Połącz się z nami

Newsy

Mozaika przedstawiająca 16 lat pracy teleskopu Hubble’a

Złożona z ponad siedmiu tysięcy zdjęć.

Teleskop Kosmiczny Hubble’a od niemal 20 lat porusza się po orbicie okołoziemskiej, dokumentując odległe galaktyki i ciała niebieskie. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna opublikowały właśnie zdjęcie dokumentujące dane z 16 lat pracy teleskopu.

Mozaika Hubble Legacy Field powstała z niemal 7 500 obrazów wycinka sklepienia niebieskiego, który naukowcy poznali najlepiej – w ciągu całej swojej pracy teleskop był zwrócony w jego stronę łącznie przez ponad 250 dni. Przedstawia ona około 265 000 odległych galaktyk; najstarsze spośród nich powstały ledwie 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Zdjęcia wykonywane były w spektrum szerszym niż to widoczne ludzkim okiem, od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni. Nad opracowaniem danych wykorzystanych do stworzenia mozaiki pracowało 31 zespołów naukowców. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna zapowiadają, że już wkrótce światło dzienne ujrzą kolejne obrazy z teleskopu – następna mozaika ma być złożona z 5 200 indywidualnych zdjęć.

Teleskop Hubble’a umożliwił astronomom zajrzenie poza nieprzekraczalną niegdyś dla nich granicę siedmiu miliardów lat świetlnych od Ziemi i zebranie informacji o tym, jak kształtował się wczesny Wszechświat. Urządzenie pozostaje na orbicie naszej planety, a już wkrótce dołączy do niego Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Będzie on prowadził obserwacje w podczerwieni, co pozwoli uzupełnić dane z teleskopu Hubble’a i dowiedzieć się jeszcze więcej na temat formowania się galaktyk po Wielkim Wybuchu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Unia Europejska przyspiesza programy kosmiczne

Newsy

NASA stworzyła naszyjnik, który ostrzega przed dotykaniem twarzy

Newsy

NASA ogłasza konkurs na projekt… księżycowej wygódki

Newsy

SpaceX wynosi kolejne 60 satelitów Starlink na orbitę

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!