W Polsce iRobot znany jest szerzej ze swoich autonomicznych robotów sprzątających takich jak odkurzające Roomba, mopujące Braava czy myjące Scooba. Jednak niewiele osób wie, że firma rozpoczynała swoją działalność od tworzenia robotów do eksploracji kosmosu, które zbierały informacje o otaczającym nas wszechświecie.
Następnie potencjał i wiedza inżynierów z Bedford wykorzystane zostały do ratowania ludzkiego życia i zdrowia w niebezpiecznych punktach na mapie świata. iRoboty służyły w misji stabilizacyjnej w Afganistanie i Iraku, zajmowały się badaniem stopnia skażenia Strefy Zero w Nowym Jorku, odkrywały wnętrza egipskich piramid oraz wysłane zostały jako pierwsze do oszacowania skutków awarii reaktora atomowego w Fukushimie.
Obecnie iRobot rozwija rozwiązania, które zapewniają tak zwaną zdalną obecność – za pośrednictwem robota, użytkownik może niejako fizycznie pojawić się i funkcjonować w oddalonym o setki kilometrów miejscu.
RP-VITA oraz AVA 500 – pierwsze dwa kroki
iRobot Corporation jako cel stawia sobie tworzenie robotów, które są w stanie realnie pomóc ludziom. Również takich, które będą odpowiedzią na problemy demograficzne – starzejącego się społeczeństwa oraz odpowiednio wykwalifikowanego personelu – jak również praktyczne – jak nadzorować pracę w kilku ośrodkach jednocześnie.
W zakresie rozwiązań dla służby zdrowia, firma we współpracy z InTouch Health stworzyła telemedycznego robota RP-VITA. Opierając się o wiedzę zdobytą m.in. przy tworzeniu autonomicznych robotów sprzątających Roomba i Scooba, iRobot opracował na jego potrzeby system nawigacyjny oraz technologię poruszania się, natomiast dzięki InTouch Health, robot posiada innowacyjne systemy telemedyczne i elektronicznej integracji kart zdrowia. PR-VITA umożliwia zdalne konsultacje pacjenta z lekarzem, który bez konieczności przemieszczania się może być w kilku placówkach na raz, i każdorazowo mieć dostęp do niezbędnych informacji medycznych pacjenta. Robot charakteryzuje się niespotykaną łatwością użytkowania. W oparciu o szereg czujników mapuje otoczenie i porusza się w środowisku niezależnie, bez konieczności ingerencji człowieka czy urządzeń peryferyjnych. RP-VITA posiada możliwość podłączenia tabletu jako ekranu, dzięki czemu lekarz może odwiedzić pacjenta, oraz komunikować się z personelem szpitala „twarzą w twarz”.
W 2013 roku natomiast, iRobot zaprezentował światu autonomicznego robota, który pozwala na zdalną komunikację pomiędzy pracownikami. iRobot AVA 500 samodzielnie się porusza za sprawą tworzonej przez siebie mapy lokalizacji. Dzięki temu zapamiętuje kluczowe miejsca do których może się przemieszczać, takich jak biura, sale szkoleniowe, laboratoria itp. Posiada wbudowany, 21.5 calowy monitor o możliwości obrotu o 360 st. oraz mikrofony i kamery, które rejestrują dźwięk i obraz w wysokiej rozdzielczości. Robot powstał głównie z myślą o sektorze biznesowym, który to operuje globalne i wymaga często szybkiej, dobrej jakościowo i wygodnej platformy wymiany informacji. AVA 500 stanowi alternatywę dla drogich i czasochłonnych podróży.
Platforma AVA – wielkie możliwości
iRoboty RP-VITA oraz AVA 500 stworzone został na potrzeby służby zdrowia oraz biznesu i stały się idealną bazą dla innych zastosowań. Stąd idea stworzenia mobilnej autonomicznej platformy AVA., która ma nieograniczoną możliwość zastosowania jej w życiu codziennym, w różnych branżach:
Branża ochroniarska – Robot monitoruje dany budynek praktycznie całą dobę z wyjątkiem przerw na ładowanie, które ograniczają się do kilkudziesięciu minut. Kolejną kluczową kwestią są dużo niższe koszty aniżeli w przypadku zatrudnienia „nocnego stróża”.
Nadzór medyczny – zdalna opieka nad osobami chorymi, potrzebującymi stałych konsultacji zdrowotnych to kolejna opcja platformy AVA. Dzięki niej osoby starsze, wymagające opieki mogą w łatwy sposób komunikować się z rodziną, a nawet z lekarzem.
Audyt – AVA umożliwia kontrolę procesów biznesowych bez konieczności wychodzenia z biura. Jest ona w stanie dokonać inspekcji w hali produkcyjnej, taśmy montażowej czy laboratorium, a następnie przesłać zebrane dane do odpowiedniej osoby.
Logistyka – istotną, a zarazem czasochłonną czynnością jest transport z punktu A do punktu B różnego rodzaju materiałów. W przypadku materiałów zagrażających ludzkiemu życiu należy kierować się wzmożoną uwagą oraz ściśle stosować procedury bezpieczeństwa. iRobot zdając sobie sprawę z zagrożeń opracował robota zdolnego transportować niebezpieczne materiały. AVA jest zdolna przebywać w warunkach, w których obecność człowieka jest nieporządna i może zagrozić jego zdrowiu czy nawet życiu.
Mobilny kiosk – platforma ułatwia i wzbogaca relacje z klientami podczas zakupów. Klienci mają dostęp do promocji, kuponów oferowanych przez sklepy. Dodatkowo dostępne są również informacje o produkcie, dostępności oraz lokalizacji sklepów. AVA zapewnia komunikację ze zdalnym ekspertem celem konsultacji na temat wybranego produktu.