Połącz się z nami

Newsy

NASA na dobre wyłącza teleskop Keplera

Ostatnie komendy wysłane zostały 15 listopada.

Opublikowane

dnia

Teleskop Kepler to część jednego z najciekawszych projektów NASA w tym tysiącleciu, a zebrane za jego pomocą dane pozwoliły poznać wiele zakątków Wszechświata poza naszym Układem Słonecznym oraz w jego obrębie. Misja ta oficjalnie dobiegła końca w zeszłym tygodniu.

Kepler został wyniesiony w kosmos w 2009 roku. Celem misji było poszukiwanie planet pozasłonecznych o wymiarach i potencjalnych warunkach życiowych podobnych do Ziemi. Od tego czasu teleskop znalazł ponad dwa tysiące potwierdzonych planet, a być może wiele więcej – jeszcze nie wszystkie zebrane przez niego dane zostały poddane analizie. W końcu urządzeniu zabrakło paliwa, a NASA postanowiła wyłączyć je na dobre. 15 listopada, w rocznicę śmierci jego imiennika, Johannesa Keplera, teleskop otrzymał ostatni zestaw komend. Na dobre wyłączyły one wszystkie tryby bezpieczeństwa oraz transmitery Keplera.

Poszukiwanie planet pozasłonecznych nie kończy się wraz z odejściem teleskopu na emeryturę. Od kilku miesięcy jego funkcje przejmuje TESS, czyli kolejny projekt NASA mający na celu odkrycie jak największej liczby miejsc, w których potencjalnie może rozwijać się życie. Nowy teleskop wykonał swoje pierwsze zdjęcia we wrześniu. Za kilka lat w kosmos wyniesiony zostanie także następca teleskopu Hubble’a, którego nazwa – Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – upamiętnia administratora NASA odpowiedzialnego za realizację projektu Apollo.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google prezentuje nową edycję Google Glass

Sprzęt przeznaczony jest dla użytkowników biznesowych.

Opublikowane

dnia

Google Glass zapisało się w historii jako jedno z pierwszych urządzeń AR, ale daleko mu było do ideału. Mimo niezliczonej ilości memów, które powstały na temat okularów, marka Glass jest ciągle aktywna. Właśnie ukazała się ich najnowsza wersja.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Car Thing – pierwszy sprzęt od Spotify

Sprawdzi, jak słuchamy muzyki w samochodach.

Opublikowane

dnia

Wielu producentów oprogramowania próbuje swoich sił także w tworzeniu sprzętu. Spotify właśnie rozpoczęło testy swojego pierwszego gadżetu – samochodowego odtwarzacza Car Thing. Najprawdopodobniej nie będzie on jednak dostępny w sprzedaży…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google zawiesza współpracę z Huawei

Czy telefony producenta stracą dostęp do aktualizacji?

Opublikowane

dnia

Nie trzeba było długo czekać na reakcje technologicznego świata po ogłoszeniu rozporządzenia o obostrzającego prowadzenie transakcji biznesowych pomiędzy amerykańskimi i chińskimi firmami telekomunikacyjnymi. Google oficjalnie potwierdziło zawieszenie współpracy z Huawei.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Karta microSD 1 TB SanDisk już w sprzedaży

Trzeba jednak długo poczekać na realizację zamówienia.

Opublikowane

dnia

Ta karta od SanDiska to sposób na ostateczne rozwiązanie problemów z miejscem na telefonie. Za 1 TB pojemności przyjdzie nam jednak dość sporo zapłacić.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne