Połącz się z nami

Technologie

AMD zbuduje najpotężniejszy komputer na świecie

Będzie on należał do rządu Stanów Zjednoczonych.

Opublikowane

dnia

Odpowiednio rozwinięta infrastruktura informatyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa i rozwoju każdego państwa. Stany Zjednoczone są gotowe ponieść duże wydatki, aby i w tym względzie wysunąć się na pierwsze miejsce. Pomogą im w tym partnerzy z AMD i Cray Computing.

Maszyna nazwana Frontier zostanie zaprojektowana dla ośrodka badawczego Oak Ridge. Moc komputera mierzona jest w eksaflopsach – jednostce mocy obliczeniowej wskazującej, że komputer potrafi przeprowadzić trylion (1018) operacji na sekundę. Frontier otrzyma moc większą niż 1,5 eksaflopsa, co ma uczynić go potężniejszym niż 160 spośród obecnie działających najbardziej wydajnych superkomputerów naraz.

Komputer zostanie zbudowany w oparciu o architekturę Shasta od Cray Computing z wykorzystaniem kart graficznych i specjalnie dostrojonych procesorów EPYC od AMD. Konstrukcja zajmie powierzchnię prawie 680 m2, a do jej instalacji niezbędne będzie wykorzystanie 140 km okablowania. Tak potężny komputer musi posiadać odpowiednio przepustowe łącze do przesyłania danych – szacuje się, że będzie ono miało moc wystarczającą do ściągnięcia 100 000 filmów w jakości HD w sekundę. Koszt wykonania tego narzędzia obliczeniowego to około 600 mln USD.

Do czego wykorzystany zostanie Frontier? Naukowcy pracujący w instytucie Oak Ridge będą mogli skorzystać z jego mocy podczas tworzenia prognoz zmian klimatycznych, badań nad nowymi lekami i modelowania reakcji termojądrowych. Poza nim w Stanach Zjednoczonych opracowywany jest jeszcze jeden superkomputer o mocy ponad jednego eksaflopsa, Aurora, tworzony przy współpracy Cray Computing z Intelem. Obydwie maszyny powinny rozpocząć pracę w 2021 roku.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Pierwszy w pełni kobiecy spacer kosmiczny

Dwie astronautki wymieniły zepsuty zasilacz.

Opublikowane

dnia

Spacer kosmiczny odbyty jedynie w kobiecym składzie był przez wiele lat jedynie marzeniem. Dopiero w piątek dwie amerykańskie astronautki, Christina Koch i Jessica Meir, po raz pierwszy z powodzeniem spędziły ponad siedem godzin na zewnątrz stacji kosmicznej.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Motorola Razr ze składanym ekranem już w listopadzie

Oficjalny powrót jednego z najbardziej rozpoznawalnych telefonów.

Opublikowane

dnia

Motorola ogłosiła, że w październiku swoją premierę będzie miał telefon z klapką Razr. Wbrew pozorom nie cofnęliśmy się do 2004 roku – nowy Razr to następca kultowego modelu V3, ale wyposażony w pojedynczy, składany ekran.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne