Połącz się z nami

Newsy

Spotify wnosi skargę na Apple do Komisji Europejskiej

Powodem jest nieuczciwe traktowanie konkurencyjnych aplikacji.

Opublikowane

dnia

Walka pomiędzy Spotify a Apple Music trwa nie od dziś, ale dopiero teraz przeniosła się ona na zupełnie nowy poziom. Szwedzki serwis muzyczny postanowił zgłosić politykę sklepu z aplikacjami App Store jako przejaw nieuczciwej konkurencji. Sprawa trafiła do Komisji Europejskiej.

Bezpośrednią przyczyną wniesienia skargi jest dodatkowa opłata, jaką muszą wnieść deweloperzy aplikacji zawierających wewnętrzne płatności. Od każdej transakcji zawartej w programie udostępnionym przez AppStore płacą oni podatek w wysokości 30% wartości danej transakcji. Oznacza to, że aby deweloper zarabiał na nich tyle samo, co na wersji przeznaczonej na Androida, musi podnieść cenę usług. W przypadku Spotify dotyczy to wysokości opłaty za subskrypcję Premium. Gdy podatkiem objęta jest usługa Apple, na przykład Apple Music, pieniądze zostają oczywiście w kieszeni firmy z Cupertino.

Przedstawiciele usługi streamingowej skarżą się także na konieczność korzystania z kanałów płatności Apple – jeśli deweloper zdecyduje się na inną formę pobierania opłat, jego prawa w zakresie obsługi klienta i promocji aplikacji zostają znacząco ograniczone. Warto dodać, że „podatkiem Apple” objęte są tylko usługi cyfrowe, a nie fizyczne, na przykład zamawianie jedzenia czy taksówek.

Jakie są żądania Spotify? Przede wszystkim aplikacja walczy o równe traktowanie w AppStore – wszystkie programy dostępne w sklepie powinny być objęte tymi samymi zasadami, bez żadnych preferencji dotyczących właściciela apki. Ponadto Spotify uważa, że jakiekolwiek próby przejęcia kontroli nad kontaktem pomiędzy klientem a usługą przez sklepy z aplikacjami to niedozwolone działanie, które ogranicza wolną konkurencję.

To nie pierwsza dyskusja na temat „podatku Apple” i warunków udostępniania aplikacji w AppStore – głosy krytyki pojawiają się właściwie od startu sklepu. Niektórzy deweloperzy mają jednak zupełnie odmienne zdanie na temat dodatkowych opłat, ponieważ w ich ramach Apple dba o wszystkie prawne i finansowe formalności związane z zarabianiem na aplikacji, co oszczędza ich czas. Jak dalej potoczy się konflikt Spotify-Apple? Dowiemy się, gdy Komisja Europejska zbada sprawę i ogłosi swoją decyzję.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google prezentuje nową edycję Google Glass

Sprzęt przeznaczony jest dla użytkowników biznesowych.

Opublikowane

dnia

Google Glass zapisało się w historii jako jedno z pierwszych urządzeń AR, ale daleko mu było do ideału. Mimo niezliczonej ilości memów, które powstały na temat okularów, marka Glass jest ciągle aktywna. Właśnie ukazała się ich najnowsza wersja.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Car Thing – pierwszy sprzęt od Spotify

Sprawdzi, jak słuchamy muzyki w samochodach.

Opublikowane

dnia

Wielu producentów oprogramowania próbuje swoich sił także w tworzeniu sprzętu. Spotify właśnie rozpoczęło testy swojego pierwszego gadżetu – samochodowego odtwarzacza Car Thing. Najprawdopodobniej nie będzie on jednak dostępny w sprzedaży…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google zawiesza współpracę z Huawei

Czy telefony producenta stracą dostęp do aktualizacji?

Opublikowane

dnia

Nie trzeba było długo czekać na reakcje technologicznego świata po ogłoszeniu rozporządzenia o obostrzającego prowadzenie transakcji biznesowych pomiędzy amerykańskimi i chińskimi firmami telekomunikacyjnymi. Google oficjalnie potwierdziło zawieszenie współpracy z Huawei.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Karta microSD 1 TB SanDisk już w sprzedaży

Trzeba jednak długo poczekać na realizację zamówienia.

Opublikowane

dnia

Ta karta od SanDiska to sposób na ostateczne rozwiązanie problemów z miejscem na telefonie. Za 1 TB pojemności przyjdzie nam jednak dość sporo zapłacić.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne