Połącz się z nami

Newsy

NASA na dobre wyłącza teleskop Keplera

Ostatnie komendy wysłane zostały 15 listopada.

Opublikowane

dnia

Teleskop Kepler to część jednego z najciekawszych projektów NASA w tym tysiącleciu, a zebrane za jego pomocą dane pozwoliły poznać wiele zakątków Wszechświata poza naszym Układem Słonecznym oraz w jego obrębie. Misja ta oficjalnie dobiegła końca w zeszłym tygodniu.

Kepler został wyniesiony w kosmos w 2009 roku. Celem misji było poszukiwanie planet pozasłonecznych o wymiarach i potencjalnych warunkach życiowych podobnych do Ziemi. Od tego czasu teleskop znalazł ponad dwa tysiące potwierdzonych planet, a być może wiele więcej – jeszcze nie wszystkie zebrane przez niego dane zostały poddane analizie. W końcu urządzeniu zabrakło paliwa, a NASA postanowiła wyłączyć je na dobre. 15 listopada, w rocznicę śmierci jego imiennika, Johannesa Keplera, teleskop otrzymał ostatni zestaw komend. Na dobre wyłączyły one wszystkie tryby bezpieczeństwa oraz transmitery Keplera.

Poszukiwanie planet pozasłonecznych nie kończy się wraz z odejściem teleskopu na emeryturę. Od kilku miesięcy jego funkcje przejmuje TESS, czyli kolejny projekt NASA mający na celu odkrycie jak największej liczby miejsc, w których potencjalnie może rozwijać się życie. Nowy teleskop wykonał swoje pierwsze zdjęcia we wrześniu. Za kilka lat w kosmos wyniesiony zostanie także następca teleskopu Hubble’a, którego nazwa – Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – upamiętnia administratora NASA odpowiedzialnego za realizację projektu Apollo.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne