Połącz się z nami

Newsy

FBI odblokowało iPhone’a bez pomocy Apple

W tej chwili pomoc Apple w uzyskaniu dostępu do urządzenia nie jest już wymagana.

Właśnie dobiegła końca trwająca od kilku tygodni przepychanka pomiędzy służbami bezpieczeństwa w USA, a jednym z największych producentów smartfonów na świcie. Wczoraj FBI poinformowało, iż bez pomocy Apple uzyskało dostęp do danych w iPhonie jednego z zamachowców z San Barnardino.

Sprawa ta była na ustach całej branży. Po tym jak FBI przejęło iPhone’a 5C należącego do jednego z zamachowców zgłosiło się z nim do Apple najpierw z prośbą, a potem z nakazem sądowym, w myśl którego gigant z Cupertino miało obejść swoje własne zabezpieczenia i pozwolić władzom dostać się do danych zabitego sprawcy. Apple kategorycznie odmówiło współpracy w obawie o stworzenie precedensu, który mógłby być potem wielokrotnie wykorzystywany przez organ ścigania w USA i narażenie swoich klientów na utracenie poczucia bezpieczeństwa jakie producent sprzedaje z każdym swoim smartfonem. Do wczoraj żadna ze stron nie chciała odpuścić.

Przebicie się przez zabezpieczenia Apple oznacza koniec sądowych nakazów i publicznych kłótni pomiędzy dwoma stronami. Z oświadczenia FBI jasno wynika, iż w tej chwili pomoc Apple w uzyskaniu dostępu do urządzenia nie jest już wymagana, a zatem wszelkie inicjatywy prawne tracą moc. Nie ma oficjalnego potwierdzenia jaka firma ostatecznie pomogła FBI dostać się do rzeczonego iPhone’a, ale chodzą plotki, iż mogło to być Cellebrite z Izraela. Dla dobra śledztwa i imienia FBI z całą pewnością nigdy nie dowiemy się jakie dane znajdowały się na urządzeniu zamachowca, ale lepiej, żeby były warte tej bezproduktywnej przepychanki, z której chyba nikt nie wyszedł zwycięsko.

Autor:

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

TEST: Zegarki sportowe

Testy

Samsung prezentuje Galaxy S20 Tactical Edition

Newsy

iOS 13.5 z ułatwieniami dla osób noszących maseczki

Newsy

Okulary AR od Apple mogą ukazać się w przyszłym roku

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!