Połącz się z nami

Newsy

Spotify wnosi skargę na Apple do Komisji Europejskiej

Powodem jest nieuczciwe traktowanie konkurencyjnych aplikacji.

Opublikowane

dnia

Walka pomiędzy Spotify a Apple Music trwa nie od dziś, ale dopiero teraz przeniosła się ona na zupełnie nowy poziom. Szwedzki serwis muzyczny postanowił zgłosić politykę sklepu z aplikacjami App Store jako przejaw nieuczciwej konkurencji. Sprawa trafiła do Komisji Europejskiej.

Bezpośrednią przyczyną wniesienia skargi jest dodatkowa opłata, jaką muszą wnieść deweloperzy aplikacji zawierających wewnętrzne płatności. Od każdej transakcji zawartej w programie udostępnionym przez AppStore płacą oni podatek w wysokości 30% wartości danej transakcji. Oznacza to, że aby deweloper zarabiał na nich tyle samo, co na wersji przeznaczonej na Androida, musi podnieść cenę usług. W przypadku Spotify dotyczy to wysokości opłaty za subskrypcję Premium. Gdy podatkiem objęta jest usługa Apple, na przykład Apple Music, pieniądze zostają oczywiście w kieszeni firmy z Cupertino.

Przedstawiciele usługi streamingowej skarżą się także na konieczność korzystania z kanałów płatności Apple – jeśli deweloper zdecyduje się na inną formę pobierania opłat, jego prawa w zakresie obsługi klienta i promocji aplikacji zostają znacząco ograniczone. Warto dodać, że „podatkiem Apple” objęte są tylko usługi cyfrowe, a nie fizyczne, na przykład zamawianie jedzenia czy taksówek.

Jakie są żądania Spotify? Przede wszystkim aplikacja walczy o równe traktowanie w AppStore – wszystkie programy dostępne w sklepie powinny być objęte tymi samymi zasadami, bez żadnych preferencji dotyczących właściciela apki. Ponadto Spotify uważa, że jakiekolwiek próby przejęcia kontroli nad kontaktem pomiędzy klientem a usługą przez sklepy z aplikacjami to niedozwolone działanie, które ogranicza wolną konkurencję.

To nie pierwsza dyskusja na temat „podatku Apple” i warunków udostępniania aplikacji w AppStore – głosy krytyki pojawiają się właściwie od startu sklepu. Niektórzy deweloperzy mają jednak zupełnie odmienne zdanie na temat dodatkowych opłat, ponieważ w ich ramach Apple dba o wszystkie prawne i finansowe formalności związane z zarabianiem na aplikacji, co oszczędza ich czas. Jak dalej potoczy się konflikt Spotify-Apple? Dowiemy się, gdy Komisja Europejska zbada sprawę i ogłosi swoją decyzję.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Odtwarzacz multimedialny VLC z poważną luką bezpieczeństwa

Opublikowane

dnia

Odtwarzacz VLC Media Player to jeden z najpopularniejszych programów tego typu od wielu lat. Okazuje się jednak, że miliony jego użytkowników są obecnie narażone na atak z zewnątrz przez lukę, która znajduje się w ostatniej wersji oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Archer MR600 – pierwszy stacjonarny router 4G+ od TP-Link

Opublikowane

dnia

Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom użytkowników internetu mobilnego, TP-Link rozszerzył swoje portfolio urządzeń LTE i wprowadził na rynek stacjonarny router 4G+, Archer MR600. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Galaxy Tab S6 – przecieki na temat nowego tabletu Samsunga

Opublikowane

dnia

7 sierpnia Samsung pokaże swój nowy smartfon, czy raczej phablet, Galaxy Note 10, oraz zegarek Galaxy Watch Active 2. Wspominaliśmy, że w okolicach tego terminu powinniśmy także spodziewać się, że Galaxy Fold w końcu ujrzy światło dzienne. Teraz wiemy, że koreańska firma planuje coś jeszcze – istnieje duża szansa, że na sierpniowym evencie zobaczymy nowy tablet Samsunga – Galaxy Tab S6.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Wiedźmin Netfliksa z teaserem!

Opublikowane

dnia

Podczas festiwalu San Diego Comic Con 2019 gwiazda serialu Henry Cavill pokazał fanom zgromadzonym w Hali H pierwszy zwiastun serialu Wiedźmin.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy Fold – drugie podejście po falstarcie

Opublikowane

dnia

To jeszcze nie oficjalna informacja, ale źródło jest całkiem poważne: Narodowy Uniwersytet Seulski i KAIST, jak również „ktoś bliski sprawie”, informują, że Samsung Galaxy Fold po licznych perturbacjach trafi na rynek w okolicach prezentacji modelu Galaxy Note 10, która będzie miała miejsce już 7 sierpnia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne