Połącz się z nami

Technologie

Mozaika przedstawiająca 16 lat pracy teleskopu Hubble’a

Złożona z ponad siedmiu tysięcy zdjęć.

Opublikowane

dnia

Teleskop Kosmiczny Hubble’a od niemal 20 lat porusza się po orbicie okołoziemskiej, dokumentując odległe galaktyki i ciała niebieskie. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna opublikowały właśnie zdjęcie dokumentujące dane z 16 lat pracy teleskopu.

Mozaika Hubble Legacy Field powstała z niemal 7 500 obrazów wycinka sklepienia niebieskiego, który naukowcy poznali najlepiej – w ciągu całej swojej pracy teleskop był zwrócony w jego stronę łącznie przez ponad 250 dni. Przedstawia ona około 265 000 odległych galaktyk; najstarsze spośród nich powstały ledwie 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Zdjęcia wykonywane były w spektrum szerszym niż to widoczne ludzkim okiem, od ultrafioletu do bliskiej podczerwieni. Nad opracowaniem danych wykorzystanych do stworzenia mozaiki pracowało 31 zespołów naukowców. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna zapowiadają, że już wkrótce światło dzienne ujrzą kolejne obrazy z teleskopu – następna mozaika ma być złożona z 5 200 indywidualnych zdjęć.

Teleskop Hubble’a umożliwił astronomom zajrzenie poza nieprzekraczalną niegdyś dla nich granicę siedmiu miliardów lat świetlnych od Ziemi i zebranie informacji o tym, jak kształtował się wczesny Wszechświat. Urządzenie pozostaje na orbicie naszej planety, a już wkrótce dołączy do niego Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Będzie on prowadził obserwacje w podczerwieni, co pozwoli uzupełnić dane z teleskopu Hubble’a i dowiedzieć się jeszcze więcej na temat formowania się galaktyk po Wielkim Wybuchu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Minecraft z… obsługą ray-tracingu

Pozwala ona dodać głębi prostej oprawie graficznej.

Opublikowane

dnia

Kiedy Battlefield V został ogłoszony pierwszym tytułem wykorzystującym ray-tracing, wiele osób miało wątpliwości co do trafności tego ruchu – w końcu to sieciowa strzelanka, w której nie ma czasu na podziwianie widoków. Teraz nowa technologia trafi do jeszcze bardziej niespodziewanej gry…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Xiaomi, Oppo i Vivo pracują nad systemem przesyłania plików

Ma ona działać podobnie do Apple AirDrop.

Opublikowane

dnia

Trzy popularne chińskie marki łączą siły. Ich wspólny projekt dotyczy nie hardware’u, ale nowych funkcji oprogramowania – producenci ogłosili, że na ich telefony już wkrótce trafi system pozwalający na bezpośredni transfer plików pomiędzy urządzeniami mobilnymi.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kolejne opóźnienie Huawei Mate X

Sen o składanych smartfonach oddala się coraz bardziej.

Opublikowane

dnia

Z rozrzewnieniem wspominam nutkę ekscytacji, jaką na początku roku budziły we mnie doniesienia o składanych smartfonach. Technologia, choć intrygująca, okazała się niegotowa, a zapowiedziane urządzenia są coraz bardziej opóźniane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

British Airways testuje rozrywkę VR podczas wybranych lotów

Opcja dostępna dla pasażerów pierwszej klasy.

Opublikowane

dnia

Wielogodzinne loty są męczące, o czym szczególnie dobrze wiedzą osoby bojące się latać. Linie lotnicze British Airways znalazły na to sposób – teraz pasażerowie lecący z Londynu do Nowego Jorku będą mogli odbyć podróż w wirtualnym świecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple prowadzi negocjacje ze Spotify

Powodem jest chęć integracji Spotify z Siri.

Opublikowane

dnia

Konflikt pomiędzy Apple i Spotify trwa już od wielu miesięcy ale nie przeszkadza to firmom w prowadzeniu rozmów biznesowych. Według nieoficjalnego raportu, Apple tak bardzo zależy na tym, żeby rozszerzyć umiejętności Siri o kolejne serwisy streamingowe, że rozpoczęło negocjacje ze swoim największym konkurentem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne