Połącz się z nami

Newsy

NASA na dobre wyłącza teleskop Keplera

Ostatnie komendy wysłane zostały 15 listopada.

Teleskop Kepler to część jednego z najciekawszych projektów NASA w tym tysiącleciu, a zebrane za jego pomocą dane pozwoliły poznać wiele zakątków Wszechświata poza naszym Układem Słonecznym oraz w jego obrębie. Misja ta oficjalnie dobiegła końca w zeszłym tygodniu.

Kepler został wyniesiony w kosmos w 2009 roku. Celem misji było poszukiwanie planet pozasłonecznych o wymiarach i potencjalnych warunkach życiowych podobnych do Ziemi. Od tego czasu teleskop znalazł ponad dwa tysiące potwierdzonych planet, a być może wiele więcej – jeszcze nie wszystkie zebrane przez niego dane zostały poddane analizie. W końcu urządzeniu zabrakło paliwa, a NASA postanowiła wyłączyć je na dobre. 15 listopada, w rocznicę śmierci jego imiennika, Johannesa Keplera, teleskop otrzymał ostatni zestaw komend. Na dobre wyłączyły one wszystkie tryby bezpieczeństwa oraz transmitery Keplera.

Poszukiwanie planet pozasłonecznych nie kończy się wraz z odejściem teleskopu na emeryturę. Od kilku miesięcy jego funkcje przejmuje TESS, czyli kolejny projekt NASA mający na celu odkrycie jak największej liczby miejsc, w których potencjalnie może rozwijać się życie. Nowy teleskop wykonał swoje pierwsze zdjęcia we wrześniu. Za kilka lat w kosmos wyniesiony zostanie także następca teleskopu Hubble’a, którego nazwa – Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – upamiętnia administratora NASA odpowiedzialnego za realizację projektu Apollo.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Załogowa misja Crew Dragon przełożona

Newsy

Szósta misja tajemniczego wahadłowca X-37

Newsy

SpaceX udostępnia symulator dokowania Crew Dragon

Newsy

NASA i Tom Cruise nakręcą film w kosmosie

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!