Połącz się z nami

Newsy

AMD zbuduje najpotężniejszy komputer na świecie

Będzie on należał do rządu Stanów Zjednoczonych.

Odpowiednio rozwinięta infrastruktura informatyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa i rozwoju każdego państwa. Stany Zjednoczone są gotowe ponieść duże wydatki, aby i w tym względzie wysunąć się na pierwsze miejsce. Pomogą im w tym partnerzy z AMD i Cray Computing.

Maszyna nazwana Frontier zostanie zaprojektowana dla ośrodka badawczego Oak Ridge. Moc komputera mierzona jest w eksaflopsach – jednostce mocy obliczeniowej wskazującej, że komputer potrafi przeprowadzić trylion (1018) operacji na sekundę. Frontier otrzyma moc większą niż 1,5 eksaflopsa, co ma uczynić go potężniejszym niż 160 spośród obecnie działających najbardziej wydajnych superkomputerów naraz.

Komputer zostanie zbudowany w oparciu o architekturę Shasta od Cray Computing z wykorzystaniem kart graficznych i specjalnie dostrojonych procesorów EPYC od AMD. Konstrukcja zajmie powierzchnię prawie 680 m2, a do jej instalacji niezbędne będzie wykorzystanie 140 km okablowania. Tak potężny komputer musi posiadać odpowiednio przepustowe łącze do przesyłania danych – szacuje się, że będzie ono miało moc wystarczającą do ściągnięcia 100 000 filmów w jakości HD w sekundę. Koszt wykonania tego narzędzia obliczeniowego to około 600 mln USD.

Do czego wykorzystany zostanie Frontier? Naukowcy pracujący w instytucie Oak Ridge będą mogli skorzystać z jego mocy podczas tworzenia prognoz zmian klimatycznych, badań nad nowymi lekami i modelowania reakcji termojądrowych. Poza nim w Stanach Zjednoczonych opracowywany jest jeszcze jeden superkomputer o mocy ponad jednego eksaflopsa, Aurora, tworzony przy współpracy Cray Computing z Intelem. Obydwie maszyny powinny rozpocząć pracę w 2021 roku.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

TEST: ASUS ZenBook 14 UX425

Testy

AMD prezentuje pierwsze procesory Zen 3

Newsy

MSI Creator dla artystów i kreatywnych profesjonalistów

Publikacje

Acer prezentuje nowości z linii ConceptD

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!