Połącz się z nami

Newsy

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich

Artykuł 11 i 13 przyjęte bez zmian.

Opublikowane

dnia

Mimo długich negocjacji i wyraźnego sprzeciwu internautów Parlament Europejski ostatecznie przyjął dyrektywę o prawach autorskich w jej prawie niezmienionym brzmieniu. Szczególne kontrowersje budziło pozostawienie w treści ustawy Artykułu 11 i Artykułu 13.

Budzące mieszane uczucia zapisy dotyczyły dwóch aspektów, które w odczuciu wielu osób mogły wpłynąć na wolność wyrażania się w internecie. Artykuł 11 dotyczy tzw. „podatku od linkowania”, czyli konieczności zapłacenia podmiotom oryginalnie publikującym daną treść, gdy jest ona wykorzystywana w innym miejscu, na przykład w agregatorze newsów. Artykuł 13 nakłada natomiast obowiązek dopilnowania przez właścicieli stron internetowych tego, żeby wszystkie umieszczone na nich materiały nie naruszały prawa. W przypadku niedopilnowania powyższych postanowień organ ponoszący odpowiedzialność za udostępnianą treść zostanie obłożony karami finansowymi. Oczywiście prawo zakłada odpowiednie wyjątki, na przykład dotyczące działalności transformatywnej – wykorzystania własności intelektualnej w celu jej skomentowania lub sparodiowania.

Bardzo trudno jest dokładnie stwierdzić, jaki wpływ będzie miała dyrektywa na kształt i rozwój internetu. Przewiduje się, że po jej przyjęciu wiele stron internetowych opierających się na udostępnianiu treści użytkowników może wprowadzić ściślejszą moderację zawartości lub nawet ograniczyć możliwości jej dodawania. Z drugiej strony należy pamiętać, że dyrektywa nie wejdzie do prawodawstwa każdego państwa członkowskiego bezpośrednio, ale w ciągu dwóch lat będzie musiała zostać zaimplementowana w kształcie zaakceptowanym przez jego parlament. To, jak rzeczywiście będzie wyglądał „internet po ACTA2” wciąż pozostaje tajemnicą – na pewno wiele będzie zależeć od interpretacji prawa przez podmioty decyzyjne.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Konsumenckie drony DJI z funkcją wykrywania samolotów

Trafi do nowych urządzeń już w 2020 roku.

Opublikowane

dnia

Nieautoryzowane zbliżanie się dronów do lotnisk to jedna z najpowszechniejszych przyczyn przerwania ruchu lotniczego, a na dodatek grozi poważnymi wypadkami. DJI chce zapobiegać takim sytuacjom, dlatego ich nowe drony otrzymają technologię unikania innych statków powietrznych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google z informacjami o fotoradarach trafiają do Polski

Lokalizacje podczas wybierania trasy i w trybie nawigacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców korzysta chętniej z Map Google niż z wbudowanych systemów nawigacyjnych. Mamy dla nich dobrą wiadomość – aplikacja właśnie wzbogaciła się o kolejną funkcję. Teraz ostrzega ona o fotoradarach, na razie tylko na niektórych trasach

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google prezentuje nową edycję Google Glass

Sprzęt przeznaczony jest dla użytkowników biznesowych.

Opublikowane

dnia

Google Glass zapisało się w historii jako jedno z pierwszych urządzeń AR, ale daleko mu było do ideału. Mimo niezliczonej ilości memów, które powstały na temat okularów, marka Glass jest ciągle aktywna. Właśnie ukazała się ich najnowsza wersja.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Car Thing – pierwszy sprzęt od Spotify

Sprawdzi, jak słuchamy muzyki w samochodach.

Opublikowane

dnia

Wielu producentów oprogramowania próbuje swoich sił także w tworzeniu sprzętu. Spotify właśnie rozpoczęło testy swojego pierwszego gadżetu – samochodowego odtwarzacza Car Thing. Najprawdopodobniej nie będzie on jednak dostępny w sprzedaży…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne