Połącz się z nami

Newsy

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich

Artykuł 11 i 13 przyjęte bez zmian.

Opublikowane

dnia

Mimo długich negocjacji i wyraźnego sprzeciwu internautów Parlament Europejski ostatecznie przyjął dyrektywę o prawach autorskich w jej prawie niezmienionym brzmieniu. Szczególne kontrowersje budziło pozostawienie w treści ustawy Artykułu 11 i Artykułu 13.

Budzące mieszane uczucia zapisy dotyczyły dwóch aspektów, które w odczuciu wielu osób mogły wpłynąć na wolność wyrażania się w internecie. Artykuł 11 dotyczy tzw. „podatku od linkowania”, czyli konieczności zapłacenia podmiotom oryginalnie publikującym daną treść, gdy jest ona wykorzystywana w innym miejscu, na przykład w agregatorze newsów. Artykuł 13 nakłada natomiast obowiązek dopilnowania przez właścicieli stron internetowych tego, żeby wszystkie umieszczone na nich materiały nie naruszały prawa. W przypadku niedopilnowania powyższych postanowień organ ponoszący odpowiedzialność za udostępnianą treść zostanie obłożony karami finansowymi. Oczywiście prawo zakłada odpowiednie wyjątki, na przykład dotyczące działalności transformatywnej – wykorzystania własności intelektualnej w celu jej skomentowania lub sparodiowania.

Bardzo trudno jest dokładnie stwierdzić, jaki wpływ będzie miała dyrektywa na kształt i rozwój internetu. Przewiduje się, że po jej przyjęciu wiele stron internetowych opierających się na udostępnianiu treści użytkowników może wprowadzić ściślejszą moderację zawartości lub nawet ograniczyć możliwości jej dodawania. Z drugiej strony należy pamiętać, że dyrektywa nie wejdzie do prawodawstwa każdego państwa członkowskiego bezpośrednio, ale w ciągu dwóch lat będzie musiała zostać zaimplementowana w kształcie zaakceptowanym przez jego parlament. To, jak rzeczywiście będzie wyglądał „internet po ACTA2” wciąż pozostaje tajemnicą – na pewno wiele będzie zależeć od interpretacji prawa przez podmioty decyzyjne.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Samsung Galaxy Fold – drugie podejście po falstarcie

Opublikowane

dnia

To jeszcze nie oficjalna informacja, ale źródło jest całkiem poważne: Narodowy Uniwersytet Seulski i KAIST, jak również „ktoś bliski sprawie”, informują, że Samsung Galaxy Fold po licznych perturbacjach trafi na rynek w okolicach prezentacji modelu Galaxy Note 10, która będzie miała miejsce już 7 sierpnia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Creative Outlier Gold: Całkowicie bezprzewodowe słuchawki z oprogramowaniem Super X-Fi

Opublikowane

dnia

Creative Technology Ltd  ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek Creative Outlier Gold, kontynuację uznanego przez krytyków Creative Outlier Air, który wprowadził na rynek konkurencyjny cenowo, prawdziwie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Dzięki Outlier Gold użytkownicy mogą oczekiwać nowych ulepszeń, które wyznaczą nowy standard w tym segmencie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera soundbara Samsung Harman Kardon Q80R

Opublikowane

dnia

Samsung wprowadził właśnie do sprzedaży soundbara Samsung Harman Kardon Q80R, który w założeniu ma być idealnym towarzyszem dla telewizora QLED Q80.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Thule Gauntlet – nowe, „pancerne” futerały i aktówki na Macbooki (i nie tylko)

Opublikowane

dnia

Na polski rynek trafiły właśnie nowe modele ochronnych futerałów i aktówek na komputery przenośne Apple z serii Thule Gauntlet: Thule Gauntlet MacBook Pro Attaché (dla komputerów 13” i 15”) oraz Thule Gauntlet MacBook Pro Sleeve (Macbook 12/13/15”). Nowości charakteryzują się stylowym, eleganckim wzornictwem, wysokim poziomem ochrony oraz tym, że pozwalają na korzystanie z komputerów bez konieczności wyjmowania ich z futerałów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Asystent Google przesyła nasze rozmowy pośrednikom

Afera podsłuchowa od Google?

Opublikowane

dnia

przez

Głośnik Google Home to świetny dodatek do każdego inteligentnego domu. Działający w jego wnętrzu Asystent Google nasłuchuje naszych poleceń po usłyszeniu frazy „OK Google” i odpowiada na nasze pytania lub wykonuje zaprogramowane polecenia. Jak się jednak okazuje nasze rozmowy z urządzeniem nie trafiają jedynie na serwery Google.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne