Urządzenia medyczne i terapeutyczne to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów technologii. Do egzoszkieletów umożliwiających rehabilitację po uszkodzeniu rdzenia kręgowego niedługo dołączy inteligentny pasek redukujący ryzyko upadków wśród pacjentów dotkniętych problemami z utrzymaniem równowagi.
Wynalazek naukowców z uniwersytetu w Houston składa się z dwóch elementów. Wyposażony w system czujników pasek mierzy i zapisuje ruchy pacjentów, wskazując najważniejsze obszary problemowe. Dane przesyłane są do smartfonowej aplikacji, która analizuje zebrane informacje i na ich podstawie ustala personalizowany program ćwiczeń. Pacjent wykonuje je z towarzyszeniem wibracji emitowanych przez pasek, zaprojektowanych tak, aby imitowały uczucie dotknięcia dłoni terapeuty. Dodatkowe wytyczne dotyczące wykonywanych ćwiczeń pojawiają się na ekranie smartfona. Dane zebrane przez urządzenie mogą być ponadto przesyłane do lekarza lub terapeuty.
Chociaż urządzenie to jest dopiero w fazie rozwoju, już pierwsze testy potwierdziły hipotezę naukowców, że regularne korzystanie z niego zmniejsza ilość upadków i zwiększa pewność siebie chorych. Sześciotygodniowy test domowy z udziałem osób cierpiących na chorobę Parkinsona wykazał, że wszyscy pacjenci z tygodnia na tydzień odczuwali wyraźną poprawę swojego ogólnego stanu i możliwości samodzielnego poruszania się.