Połącz się z nami

Technologie

AMD zbuduje najpotężniejszy komputer na świecie

Będzie on należał do rządu Stanów Zjednoczonych.

Opublikowane

dnia

Odpowiednio rozwinięta infrastruktura informatyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa i rozwoju każdego państwa. Stany Zjednoczone są gotowe ponieść duże wydatki, aby i w tym względzie wysunąć się na pierwsze miejsce. Pomogą im w tym partnerzy z AMD i Cray Computing.

Maszyna nazwana Frontier zostanie zaprojektowana dla ośrodka badawczego Oak Ridge. Moc komputera mierzona jest w eksaflopsach – jednostce mocy obliczeniowej wskazującej, że komputer potrafi przeprowadzić trylion (1018) operacji na sekundę. Frontier otrzyma moc większą niż 1,5 eksaflopsa, co ma uczynić go potężniejszym niż 160 spośród obecnie działających najbardziej wydajnych superkomputerów naraz.

Komputer zostanie zbudowany w oparciu o architekturę Shasta od Cray Computing z wykorzystaniem kart graficznych i specjalnie dostrojonych procesorów EPYC od AMD. Konstrukcja zajmie powierzchnię prawie 680 m2, a do jej instalacji niezbędne będzie wykorzystanie 140 km okablowania. Tak potężny komputer musi posiadać odpowiednio przepustowe łącze do przesyłania danych – szacuje się, że będzie ono miało moc wystarczającą do ściągnięcia 100 000 filmów w jakości HD w sekundę. Koszt wykonania tego narzędzia obliczeniowego to około 600 mln USD.

Do czego wykorzystany zostanie Frontier? Naukowcy pracujący w instytucie Oak Ridge będą mogli skorzystać z jego mocy podczas tworzenia prognoz zmian klimatycznych, badań nad nowymi lekami i modelowania reakcji termojądrowych. Poza nim w Stanach Zjednoczonych opracowywany jest jeszcze jeden superkomputer o mocy ponad jednego eksaflopsa, Aurora, tworzony przy współpracy Cray Computing z Intelem. Obydwie maszyny powinny rozpocząć pracę w 2021 roku.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Odtwarzacz multimedialny VLC z poważną luką bezpieczeństwa

Opublikowane

dnia

Odtwarzacz VLC Media Player to jeden z najpopularniejszych programów tego typu od wielu lat. Okazuje się jednak, że miliony jego użytkowników są obecnie narażone na atak z zewnątrz przez lukę, która znajduje się w ostatniej wersji oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Archer MR600 – pierwszy stacjonarny router 4G+ od TP-Link

Opublikowane

dnia

Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom użytkowników internetu mobilnego, TP-Link rozszerzył swoje portfolio urządzeń LTE i wprowadził na rynek stacjonarny router 4G+, Archer MR600. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Galaxy Tab S6 – przecieki na temat nowego tabletu Samsunga

Opublikowane

dnia

7 sierpnia Samsung pokaże swój nowy smartfon, czy raczej phablet, Galaxy Note 10, oraz zegarek Galaxy Watch Active 2. Wspominaliśmy, że w okolicach tego terminu powinniśmy także spodziewać się, że Galaxy Fold w końcu ujrzy światło dzienne. Teraz wiemy, że koreańska firma planuje coś jeszcze – istnieje duża szansa, że na sierpniowym evencie zobaczymy nowy tablet Samsunga – Galaxy Tab S6.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy Fold – drugie podejście po falstarcie

Opublikowane

dnia

To jeszcze nie oficjalna informacja, ale źródło jest całkiem poważne: Narodowy Uniwersytet Seulski i KAIST, jak również „ktoś bliski sprawie”, informują, że Samsung Galaxy Fold po licznych perturbacjach trafi na rynek w okolicach prezentacji modelu Galaxy Note 10, która będzie miała miejsce już 7 sierpnia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Creative Outlier Gold: Całkowicie bezprzewodowe słuchawki z oprogramowaniem Super X-Fi

Opublikowane

dnia

Creative Technology Ltd  ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek Creative Outlier Gold, kontynuację uznanego przez krytyków Creative Outlier Air, który wprowadził na rynek konkurencyjny cenowo, prawdziwie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Dzięki Outlier Gold użytkownicy mogą oczekiwać nowych ulepszeń, które wyznaczą nowy standard w tym segmencie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne