Wszyscy wiemy, że szeryfy tworzą linię, która prowadzi wzrok czytelnika, dzięki czemu czyta się łatwiej. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Popularne stwierdzenie mówi, że łatwiej czyta się teksty pisane fontem szeryfowym niż bezszeryfowy. Szeryfy łączą sąsiadujące litery, co tworzy wrażenie linii. Pozwala ona na równe prowadzenie wzroku wzdłuż wiersza.
Tak, ale tylko w druku
Tak było w przypadku tekstów drukowanych. Ekrany mają jednak mniejszą rozdzielczość (poniżej 100 dpi względem 300-600 w druku), co powoduje rozrośnięcie się szeryfów. Istnieje jednak wiele fontów zaprojektowanych specjalnie do wyświetlania na ekranie. Jeśli porównamy font szeryfowy zaprojektowany do druku (np. Georgia) z dowolnym zaprojektowanym do druku, to tekst szeryfowy wypada lepiej. Jeśli jednak porównamy fonty szeryfowy (Georgia) i bezszeryfowy (Verdana) zaprojektowane do wyświetlania na ekranie – łatwiej czyta się tekst bezszeryfowy. Potwierdzają to badania (https://www.msu.edu/~graceb/professional/onscreen_reading.pdf).
Tablety gorsze od książek
Szybkość czytania długich tekstów na tabletach jest większa niż w przeszłości, ale w dalszym ciągu nie dorównuje tradycyjnemu drukowi, pokazał w lipcu 2010 roku Jakob Nielsen, specjalista w dziedzinie użyteczności.
Badania pokazały, że korzystający z iPada pierwszej generacji czytali o 6,2% wolniej niż używający wydrukowanego tekstu. Kinlde jest o 10,7% wolniejsze. Zrozumienie tekstu było takie samo we wszystkich przypadkach. Co ciekawe, subiektywne odczucia w satysfakcji podczas czytania były najlepsze na iPadzie (5,8 w 7-stopniowej skali), a najgorsze przy komputerze PC (3,6). Nielsen twierdzi, że powodem jest skojarzenie komputera z pracą. Zwykłe książki oceniono na 5,6 punktu.
Źródło: http://www.useit.com/alertbox/ipad-kindle-reading.html
Co z tekstem w kontrze?
W przypadku {link_wew 4393}tekstu w kontrze{/link_wew} (jasny tekst na ciemnym tle) czytamy o 10% wolniej. “Źle wypadają w kontrze pisma szeryfowe w odmianach jasnych i normalnych. Cienkie elementy liter mają tendencję do zanikania” – uważa Krzysztof Tyczkowski z Instytutu Informatyki Politechniki Łódzkiej (http://www.swiatdruku.com.pl/archiwum/2000_07/01.htm). Można temu zaradzić, stosując tekst pogrubiony. Niestety przy stosunkowo niskiej rozdzielczości monitorów, telefonów i czytników, taki tekst zawsze wygląda źle. W tekstach w kontrze należy więc używać fontów bezszeryfowych, aby utrata szybkości czytania była jak najmniejsza.
Uczymy się czytać
Duże znaczenie ma również przyzwyczajenie czytelników. Ludzie potrafią nauczyć się szybciej czytać tekst złożony często spotykanymi fontami. Po przebadaniu 50 najpopularniejszych wg Technorati stron okazało się, że główny tekst w 34% pisany jest Verdaną, w 24% Lucidą Grande, a 6% Trebuchet MS. Łącznie te trzy fonty bezszeryfowe znalazły się na dwóch trzecich stron, co oznacza, że są znacznie częściej stosowane niż fonty szeryfowe. Co więcej, wśród fontów szeryfowych jest dużo większe zróżnicowanie. Najpopularniejsza Georgia znalazła się jedynie na 14% badanych stron (http://www.intercomm.co.za/articles/good_typography.htm). Łatwiej więc przyzwyczaić się do popularnych fontów bezszeryfowych, gdyż częściej się z nimi spotykamy.
Mit obalony
W tekście w kontrze szybciej czyta się tekst bezszeryfowy. W klasycznym układzie częściej spotykamy tekst bezszeryfowy i łatwo uczymy się go czytać szybciej. O ile założymy, że wykorzystujemy fonty zaprojektowane do wyświetlania na ekranie, łatwiej czyta się teksty pisane fontem bezszeryfowym. Mit został obalony!