Połącz się z nami

Newsy

Sonda InSight wykryła aktywność sejsmiczną na Marsie

Pierwsze zarejestrowane „trzęsienie” planety.

Opublikowane

dnia

InSight wylądowała na Marsie w zeszłym roku i od razu zabrała się do pracy. Jej głównym celem jest poznanie geologii i monitoring aktywności sejsmicznej planety. Na początku kwietnia sejsmometr nareszcie zarejestrował pierwsze sygnały.

Instrumenty pomiarowe były gotowe do pracy od grudnia zeszłego roku, ale przez wiele miesięcy nie udało im się zarejestrować żadnej aktywności. Do pierwszego prawdziwego „trzęsienia Marsa” doszło 6 kwietnia – naukowcy potwierdzili, że ruch pochodził z wnętrza planety, a nie został wywołany przez zewnętrzne czynniki, na przykład wiatr.

Wykryte trzęsienie było zbyt słabe, aby dostarczyć danych na temat przyczyn i charakterystyki marsjańskiej sejsmiki, ale i tak stanowi przełom w dziedzinie badań nad Czerwoną Planetą: to dowód na to, że mimo zupełnie innej budowy skorupy taka aktywność w ogóle istnieje. Na Ziemi wiele trzęsień spowodowane jest ruchami tektonicznymi płyt kontynentalnych, ale Mars ich nie posiada – naukowcy przypuszczają, że przyczyną trzęsień są pęknięcia skorupy. Powstają one, gdy powierzchnia planety ulega wychłodzeniu, co przekłada się na występowanie napięć w warstwach skalnych.

Misja InSight nie przebiega jednak bez problemów. Poza monitorowaniem aktywności sejsmicznej lądownik wwierca się w głąb skorupy, aby zbadać jej budowę geologiczną i chemizm. Niestety, wiertło na chwilę obecną nie działa – najprawdopodobniej utknęło w szczególnie twardej skale lub zaklinowało się w rumoszu. Próby uwolnienia go i kontynuowania badań na razie się nie powiodły.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Minecraft z… obsługą ray-tracingu

Pozwala ona dodać głębi prostej oprawie graficznej.

Opublikowane

dnia

Kiedy Battlefield V został ogłoszony pierwszym tytułem wykorzystującym ray-tracing, wiele osób miało wątpliwości co do trafności tego ruchu – w końcu to sieciowa strzelanka, w której nie ma czasu na podziwianie widoków. Teraz nowa technologia trafi do jeszcze bardziej niespodziewanej gry…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Xiaomi, Oppo i Vivo pracują nad systemem przesyłania plików

Ma ona działać podobnie do Apple AirDrop.

Opublikowane

dnia

Trzy popularne chińskie marki łączą siły. Ich wspólny projekt dotyczy nie hardware’u, ale nowych funkcji oprogramowania – producenci ogłosili, że na ich telefony już wkrótce trafi system pozwalający na bezpośredni transfer plików pomiędzy urządzeniami mobilnymi.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kolejne opóźnienie Huawei Mate X

Sen o składanych smartfonach oddala się coraz bardziej.

Opublikowane

dnia

Z rozrzewnieniem wspominam nutkę ekscytacji, jaką na początku roku budziły we mnie doniesienia o składanych smartfonach. Technologia, choć intrygująca, okazała się niegotowa, a zapowiedziane urządzenia są coraz bardziej opóźniane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

British Airways testuje rozrywkę VR podczas wybranych lotów

Opcja dostępna dla pasażerów pierwszej klasy.

Opublikowane

dnia

Wielogodzinne loty są męczące, o czym szczególnie dobrze wiedzą osoby bojące się latać. Linie lotnicze British Airways znalazły na to sposób – teraz pasażerowie lecący z Londynu do Nowego Jorku będą mogli odbyć podróż w wirtualnym świecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple prowadzi negocjacje ze Spotify

Powodem jest chęć integracji Spotify z Siri.

Opublikowane

dnia

Konflikt pomiędzy Apple i Spotify trwa już od wielu miesięcy ale nie przeszkadza to firmom w prowadzeniu rozmów biznesowych. Według nieoficjalnego raportu, Apple tak bardzo zależy na tym, żeby rozszerzyć umiejętności Siri o kolejne serwisy streamingowe, że rozpoczęło negocjacje ze swoim największym konkurentem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne