Połącz się z nami

Newsy

Facebook wprowadza zdjęcia 3D

Na razie tylko dla użytkowników iPhone’a.

W jaki sposób ożywić swoje fotki tak, aby cieszyły się zainteresowaniem jak największej liczby znajomych? Według Facebooka kluczem do sukcesu jest wprowadzenie elementów 3D. W portalu społecznościowym pojawiła się możliwość konwertowania zdjęć do formatu trójwymiarowego.

O próbach stworzenia algorytmu, który przekształcałby zwykłe fotografie w obrazy z wrażeniem głębi, Facebook po raz pierwszy mówił w maju. Narzędzie to jest już gotowe i powoli zaczyna być implementowane u użytkowników z całego świata. Do działania wymaga ono informacji o głębi zdjęcia, która zapisywana jest na przykład przez podwójne aparaty w smartfonach Apple. Zastosowana technologia „oddziela” główny obiekt na zdjęciu od jego tła, wyświetlając obydwa komponenty osobno. Trójwymiarowy obraz można następnie obejrzeć na ekranie telefonu lub w headsecie VR – poruszanie urządzeniem sprawi, że fotografowany obiekt i tło będą zmieniały położenie niezależnie od siebie, dając wrażenie statycznego obrazu z głębią.

Aby wykonać idealne zdjęcie 3D trzeba oczywiście spełnić kilka warunków. Poza wspomnianymi już informacjami o głębi fotografii (póki co technologia współpracuje jedynie z danymi dostarczanymi przez podwójne aparaty iPhone’ów) należy zadbać o odpowiednią kompozycję zdjęcia. Facebook radzi, aby do efektu 3D wybierać zdjęcia o orientacji portretowej, zrobione w odległości od 1 do 1,2 metra od fotografowanego obiektu tak, aby jego granice były wyraźnie oddzielone od tła. Wrażenie trójwymiarowości najwyraźniej widoczne jest na kontrastowych fotkach o wielu poziomach głębi. Możliwość robienia zdjęć 3D trafi do wszystkich użytkowników w ciągu najbliższych tygodni, a oglądać je możemy już od dzisiaj.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Apple blokuje aktualizację Facebooka

Newsy

Mroczna strona Steve’a Jobsa znowu na tapecie

Newsy

Głowy Facebooka, Google, Apple i Amazona na dywaniku

Newsy

TikTok zacznie płacić twórcom treści

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!