Połącz się z nami

Newsy

Francja nakłada surową karę finansową na Apple

Powodem są nieuczciwe praktyki antykonkurencyjne.

Apple po raz kolejny zostało oskarżone o działania, które mogły naruszyć zasady uczciwej konkurencji rynkowej. Tym razem zwróciły one uwagę francuskiego Autorité de la Concurrence, który nałożył na producenta karę w wysokości 1,1 mld EUR.

Śledztwo francuskiego urzędu ochrony praw konkurencji i konsumentów wykazało, że technologiczny gigant i dwie firmy zajmujące się hurtową dystrybucją produktów Apple weszły w zmowę cenową, decydując, że nie będą ze sobą konkurować. Ponadto producent miał zabronić niektórym sprzedawcom obniżania cen detalicznych, a nawet ograniczać im dostęp do części produktów, by użytkownicy chętniej korzystali z oficjalnych sklepów Apple. Ta ostatnia praktyka dotyczyła przede wszystkim iPadów i komputerów. Brak dostępnego sprzętu utrudnił sprzedawcom prowadzenie działalności – w przypadku portalu eBizcuss doprowadziło to nawet do całkowitego upadku sklepu.

Autorité de la Concurrence rozpoczęło śledztwo w 2012 roku, kiedy to do urzędu wpłynęła skarga złożona przez wyżej wymieniony portal. Od tego czasu proces wielokrotnie był przerywany, a Apple utrzymywało, że działania organu są nielegalne. Nałożona na Apple grzywna w wysokości 1,1 mld EUR to największa kara finansowa w historii Autorité de la Concurrence. Do odpowiedzialności pociągnięci zostali także zamieszani w sprawę dystrybutorzy Apple: Tech Data zapłaci za swoje działania 63 mln EUR, a Ingram Micro – 76 mln EUR.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Kwiecień w HBO GO – nowe filmy i seriale

Newsy

Astro Slide 5G – smartfon, palmtop i laptop w jednym

Newsy

Pokémon Go i inne tytuły Niantic w wersji do gry stacjonarnej

Newsy

Sound United ogłasza kompatybilność z oprogramowaniem usługi Roon dla 59 produktów Denon i Marantz

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!