Połącz się z nami

Newsy

Spotify wnosi skargę na Apple do Komisji Europejskiej

Powodem jest nieuczciwe traktowanie konkurencyjnych aplikacji.

Walka pomiędzy Spotify a Apple Music trwa nie od dziś, ale dopiero teraz przeniosła się ona na zupełnie nowy poziom. Szwedzki serwis muzyczny postanowił zgłosić politykę sklepu z aplikacjami App Store jako przejaw nieuczciwej konkurencji. Sprawa trafiła do Komisji Europejskiej.

Bezpośrednią przyczyną wniesienia skargi jest dodatkowa opłata, jaką muszą wnieść deweloperzy aplikacji zawierających wewnętrzne płatności. Od każdej transakcji zawartej w programie udostępnionym przez AppStore płacą oni podatek w wysokości 30% wartości danej transakcji. Oznacza to, że aby deweloper zarabiał na nich tyle samo, co na wersji przeznaczonej na Androida, musi podnieść cenę usług. W przypadku Spotify dotyczy to wysokości opłaty za subskrypcję Premium. Gdy podatkiem objęta jest usługa Apple, na przykład Apple Music, pieniądze zostają oczywiście w kieszeni firmy z Cupertino.

Przedstawiciele usługi streamingowej skarżą się także na konieczność korzystania z kanałów płatności Apple – jeśli deweloper zdecyduje się na inną formę pobierania opłat, jego prawa w zakresie obsługi klienta i promocji aplikacji zostają znacząco ograniczone. Warto dodać, że „podatkiem Apple” objęte są tylko usługi cyfrowe, a nie fizyczne, na przykład zamawianie jedzenia czy taksówek.

Jakie są żądania Spotify? Przede wszystkim aplikacja walczy o równe traktowanie w AppStore – wszystkie programy dostępne w sklepie powinny być objęte tymi samymi zasadami, bez żadnych preferencji dotyczących właściciela apki. Ponadto Spotify uważa, że jakiekolwiek próby przejęcia kontroli nad kontaktem pomiędzy klientem a usługą przez sklepy z aplikacjami to niedozwolone działanie, które ogranicza wolną konkurencję.

To nie pierwsza dyskusja na temat „podatku Apple” i warunków udostępniania aplikacji w AppStore – głosy krytyki pojawiają się właściwie od startu sklepu. Niektórzy deweloperzy mają jednak zupełnie odmienne zdanie na temat dodatkowych opłat, ponieważ w ich ramach Apple dba o wszystkie prawne i finansowe formalności związane z zarabianiem na aplikacji, co oszczędza ich czas. Jak dalej potoczy się konflikt Spotify-Apple? Dowiemy się, gdy Komisja Europejska zbada sprawę i ogłosi swoją decyzję.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

iOS 13.5.1 z aktualizacjami bezpieczeństwa

Newsy

Czerwiec w HBO GO – nowe filmy i seriale

Newsy

TEST: Zegarki sportowe

Testy

Oficjalny start HBO Max

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!