Połącz się z nami

Newsy

NVIDIA wykupuje ARM za 40 mld USD

Firma obiecuje utrzymanie dotychczasowego, neutralnego systemu.

To jedna z najbardziej kontrowersyjnych, ale także najpilniej śledzonych transakcji ostatnich miesięcy. NVIDIA pragnie poszerzyć swoją ofertę na rynku mobilnym poprzez wykupienie ARM – architekta układów półprzewodnikowych wykorzystywanych w produkcji czipów Qualcomm, Samsung czy Intel – za naprawdę wysoką kwotę.

Dotychczas ARM pozostawało pod nadzorem SoftBanku, ale teraz pod zarząd NVIDII przejdą prawie wszystkie jego działy, za wyjątkiem tego zajmującego się rozwiązaniami z zakresu Internetu Rzeczy. Transakcja łącznie szacowana jest na 40 mld dolarów, z czego 2 mld zostanie przekazane natychmiast po podpisaniu umowy, a 10 mld w gotówce i 21,5 mld w akcjach już po sfinalizowaniu transakcji. Reszta funduszy będzie wykorzystana na czynności operacyjne, na przykład te związane ze zmianami kadrowymi. Ze względu na skalę transakcji, jej przeprowadzenie będzie wymagało odpowiednich regulacji ze strony Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Chin i Wielkiej Brytanii, gdzie zlokalizowana jest firma.

Przejęcie ARM nie oznacza, że producenci procesorów mobilnych będą musieli rozglądać się za alternatywą – obydwie strony obiecują, że zachowany zostanie otwarty model licencjonowania architektury. Sama NVIDIA zapowiada stworzenie superkomputera opartego o procesory ARM w głównej siedzibie firmy w Cambridge. Przejęcie jednego z najważniejszych graczy na rynku procesorów mobilnych to dla „zielonych” szansa na mocne wejście na ten dotychczas nieznany dla nich obszar. Współpraca stanowi także szansę dla ARM, które będzie mogło korzystać z technologii partnera.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Grudzień w HBO GO – nowe filmy i seriale

Newsy

Super Nintendo World zostanie otwarty w lutym 2021

Newsy

Wielka Brytania zabrania instalacji infrastruktury 5G od Huawei

Newsy

TEST: Google Nest Audio

Testy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!