Tak, tak, impreza dla maniaków elektroniki – The Consumer Electronics Show w Las Vegas, to będzie temat najbliższych dni i prawdopodobnie największe wydarzenie roku w branży elektronicznej na świecie. Tysiące firm zbierze się na pustyni Nevada, aby pokazać swoje najnowsze innowacje, zachwycić zwiedzających jedynymi w swoim rodzaju stoiskami. W oczekiwaniu na premiery, możemy zapoznać się z przewidywaniami, co do produktów mogących zostać zaprezentowanych na targach w poszczególnych kategoriach.
Smartphone
Zeszłoroczny CES przyniósł nam zalew urządzeń mobilnych z dwurdzeniowymi procesorami i innowacji pokroju LapDock od Motoroli (Motorola Atrix wraz ze stacją dokującą o wyglądzie laptopa). W tym roku będziemy prawdopodobnie świadkami wprowadzenia superphonów z czterordzeniowymi procesorami, ekranami HD oraz aparatami ponad 12 MPix. Coraz więcej będzie telefonów z Androidem ICS, a technologia NFC spotykana na każdym kroku. Warto też będzie zwrócić uwagę na telefony z mobilnym Windowsem, ponieważ może nareszcie doczekamy się procesorów dual-core i łączności LTE.
Sony Ericsson wreszcie ma pokazać długo oczekiwaną Xperie Arc HD z większym ekranem i mocniejszymi podzespołami. Na stoisku Motoroli ma zadebiutować Droid 4 LTE z wysuwaną klawiaturą QWERTY. Nokia zaprezentuje nowe produkty, które powinny przywrócić jej dawną świetność. Należy także zwrócić uwagę na LG Revolution 2 – Optimus LTE / Nitro. Pantech wyjdzie z ukrycia, oferując smartphone i tablety z LTE. ASUS ma zaprezentować PadFone z Tegra3. Jeśli te wszystkie przypuszczenia by się spełniły, to byłyby to bardzo ciekawe targi w tej branży.
Tablety
Na CES wiele osób będzie miało okazje uzupełnić swoją wiedzę na temat specyfikacji technicznej tabletów, które zostały zapowiedziane pod koniec roku. Na targach będzie można uzyskać informacje na temat dostępności i ceny poszczególnych urządzeń.
Jeśli 10 cali ci nie odpowiada i masz problemy z wygodnym użytkowaniem to najwięksi producenci zaprezentują urządzenia z 7 i 8-calowymi ekranami. W wielu nowych urządzeniach znajdą się układy Tegra 3 z Quad-core oraz najnowszym systemem od Google – Android Ice Cream Sandwich. Dzięki tym zmianom, rok 2012 może być bardzo ważny dla Google. Wprowadzenie do tabletów układu Tegra 3 oraz ICS zmniejszyłoby fragmentację Androida. Zniwelowałoby to także barierę wysokich cen urządzeń.
Komputery stacjonarne
Komputery stacjonarne zwykle przychodzą i odchodzą na targach CES. Nic nie wskazuje, że na tegorocznych targach będzie inaczej. A jeśli już zostanie zaprezentowane coś godnego uwagi, będzie to pewnie kolejna wariacja na temat mocy CPU, GPU, największej ilości USB 3.0, a może coś z Thunderboltem.
Można się spodziewać spadku ilości nowych komputerów stacjonarnych na targach CES. Z drugiej strony, za to powinien być ciągły wzrost w wydawaniu laptopów. Komputery stacjonarne są coraz bardziej niszowym produktem, ale dla graczy, którzy potrzebują najlepszego sprzętu nadal jest to najrozsądniejsze rozwiązanie. Cztery karty graficzne połączone ze sobą oraz mocno podkręcony procesor i7 – to tylko tutaj.
Laptopy/Notebooki/Ultrabooki
Zbliżające się targi będą obfitowały w Ultrabooki. Urządzenia zrodziły się dzięki rosnącej modzie na coraz cieńsze, a zarazem wydajniejsze komputery. Wielu producentów potraktowało je jako sprzęt do testowania nowych technologii, które mają zostać wprowadzone do nowych laptopów. Ultrabooki mają prawdopodobnie chwilowo zaspokoić oczekiwanie na nowy sprzęt, który będzie zachwycał parametrami.
Producenci bardzo luźno podeszli do tematu ultra cienkich komputerów. Podstawowe założenia dla tego sprzętu zakładały: 13-calowy ekran, dyski półprzewodnikowe i cenę około 1000 dolarów. Natomiast na targach możemy się spodziewać urządzeń o przekątnej ekranu 14, a nawet 15 cali oraz napędów optycznych, co odbiegałoby od standardu. Sprzęt ten ma trafić do większej rzeszy odbiorców, którzy nadal nie wyobrażają sobie życia bez nagrywania i odtwarzania płyt na komputerze.
E-czytniki
Na targach CES 2009 zaczęto prezentować pierwsze czytniki e-booków, jednak większość osób była zainteresowana zbliżającym się boomem na tablety. W tym roku wystawa prawdopodobnie nie będzie różnić się w tym względzie. Przemysł jest obecnie zdominowany przez kilka firm, które mają swoje plany wydawnicze niekoniecznie związane z targami.
Amazon, który niedawno pokazał swoją nowa linię urządzeń Kindle, nie będzie obecny. Obecność Kobo będzie prawdopodobnie minimalna, jeśli firma będzie w ogóle. Barnes & Noble zapowiedział swoją obecność na targach, ale to będzie prawdopodobnie ograniczone do pokazania dotychczasowego dorobku. Jest też możliwość, że Sony zaprezentuje nowy czytnik, jednakże wśród wielu innych premier od tego producenta, może on przejść bez echa. Najprawdopodobniej będzie można zobaczyć wiele mniejszych firm dominujących w tej przestrzeni w tym roku. Może zobaczymy też kolorowy ekran w technologii e-papieru.
Fotografia
Na tegorocznych targach, producenci sprzętu fotograficznego będą mieli niezły orzech do zgryzienia, aby zaprezentować coś przełomowego. Dział fotografii jest bez wątpienia jednym z najtrudniejszych kategorii w działaniach marketingowych – jak przekonać konsumentów do wymiany aparatu, który ma już dwucyfrową liczbę megapikseli, ogromny zoom, dziesiątki programów tematycznych oraz kompaktowe wymiary? Cóż, oczywiście dodać jeszcze więcej funkcji. Media społecznościowe, integracja map. Dominującym trybem pracy stanie się prawdopodobnie point-and-shoot, wraz z innymi niepotrzebnymi programami. Z dużą niecierpliwością możemy natomiast oczekiwać na nowości wśród kamer wideo.
Na tegorocznych targach CES wszechobecne będzie 1080p. Zaprezentowane też zostaną nowe technologie, mające na celu jeszcze lepszą niż dotychczas stabilizację obrazu. Obserwując producentów można zauważyć, że kamery nadal przynoszą odpowiednie dochody, aby uzasadnić koszt tworzenia nowych linii produkcyjnych dla nowych modeli. Mimo to, nie możemy się spodziewać ogromnego wysypu nowych modeli. Możemy się spodziewać odświeżonych kamer SD ze względu na ich dużą popularność i atrakcyjne ceny.
Gry
Nie spodziewamy się zobaczyć wielu gier z konsolowej wielkiej trójki (w końcu już dostaliśmy swoje gry na E3 i Tokyo Game Show w roku 2011), Vegas jest doskonałym miejscem na innowacyjne startupy i niesamowite akcesoria. Z pewnością zobaczymy urządzenia od firmy Razer. Miłym elementem będzie też Asus Transformer Prime z układem Tegra 3, wraz z nim nowe gry wykorzystujące ten potencjał. Nowinki techniczne pokażą na pewno: AMD, Nvidia i Intel. Nyko, Razer, Mad Catz, Cooler Master, Penguin wskażą nowości w dziale akcesoriów, a w kategorii PC nowe: akumulatory, sterowniki, zestawy słuchawkowe i inne urządzenia peryferyjne.
Nowinki motoryzacyjne
Każdego roku na CES jest coraz więcej samochodów – i nie chodzi tylko o te z absurdalnie dużymi, chromowanymi kołami oraz kuframi z niskotonowymi głośnikami. W ubiegłym roku Ford zaprezentował Focus Electric. W tym roku firma na pewno zaprezentuje nowe fantazje na temat koncepcyjnego wnętrza z rozwinięciem dostępu do chmury, tylko czy taki samochód wejdzie szybko do produkcji?
Audi i Nvidia będą prezentować się razem – nie jest to niespodzianką. W tym roku spodziewamy się zobaczyć więcej lepszej grafiki w konsoli centralnej i z pewnością bardziej zaawansowanej integracji ze smartphonami. Ford, Cadillac, Chrysler, Mercedes-Benz, Audi, Tesla i wiele innych będzie tam prezentować mnóstwo fantazyjnych i nowych pomysłów na przesyłanie muzyki i mediów ze smartphonu do radia samochodowego.
Audio
Głośniki, słuchawki i inne produkty audio – można usłyszeć o nich przez cały rok, ale na CES można z tym wszystkim się dokładnie zapoznać. Od 2011 z dużą siłą rozwija się technologia bezprzewodowego przesyłu muzyki z wyraźną przewagą usług w chmurze takich marek jak Spotify, iCloud i Google. W tej chwili stają się one łatwiejsze w obsłudze niż kiedykolwiek. Uzyskanie bardzo dobrej jakości dźwięku poprzez dostęp do muzyki z dowolnego miejsca nie stanowi już problemu. Chociaż nie jest to związane z bezpośrednim podłączeniem do głośników, to bezprzewodowe urządzenia audio również zyskały popularność w tym roku. Zgodnie z przewidywaniami do walki stanęły dwa standardy AirPlay na iOS i DLNA na Androidzie. Wiele firm zaprezentowało urządzenia zgodne z tymi standardami.
Więc, co to wszystko znaczy dla CES 2012? Cóż teraz bezprzewodowy przesył dźwięku jest na topie , a więc będzie coraz więcej produktów do obsługi tej technologii. Oczywiście z niecierpliwością będziemy oczekiwać najnowszych i najlepszych słuchawek z redukcją szumów, słuchawek do gier, przenośnych odtwarzaczy multimedialnych. Mamy nadzieję, że każdy audiofil znajdzie coś dla siebie.
Telewizory
Tegoroczny CES zastanie wielu gigantów przemysłu HDTV w niepewnej sytuacji, ponieważ niektóre z nowszych funkcji TV wprowadzone w ciągu ostatnich kilku lat – czyli połączenie telewizora klasycznego i 3D nie osiągnęło zamierzonego sukcesu.. Jak zawsze jednak jest nadzieja w nowych technologiach, które budzą ogromne zainteresowanie wśród nabywców w tym segmencie, a prym w tym roku będzie prawdopodobnie należał do dużych wyświetlaczy OLED od takich producentów jak LG i Samsung. Obie firmy pracują nad tą technologią od kilku lat, ale tym razem możemy spodziewać się gotowych do produkcji super-cienkich i energooszczędnych ekranów w rozmiarach 55 cali, choć na pytanie kiedy będą już dostępne na rynku i w jakich cenach – nie ma jeszcze odpowiedzi. Kolejnym ruchem, jakiego możemy się spodziewać od producentów, jest wprowadzenie wyższych rozdzielczości. Toshiba prawdopodobnie zaprezentuje TV autostereoskopowy (bez okularów) 3D, który widzieliśmy w formie prototypu w zeszłym roku.
Jeśli chodzi o bieżące targi, to trudno oczekiwać pojawienia się nowych telewizorów z 3D. Ze względu na słabą ofertę filmów jak i programów rynek ten stał się bardzo niszowy. Ważną informacją będzie też, jaka przyszłość czeka Google TV. Wiele firm zacznie walkę w kategorii telewizorów 70+ cali. Oczywiście sytuacji TV nie ułatwią nowości tabletowe, które są coraz częściej traktowane, jako ekrany do oglądania TV oraz treści multimedialnych.
Gospodarstwo domowe
W tym roku możemy spodziewać się coraz większej ilości urządzeń opartych na technologii indukcyjnej. W wielu przypadkach, rezygnacja z kabli ułatwiłaby życie poprzez likwidację problemu plątaniny kabli. Urządzenia stałyby się bardziej stylowe, bez rezygnacji z funkcjonalności zyskałyby na wyglądzie. Dzięki indukcji, zostałoby ułatwione ładowanie urządzeń takich jak: smartphony, tablety, laptopy itp.
Można tez oczekiwać coraz większej integracji smartphonów i tabletów z otoczeniem domowym, jak i samochodami. Są duże możliwości wykorzystywania tych urządzeń do monitorowania domu poprzez obserwację i nasłuch. Dodajmy do tego jeszcze bardziej niezwykłe urządzenia gospodarstwa domowego m.in. od Samsunga i LG. Miejmy nadzieję, że te wszystkie nowinki techniczne trafią niedługo w nasze ręce.