Połącz się z nami

Newsy

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich

Artykuł 11 i 13 przyjęte bez zmian.

Mimo długich negocjacji i wyraźnego sprzeciwu internautów Parlament Europejski ostatecznie przyjął dyrektywę o prawach autorskich w jej prawie niezmienionym brzmieniu. Szczególne kontrowersje budziło pozostawienie w treści ustawy Artykułu 11 i Artykułu 13.

Budzące mieszane uczucia zapisy dotyczyły dwóch aspektów, które w odczuciu wielu osób mogły wpłynąć na wolność wyrażania się w internecie. Artykuł 11 dotyczy tzw. „podatku od linkowania”, czyli konieczności zapłacenia podmiotom oryginalnie publikującym daną treść, gdy jest ona wykorzystywana w innym miejscu, na przykład w agregatorze newsów. Artykuł 13 nakłada natomiast obowiązek dopilnowania przez właścicieli stron internetowych tego, żeby wszystkie umieszczone na nich materiały nie naruszały prawa. W przypadku niedopilnowania powyższych postanowień organ ponoszący odpowiedzialność za udostępnianą treść zostanie obłożony karami finansowymi. Oczywiście prawo zakłada odpowiednie wyjątki, na przykład dotyczące działalności transformatywnej – wykorzystania własności intelektualnej w celu jej skomentowania lub sparodiowania.

Bardzo trudno jest dokładnie stwierdzić, jaki wpływ będzie miała dyrektywa na kształt i rozwój internetu. Przewiduje się, że po jej przyjęciu wiele stron internetowych opierających się na udostępnianiu treści użytkowników może wprowadzić ściślejszą moderację zawartości lub nawet ograniczyć możliwości jej dodawania. Z drugiej strony należy pamiętać, że dyrektywa nie wejdzie do prawodawstwa każdego państwa członkowskiego bezpośrednio, ale w ciągu dwóch lat będzie musiała zostać zaimplementowana w kształcie zaakceptowanym przez jego parlament. To, jak rzeczywiście będzie wyglądał „internet po ACTA2” wciąż pozostaje tajemnicą – na pewno wiele będzie zależeć od interpretacji prawa przez podmioty decyzyjne.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych?

Publikacje

Nowy Google Chrome wydłuży czas działania laptopa na baterii

Newsy

Unia Europejska przyspiesza programy kosmiczne

Newsy

Przesyłki kurierskie w ogólnopolskich badaniach opinii klientów

Publikacje

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!