Połącz się z nami

Technologie

Mozaika przedstawiająca 16 lat pracy teleskopu Hubble’a

Złożona z ponad siedmiu tysięcy zdjęć.

Opublikowane

dnia

Teleskop Kosmiczny Hubble’a od niemal 20 lat porusza się po orbicie okołoziemskiej, dokumentując odległe galaktyki i ciała niebieskie. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna opublikowały właśnie zdjęcie dokumentujące dane z 16 lat pracy teleskopu.

Mozaika Hubble Legacy Field powstała z niemal 7 500 obrazów wycinka sklepienia niebieskiego, który naukowcy poznali najlepiej – w ciągu całej swojej pracy teleskop był zwrócony w jego stronę łącznie przez ponad 250 dni. Przedstawia ona około 265 000 odległych galaktyk; najstarsze spośród nich powstały ledwie 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Zdjęcia wykonywane były w spektrum szerszym niż to widoczne ludzkim okiem, od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni. Nad opracowaniem danych wykorzystanych do stworzenia mozaiki pracowało 31 zespołów naukowców. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna zapowiadają, że już wkrótce światło dzienne ujrzą kolejne obrazy z teleskopu – następna mozaika ma być złożona z 5 200 indywidualnych zdjęć.

Teleskop Hubble’a umożliwił astronomom zajrzenie poza nieprzekraczalną niegdyś dla nich granicę siedmiu miliardów lat świetlnych od Ziemi i zebranie informacji o tym, jak kształtował się wczesny Wszechświat. Urządzenie pozostaje na orbicie naszej planety, a już wkrótce dołączy do niego Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Będzie on prowadził obserwacje w podczerwieni, co pozwoli uzupełnić dane z teleskopu Hubble’a i dowiedzieć się jeszcze więcej na temat formowania się galaktyk po Wielkim Wybuchu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Reedycja konsoli PC Engine Core Grafx od Konami

W wersjach na rynek amerykański, europejski i japoński.

Opublikowane

dnia

Niektóre konsole nie osiągnęły takiej popularności jak NES czy Sega Genesis, a przynajmniej nie w Europie. PC Engine, znane także jako TurboGrafx-16, było w późnych latach 80 prawdziwym hitem w Japonii, ale na zachodzie zdobyło stosunkowo niewielu fanów. Mimo tego Konami postanowiło wypuścić w świat jej odświeżoną wersję.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google ze zgłaszaniem utrudnień drogowych

Kolejne funkcje dla społeczności w popularnej aplikacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców preferuje Yanosika i Waze od Map Google – te pierwsze aplikacje pozwalają uzyskiwać szybkie informacje na temat nagłych sytuacji drogowych. Funkcja zgłaszania utrudnień nareszcie trafiła także do polskiej wersji nawigacji od Google.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowości od Creative w strefie audio!

Coś dla sportowców i fanów dobrego dźwięku.

Opublikowane

dnia

przez

Creative wprowadza kolejne nowości na lato, nowy model słuchawek bezprzewodowych edycja specjalna Outlier Air Sports, niskobudżetowe słuchawki Outlier Active dla wszystkich aktywnych, odporny na warunki atmosferyczne głośnik Muvo Play, nowatorski zestaw głośnikowy 2.1 do komputera Pebble Plus.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

DJI RoboMaster S1 – bojowy robot edukacyjny

Uczy użytkowników podstaw programowania.

Opublikowane

dnia

Firma DJI jest znana przede wszystkim ze swoich dronów (a ostatnio także kamer sportowych), ale to nie jedyny obszar rynku technologicznego, na którym oznacza ona swoją obecność. Do sprzedaży trafił właśnie stworzony przez nią robot bojowy do nauki i zabawy.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google pokazuje zapowiedź Pixela 4

Podwójny aparat na charakterystycznym, kwadratowym polu.

Opublikowane

dnia

Stare porzekadło mówi „jeśli nie możesz ich pokonać, przyłącz się do nich”. W odpowiedzi na pojawiające się wycieki i spekulacje Google postanowiło oficjalnie potwierdzić prace nad Pixelem 4 i opublikować jego pierwsze oficjalne zdjęcie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne