Połącz się z nami

Newsy

Sonda InSight wykryła aktywność sejsmiczną na Marsie

Pierwsze zarejestrowane „trzęsienie” planety.

Opublikowane

dnia

InSight wylądowała na Marsie w zeszłym roku i od razu zabrała się do pracy. Jej głównym celem jest poznanie geologii i monitoring aktywności sejsmicznej planety. Na początku kwietnia sejsmometr nareszcie zarejestrował pierwsze sygnały.

Instrumenty pomiarowe były gotowe do pracy od grudnia zeszłego roku, ale przez wiele miesięcy nie udało im się zarejestrować żadnej aktywności. Do pierwszego prawdziwego „trzęsienia Marsa” doszło 6 kwietnia – naukowcy potwierdzili, że ruch pochodził z wnętrza planety, a nie został wywołany przez zewnętrzne czynniki, na przykład wiatr.

Wykryte trzęsienie było zbyt słabe, aby dostarczyć danych na temat przyczyn i charakterystyki marsjańskiej sejsmiki, ale i tak stanowi przełom w dziedzinie badań nad Czerwoną Planetą: to dowód na to, że mimo zupełnie innej budowy skorupy taka aktywność w ogóle istnieje. Na Ziemi wiele trzęsień spowodowane jest ruchami tektonicznymi płyt kontynentalnych, ale Mars ich nie posiada – naukowcy przypuszczają, że przyczyną trzęsień są pęknięcia skorupy. Powstają one, gdy powierzchnia planety ulega wychłodzeniu, co przekłada się na występowanie napięć w warstwach skalnych.

Misja InSight nie przebiega jednak bez problemów. Poza monitorowaniem aktywności sejsmicznej lądownik wwierca się w głąb skorupy, aby zbadać jej budowę geologiczną i chemizm. Niestety, wiertło na chwilę obecną nie działa – najprawdopodobniej utknęło w szczególnie twardej skale lub zaklinowało się w rumoszu. Próby uwolnienia go i kontynuowania badań na razie się nie powiodły.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Reedycja konsoli PC Engine Core Grafx od Konami

W wersjach na rynek amerykański, europejski i japoński.

Opublikowane

dnia

Niektóre konsole nie osiągnęły takiej popularności jak NES czy Sega Genesis, a przynajmniej nie w Europie. PC Engine, znane także jako TurboGrafx-16, było w późnych latach 80 prawdziwym hitem w Japonii, ale na zachodzie zdobyło stosunkowo niewielu fanów. Mimo tego Konami postanowiło wypuścić w świat jej odświeżoną wersję.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google ze zgłaszaniem utrudnień drogowych

Kolejne funkcje dla społeczności w popularnej aplikacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców preferuje Yanosika i Waze od Map Google – te pierwsze aplikacje pozwalają uzyskiwać szybkie informacje na temat nagłych sytuacji drogowych. Funkcja zgłaszania utrudnień nareszcie trafiła także do polskiej wersji nawigacji od Google.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowości od Creative w strefie audio!

Coś dla sportowców i fanów dobrego dźwięku.

Opublikowane

dnia

przez

Creative wprowadza kolejne nowości na lato, nowy model słuchawek bezprzewodowych edycja specjalna Outlier Air Sports, niskobudżetowe słuchawki Outlier Active dla wszystkich aktywnych, odporny na warunki atmosferyczne głośnik Muvo Play, nowatorski zestaw głośnikowy 2.1 do komputera Pebble Plus.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

DJI RoboMaster S1 – bojowy robot edukacyjny

Uczy użytkowników podstaw programowania.

Opublikowane

dnia

Firma DJI jest znana przede wszystkim ze swoich dronów (a ostatnio także kamer sportowych), ale to nie jedyny obszar rynku technologicznego, na którym oznacza ona swoją obecność. Do sprzedaży trafił właśnie stworzony przez nią robot bojowy do nauki i zabawy.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google pokazuje zapowiedź Pixela 4

Podwójny aparat na charakterystycznym, kwadratowym polu.

Opublikowane

dnia

Stare porzekadło mówi „jeśli nie możesz ich pokonać, przyłącz się do nich”. W odpowiedzi na pojawiające się wycieki i spekulacje Google postanowiło oficjalnie potwierdzić prace nad Pixelem 4 i opublikować jego pierwsze oficjalne zdjęcie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne