2 kg
{SUCHE FAKTY}
WYGLĄD
Piękny nie jest, ale nadrabia kompaktowością.
ŁĄCZNOŚĆ
Pierwsze skrzypce gra tu bezprzewodowość. Nie brakuje jednak wejścia Ethernet oraz audio 3,5 mm.
KONTROLA
Aplikacja działająca na iOS i Androidzie.
GŁOŚNIKI
Cztery głośniki do spółki z subwooferem oferują dźwięk w zakresie 360 stopni.
{KASA NA STÓŁ}
Podłużny głośnik obsługujący AirPlay, który w razie potrzeby będzie można zawiesić na ścianie. Mocną stroną jest jego świetny dźwięk przestrzenny.
5 100 PLN, WWW.LIBRATONE.COM
SAMSUNG DA-E750
2 200 PLN, WWW.SAMSUNG.PL
Sprzęt dobry na każdą okazję, świetnie dogadujący się z iOS i Androidem.
Samsung DA-E750 to pierwszy na świecie system audio z pełnym wsparciem technologicznym zarówno dla sprzętu marki Apple, jak i urządzeń z systemem operacyjnym Android. Pamiętać należy tylko, że te ostatnie przed ?zadokowaniem? muszą mieć zainstalowaną aplikację Samsung Wireless Audio Dock. W temacie dalszych kolaboracji nie sposób nie wspomnieć o wsparciu dla apple?owskiej technologii przesyłu danych AirPlay, jej samsungowego odpowiednika AllShare Play oraz obsłudze starego dobrego Bluetootha, z którego z pewnością ucieszą się posiadacze pozostałych urządzeń.
Oba porty zostały zgrabnie schowane z tyłu nieco klockowatej, acz luksusowej drewnianej obudowy Samsunga. Producent pamiętał także o wsporniku dla obsługiwanych urządzeń, co jest niezwykle przydatne chociażby w przypadku iPada. Pozostałe opcje łączności to wejścia Ethernet, USB (niestety tylko dla plików MP3 i WMA) oraz klasyczny słuchawkowy jack 3,5 mm.
Zarówno AirPlay, jak i AllShare, są łatwe w konfiguracji. DA-E750 konfiguruje Wi-Fi po podłączeniu urządzenia i chwilowym przytrzymaniu umieszczonego z tyłu przycisku. W przypadku PC wymagane jest stworzenie tymczasowej sieci i skorzystanie z przeglądarki, ale nie stanowi to jednak dużego problemu. Samo połączenie jest tutaj stabilne i nie robi sobie niespodziewanych przerw.
Odtwarzanie muzyki wypada bardzo dobrze ? widoczny przez szybkę 100-watowy wzmacniacz doskonale spełnia swoją rolę, oferując brzmienie pozbawione najmniejszych zakłóceń. Przy wysokich częstotliwościach dźwięk lśni czystością a wbudowany subwoofer dodaje mu bogactwa i nieco mocniejszej barwy. Choć Samsung nie stanowi konkurencji dla firmy B&W czy Monitor Audio w kwestii jakości wykonania
i brzmienia, to i tak w naszym zestawieniu jest bezapelacyjnym zwycięzcą. Bogate opcje łączności czynią z niego wyjątkowy sprzęt, który naszym zdaniem powinien trafić w gusta nienawidzących kabli melomanów.
LUBIMY Czysty i mocny dźwięk oraz bardzo funkcjonalny wzmacniacz. Bogactwo możliwości podłączeń.
ALE Nie odtwarza FLAC, AAC ani WAV.
ZDANIEM T3 Świetne brzmienie w połączeniu z multiplatformowością. Ten bezprzewodowy system uczyni szczęśliwym każdego wielbiciela muzyki?
OCENA: 5/5
{SPECYFIKACJA}
TYP AirPlay, AllShare Play, iOS/Android dock, Bluetooth 3.0
MOC 100 W
KONTROLA pilot, aplikacja Samsung Wireless Audio Dock
ŁĄCZNOŚĆ Wi-Fi 802.11 b/g, USB, 3,5 mm
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 148 mm
SZEROKOŚĆ 450 mm
GRUBOŚĆ 240 mm
WAGA 8,6 kg
{SUCHE FAKTY}
WYGLĄD
Czerwony mahoń i klasyczne fortepianowe wykończenia.
ŁĄCZNOŚĆ
USB, Bluetooth oraz porty dla sprzętu z iOS/Androidem.
KONTROLA
Sugerujemy korzystanie z darmowej aplikacji dostępnej na oba mobilne systemy.
GŁOŚNIKI
Wykonane z włókna szklanego, mają moc 100 W i współpracują z niezłym wzmacniaczem.
{KASA NA STÓŁ}
T+A Cala
T+A to najmniejszy bezprzewodowy system audio, posiadający także internetowe radio oraz Bluetooth. Nie musimy chyba pisać, że gra wyśmienicie, prawda?
7 700 PLN (10 800 z głośnikami), WWW.TAELEKTROAKUSTIK.DE
{POWODY}
Dlaczego Samsung DA-E750 zasługuje na waszą miłość i pieniądze?
1/ Dwa porty (dla urządzeń z iOS oraz dla sprzętu z Androidem) oraz bezpłatna aplikacja Samsung Wireless Audio Dock.
2/ Pod względem łączności Samsung nie ma w teście konkurencji. AirPlay, AllShare Play, DLNA i Bluetooth 3.0.
3/ Ciepły i szczegółowy dźwięk z solidnymi basami, który dostarczany jest przez głośniki wspomagane przez wbudowany wzmacniacz.
4/ Ma spore rozmiary, ale prezentuje się bardzo szykownie dzięki luksusowej obudowie wykonanej z mahoniu. Pamiętaj tylko, żeby nie stawiać go tuż przy ścianie ? zrób trochę miejsca na wspornik, który ukryto z tyłu.
5/ Wejście USB i 3,5 mm pozwalają na korzystanie z szerszego spektrum urządzeń ? choć brakuje tutaj obsługi formatów FLAC, AAC i WAV.
6/ Konfiguracja AirPlay i AllShare to kaszka z mleczkiem. W kwestii połączenia nie mamy najmniejszych zastrzeżeń ? podczas testu nie doświadczyliśmy żadnych zakłóceń.
{W ZBLIŻENIU}
A CO Z NAS?
Jak sądzimy, wielu z was chciałoby streamować muzykę ze znajdującego się w sieci urządzenia NAS. Airplay sam w sobie nie wspiera dysków NAS ? jesteś więc zmuszony do włączenia Maca/PC i odpalenia iTunes. Można to jednak obejść. Jeśli skorzystasz ze smartfonowej aplikacji dostarczanej przez producentów sprzętu NAS (np. QNAP, Synology, itp.), pozwoli ci ona na dostęp do zawartości dysku z każdego miejsca . Odtwórz przez niego jakiś kawałek, a twój iPhone pokaże w prawym dolnym rogu ikonkę AirPlay. Dotknij jej, a będziesz mógł przesyłać media z NAS do sprzętu z Airplay/Apple TV za pośrednictwem swojego telefonu.
{OPINIA}
Tylko popatrzcie, bo to doprawdy niespotykany w obecnych czasach widok ? Samsung i Apple ramię w ramię w jednym urządzeniu. Nie można też tutaj zapomnieć o świetnym dźwięku i wbudowanym wzmacniaczu.
Sony SA-NS510, czyli największy testowy rywal Samsunga, skupił się niemal wyłącznie na aspekcie bezprzewodowości. Brak jest w nim portów dokujących, ale dziwaczna konstrukcja pozwala uzyskać dźwięk rozchodzący się w pełnym zakresie 360 stopni.
Na trzecie miejsce wdrapał się Pure. Za cenę oscylującą w granicach 1 100 PLN ze świecą szukać dobrego sprzętu audio obsługującego Airplay, a to Contour robi nadzwyczaj efektywnie.
Stawkę zamykają OnkyoiOnlyStream (pod żadnym pozorem nie dajcie się zwieść nazwie!) oraz Panasonic SC-HC57. Onkyo słaby wynik zawdzięcza bardzo kiepskiemu komfortowi korzystania z połączenia bezprzewodowego i irytującej konfiguracji urządzenia. Panasonic zaintrygował nas wyglądem, ale dobre wrażenie prysło w przypadku jednej z kluczowych cech, czyli jakości oferowanego dźwięku. Bezprzewodowy lub nie, głośnik powinien przede wszystkim dobrze grać i tej zasadzie hołdowaliśmy w naszym teście.