Połącz się z nami

Newsy

Facebook ułatwia usunięcie niechcianych aplikacji

Zabieg ten ma ułatwić kontrolę użytkownika nad danymi.

Na Facebooka spadło ostatnio wiele oskarżeń o niedostateczne dbanie o prywatność danych jego użytkowników. Portal próbuje odzyskać zaufanie swojej społeczności poprzez zapewnienie jej łatwo dostępnych narzędzi umożliwiających kontrolę nad tym, kto tak naprawdę ma dostęp do zamieszczonych na stronie informacji.

„Nowe” narzędzie do masowego odłączania aplikacji od konta znajduje się w Ustawieniach portalu w zakładce Aplikacje. Do tej pory pozwalało ono na pojedyncze usuwanie dostępu poszczególnych apek do danych użytkownika. Po aktualizacji można zaznaczyć kilka pozycji na liście i usunąć je za jednym zamachem. W całej sytuacji najważniejsza wydaje się jednak nie ta kosmetyczna zmiana, ale fakt, że Facebook zaczyna aktywnie zwracać uwagę użytkowników na możliwość zarządzania własnymi danymi – coś, co przed skandalem Cambridge Analytica w ogóle nie miało miejsca. Jest to reakcja portalu na masową akcję usuwania kont użytkowników oraz falę krytyki pod jego adresem.

Należy zauważyć, że sytuację Facebooka dodatkowo skomplikuje wejście w życie unijnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, które ma zostać zaimplementowane do końca maja. Ma ono gwarantować obywatelom UE możliwość dokładnej kontroli tego, co dzieje się z ich danymi w internecie. Facebook twierdzi, że większość narzędzi określonych w dokumencie znajduje się w istniejących ustawieniach prywatności portalu, a jakiekolwiek dodatkowe opcje bezpieczeństwa wymienione w Rozporządzeniu trafią jedynie do użytkowników z krajów unijnych.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Apple prezentuje listę najlepszych aplikacji 2020 roku

Newsy

Project Latte – aplikacje z Androida na Windowsie

Newsy

Apple rezygnuje z części prowizji w App Store

Newsy

Darmowy streaming gier od Facebooka

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!