SOCJAL
Do góry

Partyjka DOTA 2 ze… sztuczną inteligencją

Boty ogrywają profesjonalnych graczy.

Sztuczna inteligencja wyszła poza ramy tradycyjnych gier planszowych typu Go lub szachy. Tym razem boty napędzane silnikiem OpenAI zmierzyły się z profesjonalnymi graczami e-sportowymi. Podczas publicznej demonstracji na turnieju The International 2017 OpenAI pokonało kilku najwyżej notowanych graczy w meczach 1-1.

OpenAI to projekt wspierany przez samego Elona Muska. Jego celem jest opracowanie jak najdoskonalszego samouczącego się systemu sztucznej inteligencji. Tym razem polem do nauki stała się Dota2 – popularna gra typu MOBA. Podczas międzynarodowego turnieju The International 2017 zorganizowane zostało kilka pokazowych meczy pomiędzy sztuczną inteligencją a trzema profesjonalnymi graczami. OpenAI odniosło nad nimi miażdżące zwycięstwo 3:0.

Jak wyglądał proces „uczenia” sztucznej inteligencji gry w Dotę? Boty rozegrały wiele meczy przeciwko sobie i analizowały materiały z archiwalnych partii. Dzięki temu nauczyły się one rozpoznawać triki i zagrywki taktyczne stosowane przez profesjonalnych graczy oraz odpowiednio reagować na nie. System potrafił pokonać wbudowane AI Doty już po godzinie gry, zaś osiągnięcie poziomu profesjonalistów zajęło im dwa tygodnie. Twórcy OpenAI zapewniają, że ich boty nie różnią się od graczy pod względem szybkości wykonywania akcji, zaś o ich przewadze decyduje głównie algorytm podejmowania najlepszych możliwych decyzji.

Czy AI zastąpi profesjonalnych graczy? Na to jeszcze za wcześnie – dalsze testy przeprowadzone podczas The International wykazały, że gracze dość szybko „rozpracowali” boty i opracowali strategię oszukiwania ich. Nie zmienia to faktu, że OpenAI odniosło znaczący sukces, który niewątpliwie wpłynie na rozwój systemów sztucznej inteligencji.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy