Połącz się z nami

Publikacje

Kompletny przewodnik: Smartwatche

Apple Watch może i gra w mediach pierwsze skrzypce, ale należy pamiętać, że nie jest to jedyny i na pewno nie najlepszy smartwatch na rynku…

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy smartwatche należy traktować jako przejściową modę. Według nas odpowiedź jest prosta: w żadnym wypadku! Wystarczy spojrzeć chociażby na tablety, które na początku również uchodziły za niepotrzebny gadżet – dziś bez iPada czy Samsunga Galaxy Tab życia nie wyobrażają sobie miliony ludzi i nie mamy absolutnie żadnych złudzeń, że prędzej czy później taki sam los czeka również inteligentne zegarki. Proces oswajania się rynku z nowymi technologiami niemal nigdy nie przebiega natychmiastowo, dlatego też uważamy, że za jakiś czas tego typu akcesoria będą spoczywać na nadgarstkach nieporównanie większej liczby osób niż ma to miejsce dziś.

Coraz więcej marek decyduje się na produkcję swoich własnych zegarków inwestując niemałe środki w ich rozwój oraz pomoc deweloperom odpowiedzialnym za tworzenie dedykowanych im aplikacji – Apple, Pebble, Google, Samsung czy Microsoft to tylko kilka z firm pokładających duże nadzieje w segmencie smartwatchów. Jeśli chcesz przekonać się o najistotniejszych cechach tego typu urządzeń, to w poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania. Zapraszamy do lektury!

Najwłaściwszy wybór

Osoby nie chcące ryzykować podczas zakupu swojego pierwszego smartwatcha powinny skierować swą uwagę na modele należące do trzech grup: urządzeń z systemem Android Wear, zegarków Pebble oraz pachnących nowością Apple Watchów.

Za rok ludzie zaczną postrzegać smartwatche jako takie same gadżety jak smartfony czy tablety.

Pod względem wyglądu, technologicznego dopracowania oraz dostępnych opcji perso-nalizacji, z ww. urządzeń najciekawiej wypadają bez wątpienia smartwatche Apple. Firmie z Cupertino udało się tchnąć swój designerski geniusz także i w zegarki, ale by przekonać się o ich jakości trzeba niestety liczyć się z dość sporym wydatkiem. Podstawowy model można kupić za kwotę ok. 1 700 PLN, co w porównaniu z konkurencyjnymi produktami stanowi niemałą sumkę. Gdybyście jednak spali na pieniądzach, to nic nie stoi na przeszkodzie by na waszym nadgarstku znalazł się Watch w wersji wykonanej z 18-karatowego złota.

Android Wear

System ten obecny jest w większości smartwatchów, jakie obecnie pojawiają się w sprzedaży. Modele działające w jego oparciu produkowane są m.in. przez Samsunga, LG, Sony i Motorolę, ale mając na uwadze ich zróżnicowanie bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić, która marka tworzy najlepsze zegarki (pozycja Samsunga na rynku smartwatchów niekoniecznie jest taka sama jak w przypadku branży smartfonów).

Moto-LG

Dobrze zastanów się nad wyborem – według wielu osób zegarek odzwierciedla osobowość właściciela…

Gdybyśmy mieli wskazać najciekawsze naszym zdaniem urządzenia z Androidem Wear na pokładzie, to po dłuższym zastanowieniu oddalibyśmy głosy na LG G Watch R (lub jego droższego kuzyna Urbane) oraz Motorolę Moto 360. Oba gadżety mają wysoką funk-cjonalność, ich wykonanie stoi na dobrym poziomie, a dzięki eleganckiemu wzornictwu łatwo można odnieść wrażenie, że nie mamy tu do czynienia z elektronicznym gadżetem, tylko z wyjątkowo stylowym tradycyjnym zegarkiem.

Pebble

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to właśnie urządzenia marki Pebble zapoczątkowały obecny trend produkcji inteligentnych zegarków. Pierwszy Pebble powstał dzięki środkom zgromadzonym za pośrednictwem crowdfundingowej zbiórki na Kickstarterze i z miejsca zdobył sobie przychylność wielu osób chcących nosić na nadgarstku zegarek inny niż wszystkie.

Oryginalny i stylowy design jest jedną z najmocniejszych stron Pebble’a.

Największą zaletą zegarków Pebble jest ich oryginalność bazująca na bezkompromiso-wym podejściu do kwestii wzornictwa oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych. W odróżnieniu od konkurentów smartwatche te wyposażone są w monochromatyczne wyświetlacze e-ink, które co prawda nie pozwalają nacieszyć się użytkownikowi ferią kolorów, ale za to cechują się bardzo małym poborem energii, dzięki czemu baterie w zegarkach Pebble bez problemu wytrzymują nawet tydzień ciągłej pracy.

Oraz mniej znane marki…

Interesującą opcją dla osoby chcącej kupić smartwatcha jest również Alcatel OneTouch Watch. Prezentuje się naprawdę nieźle, współpracuje z iPhone’ami oraz smartfonami z Androidem, ma baterię działającą przez niemalże pięć dni, a jego cena (ok. 550 PLN) wydaje się być wyjątkowo atrakcyjną w zestawieniu z kosztami urządzeń wiodących marek.

Innym modelem mogącym odciągnąć uwagę od urządzeń najbardziej znanych firm jest Garmin Vivoactive. Jego najmocniejszą stroną jest zdumiewająco wydajna bateria, potrafiąca działać nawet przez trzy tygodnie. Smartwatch marki Garmin nie może się wprawdzie pochwalić tyloma ciekawymi funkcjami co Apple Watch, ale za to posiada wbudowany moduł GPS oraz szereg czujników, które w połączeniu z możliwościami oferowanymi przez oprogramowanie czynią z tego zegarka sprzęt wręcz stworzony dla aktywnych fizycznie gadżetomaniaków.

Osoba pragnąca nosić na swym nadgarstku smartwatcha przypominającego wyglądem tradycyjny zegarek może dać szansę któremuś z produktów marki Withings. W modelach Activité oraz Activité Pop nie znajdziemy wyświetlaczy LED – pod klasyczną tarczą znajdują się jednak czujniki odpowiedzialne za monitorowanie parametrów aktywności fizycznej, które przesyłają zgromadzone dane do smartfonowej aplikacji. Mocną stroną opisywanych zegarków jest rewelacyjna bateria, która bez problemu jest w stanie działać nawet przez kilka miesięcy.

Choć wszystkie z opisanych zegarków różnią się od siebie w wielu aspektach, to jednak posiadają też parę cech wspólnych. Praktycznie każdy z dostępnych obecnie w sklepach smartwatchów łączy się z telefonem za pośrednictwem Bluetooth. Wszystkie smartwatche mają też dedykowaną sobie aplikację mobilną, pomocną np. w obsłudze danych zebranych przez znajdujące się w kopercie zegarka czujniki. Spora liczba modeli posiada też swoje własne sklepiki z aplikacjami, przystosowanymi do systemu operacyjnego funkcjonującego w danym zegarku.

Kwestia baterii

Smartwatche podobnie jak smartfony oraz pozostałe urządzenia mobilne posiadają baterie, które w większości cechują się porównywalną żywotnością. Najbardziej zaawan-sowane technologicznie zegarki (np. Apple Watch czy nowe modele z systemem Android Wear) bardzo często „padają” już pod dobie bardzo intensywnego użytkowania, jednak producenci coraz częściej wprowadzają do nich rozwiązania pozwalające na oszczędność energii – przykładowo, wiele modeli większość czasu działa w stanie uśpienia i włącza swój wyświetlacz dopiero po tym, jak użytkownik ruszy ręką lub przesunie palcem po tarczy.

Kompatybilność

To, że Apple Watch potrzebuje do funkcjo-nowania iPhone’a, nie powinno być dla nikogo większym zaskoczeniem. Dziwić powinien natomiast fakt, że nawet wśród smartwatchów działających w oparciu o Androida zdarzają się modele, które współpracują wyłącznie z określonymi modelami telefonów (np. Samsunga Gear S można sparować tylko z wybranymi smartfonami z linii Galaxy). Nie można też zapominać, że w sprzedaży są dostępne zegarki kompatybilne z kilkoma systemami operacyjnymi – dobrym tego przykładem jest Pebble, działający zarówno z iOS, jak i z Androidem.

Do czego go potrzebujemy?

Smartwatche pomimo swego technologicznego zaawansowania w dalszym ciągu pełnią głównie funkcję zegarka, toteż na ich wyświetlaczach możemy odczytywać godzinę oraz wszelakie informacje opisujące czas czy aktualną datę. Zdecydowana większość modeli potrafi informować użytkownika o różnego rodzaju powiadomieniach trafiających do zainstalowanych w smartfonie aplikacji – aby zobaczyć treść SMS-a, maila czy wiadomości z któregoś z komunikatorów lub serwisów społecznościowych nie trzeba więc wcale wyjmować telefonu z kieszeni. Spora część smartwatchów posiada wbudowane sensory (np. krokomierze, wysokościomierze) oraz moduły GPS, dzięki czemu doskonale nadają się dla osób aktywnych fizycznie. Jeśli taki właśnie zegarek ma jeszcze aplikację pozwalającą na kontrolę muzyki odtwarzanej ze smartfona, to momentalnie staje się niezastąpionym kompanem podczas wypadu na siłownię czy poranną przebieżkę.

Pebble Steel

Pebble Steel przyciąga uwagę intrygującym wyglądem swojej koperty oraz monochromatycznym wyświetlaczem e-ink.

Smartwatche można poddawać również personalizacji. W przypadku Apple Watcha oraz droższych modeli z Androidem Wear opcje związane ze zmianą wyglądu tarczy oraz systemowych menusów/ikonek są wyjątkowo rozbudowane. W tym temacie niekwestionowa-nym debeściakiem jest produkt stworzony przez firmę z Cupertino – liczba oferowanych  wariantów tarcz potrafi przyprawić o nielichy zawrót głowy.

Prawie wszystkie smartwatche łączą się za pośrednictwem Bluetootha.

Smartwatche są również w stanie zapewnić nam relaks przy grach. Nie ma tu oczywiście mowy o jakichś bardzo rozbudowanych produkcjach, tylko mało skomplikowanych zręcznościówkach/grach logicznych, które znakomicie sprawdzają się w przypadku urządzeń z tak niewielkimi wyświetlaczami.

W sklepach internetowych coraz częściej można kupić inteligentne produkty gospodarstwa domowego, np. stacje pogodowe, żarówki a nawet czajniki, które można kontrolować z poziomu urządzeń mobilnych. Smartwatche wiodących marek coraz częściej otrzymują aplikacje kompatybilne z ww. produktami, dzięki czemu już za niedługo nie powinna nikogo zdziwić sytuacja, w której większość drobnych sprzętów AGD obsługiwać będziemy z użyciem zegarka.

Który model warto dodać do listy zakupów?

Smartwatche podobnie jak tradycyjne zegarki stanowią akcesoria, których wygląd i specyfika odpowiadają stylowi życia noszących ich osób. Design oraz jakość wykonania mają tutaj ogromne znaczenie i w wielu przypadkach są brane pod uwagę w znacznie większym stopniu niż technologiczne zaawansowanie danego modelu. Nie możesz zdecydować się na wybór tego jedynego? Poniżej znajdziesz najciekawsze naszym zdaniem smartwatche, których zakup z pewnością nie okaże się dla ciebie nieudaną decyzją.

Smartwatch

01/ Apple Watch

Doskonały sprzęt dla każdego posiadacza iPhone’a. Wygląda wspaniale, posiada pomysłowy mechanizm obsługi i umożliwia korzystanie z dużej liczby aplikacji. Od 1 700 PLN, www.apple.com/pl

02/ Pebble Steel

Współpracuje z urządzeniami działającymi w oparciu o system Android i iOS. Może pochwalić się wyświetlaczem e-ink, który nie ma dużego apetytu na energię zegarkowej baterii. 950 PLN, www.alstor.pl

03/ Garmin Vivoactive

Vivoactive dzięki wbudowanemu modułowi GPS oraz wielu sportowym aplikacjom może pełnić rolę wielofunkcyjnego fitnessowego gadżetu. 1 000 PLN, www.garmin.com/pl-PL

04/ Alcatel OneTouch Watch

Model marki Alcatel nie posiada może aż tylu funkcji co Apple Watch czy Pebble, ale za to został wyceniony z wielkim wyczuciem. 550 PLN, www.alcatelonetouch.com

05/ Motorola Moto 360

Jeden z pierwszych smartwatchów z systemem Android Wear w dalszym ciągu trzyma klasę. Jego dużą zaletą jest wygląd czyniący z niego świetny dodatek. 900 PLN, www.motorola.com

06/ LG Watch Urbane

Jeśli lubisz zegarki o nieco większych rozmiarach, to Watch Urbane jest stworzony w sam raz dla ciebie. Jak Moto 360 działa w oparciu o Androida Wear. 1 350 PLN, www.lg.com/pl

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

QNAP HS-453DX – domowe centrum rozrywki?

Idealny nie tylko dla hipsterów, których ulubionych filmów i muzyki na próżno szukać na Netfliksie i Spotify.

Opublikowane

dnia

Multimedialny serwer domowy typu NAS to ciekawa alternatywa dla standardowych odtwarzaczy strumieniowych – jeśli oglądasz przede wszystkim filmy i słuchasz muzyki z dysków twardych, warto uzupełnić swoje kino domowe o ten element. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Inteligentny dom dla początkujących

Wypróbuj niezawodne inteligentne sprzęty domowe, które nie zrujnują twojego budżetu.

Opublikowane

dnia

przez

Urządzenia smart home coraz liczniej trafiają na nasz rynek. Implementacja ich w domu nie tylko sprawia, że nasze życie staje się trochę łatwiejsze, ale daje również okazję poczuć się jak prawdziwa rodzina Jetsonów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Epickie porachunki na najwyższym szczeblu

Epic Games Store chce rządzić na rynku cyfrowej dystrybucji gier, ale jakim kosztem?

Opublikowane

dnia

Wydawałoby się, że w roku 2019 spory o konsole są tylko reliktem przeszłości. Większość najważniejszych tytułów ukazuje się na pecetach, PS4 i Xboksie One, czasami zaglądając także na Switcha; gry na wyłączność oczywiście istnieją (na przykład recenzowany w tym numerze Judgment), ale możliwość zagrania tylko na jednej konsoli nie wzbudza już takich kontrowersji jak niegdyś. Niedawno na pecetowym poletku pojawił się jednak nowy gracz, który w niektórych kręgach szybko urósł do rangi wroga numer jeden. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

LEGO po jasnej stronie mocy

Wywiad z Jensem Kronvoldem Frederiksenem.

Opublikowane

dnia

przez

Już od 20 lat Jens Kronvold Frederiksen jest głównym Mistrzem Jedi pracującym dla LEGO Star Wars. Jako dyrektor kreatywny odpowiada on za przekształcenie ciekawych koncepcji w rozbudzające pasję i kreatywność projekty. Wystarczy chwilę z nim porozmawiać, aby przekonać się, jak bardzo uwielbia on swoją pracę. Opowiada o niej z czułością i zaangażowaniem, co nie powinno dziwić – w końcu poświęcił jej spory kawałek swojego życia. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Streaming Wars

Czy efektem streamingowych wojen będzie kompletna dewaluacja muzyki i wzrost skali filmowego piractwa?

Opublikowane

dnia

Wswoich założeniach legalny streaming był rzeczą wspaniałą. Spójrzmy tylko na sytuację związaną z muzyką. Przez długie lata borykaliśmy się z problemem udostępniania przez prywatnych użytkowników dyskografii wszelkich artystów na YouTubie – nie tylko bez wiedzy, a co za tym idzie zgody twórców, ale także jakiegokolwiek wynagrodzenia. I oto w końcu płacąc jakieś 30 PLN miesięcznie, mieliśmy przyczyniać się do tego, że wszystko będzie dobrze… Tylko że… no właśnie nie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne