Połącz się z nami

Technologie

AMD zbuduje najpotężniejszy komputer na świecie

Będzie on należał do rządu Stanów Zjednoczonych.

Opublikowane

dnia

Odpowiednio rozwinięta infrastruktura informatyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa i rozwoju każdego państwa. Stany Zjednoczone są gotowe ponieść duże wydatki, aby i w tym względzie wysunąć się na pierwsze miejsce. Pomogą im w tym partnerzy z AMD i Cray Computing.

Maszyna nazwana Frontier zostanie zaprojektowana dla ośrodka badawczego Oak Ridge. Moc komputera mierzona jest w eksaflopsach – jednostce mocy obliczeniowej wskazującej, że komputer potrafi przeprowadzić trylion (1018) operacji na sekundę. Frontier otrzyma moc większą niż 1,5 eksaflopsa, co ma uczynić go potężniejszym niż 160 spośród obecnie działających najbardziej wydajnych superkomputerów naraz.

Komputer zostanie zbudowany w oparciu o architekturę Shasta od Cray Computing z wykorzystaniem kart graficznych i specjalnie dostrojonych procesorów EPYC od AMD. Konstrukcja zajmie powierzchnię prawie 680 m2, a do jej instalacji niezbędne będzie wykorzystanie 140 km okablowania. Tak potężny komputer musi posiadać odpowiednio przepustowe łącze do przesyłania danych – szacuje się, że będzie ono miało moc wystarczającą do ściągnięcia 100 000 filmów w jakości HD w sekundę. Koszt wykonania tego narzędzia obliczeniowego to około 600 mln USD.

Do czego wykorzystany zostanie Frontier? Naukowcy pracujący w instytucie Oak Ridge będą mogli skorzystać z jego mocy podczas tworzenia prognoz zmian klimatycznych, badań nad nowymi lekami i modelowania reakcji termojądrowych. Poza nim w Stanach Zjednoczonych opracowywany jest jeszcze jeden superkomputer o mocy ponad jednego eksaflopsa, Aurora, tworzony przy współpracy Cray Computing z Intelem. Obydwie maszyny powinny rozpocząć pracę w 2021 roku.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Konsumenckie drony DJI z funkcją wykrywania samolotów

Trafi do nowych urządzeń już w 2020 roku.

Opublikowane

dnia

Nieautoryzowane zbliżanie się dronów do lotnisk to jedna z najpowszechniejszych przyczyn przerwania ruchu lotniczego, a na dodatek grozi poważnymi wypadkami. DJI chce zapobiegać takim sytuacjom, dlatego ich nowe drony otrzymają technologię unikania innych statków powietrznych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google z informacjami o fotoradarach trafiają do Polski

Lokalizacje podczas wybierania trasy i w trybie nawigacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców korzysta chętniej z Map Google niż z wbudowanych systemów nawigacyjnych. Mamy dla nich dobrą wiadomość – aplikacja właśnie wzbogaciła się o kolejną funkcję. Teraz ostrzega ona o fotoradarach, na razie tylko na niektórych trasach

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google prezentuje nową edycję Google Glass

Sprzęt przeznaczony jest dla użytkowników biznesowych.

Opublikowane

dnia

Google Glass zapisało się w historii jako jedno z pierwszych urządzeń AR, ale daleko mu było do ideału. Mimo niezliczonej ilości memów, które powstały na temat okularów, marka Glass jest ciągle aktywna. Właśnie ukazała się ich najnowsza wersja.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Car Thing – pierwszy sprzęt od Spotify

Sprawdzi, jak słuchamy muzyki w samochodach.

Opublikowane

dnia

Wielu producentów oprogramowania próbuje swoich sił także w tworzeniu sprzętu. Spotify właśnie rozpoczęło testy swojego pierwszego gadżetu – samochodowego odtwarzacza Car Thing. Najprawdopodobniej nie będzie on jednak dostępny w sprzedaży…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne