Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny firmy Intel, złożył szereg oświadczeń podczas przemówienia otwierającego konferencję Intel Developer Forum w San Francisco, z których wynika iż energooszczędny Intel postanowił wziąć byka za rogi.
Firma zapowiedziała wspólny projekt z Google, mający na celu zintensyfikowanie działań Intela na rynku smartphonów. Poinformowała również, iż inżynierowie Intela pracują nad nowym sposobem zarządzania zasilaniem platformy na użytek systemów Ultrabook, które przybliżą erę zawsze włączonych i podłączonych urządzeń komputerowych.
Technika komputerowa nieustannie podlega ewolucji. Bezprecedensowy popyt na moc obliczeniową, od urządzeń klienckich do chmury, stwarza niezwykłą okazję dla branży. Wprowadzamy innowacje i współpracujemy z partnerami, aby zwiększyć stopień mobilności, bezpieczeństwa i integracji techniki komputerowej. Jestem podekscytowany nowymi doświadczeniami, które staną się udziałem użytkowników szerokiej gamy różnych urządzeń.
Przedstawił on ostatnie wysiłki firmy w dziedzinie rozwiązań dla smartphonów i zaprezentował projekt referencyjnego urządzenia opartego na procesorze Intel Atom i działającego na platformie Android.
Wspólne inicjatywy obydwu firm, polegały do tej pory na wykorzystaniu architektury Intela w produktach Google, takich jak na przykład system operacyjny Chrome, Google TV, Android Software Development Kit (SDK) oraz Native Development Kit (NDK).
Nasza współpraca z Google przyniesie nowe możliwości, zwiększy innowacyjność branży oraz możliwość wyboru. Pozwoli naszym klientom wprowadzić na rynek nowe, ekscytujące produkty oferujące niespotykane wcześniej wrażenia dzięki wykorzystaniu połączonego potencjału architektury Intela i platformy Android.
W dalszej części wystąpienia prezes Intela zapowiedział, iż firma współpracuje z partnerami branżowymi, aby w tegorocznym sezonie świątecznym wprowadzić na rynek nową kategorię lżejszych i cieńszych urządzeń w cenach przystępnych dla masowego klienta.
Na początku przyszłego roku pojawi się kolejna innowacja za sprawą procesorów Ivy Bridge z rewolucyjnymi, trójwymiarowymi tranzystorami Tri-gate, wykonanymi w 22-nanometrowym procesie technologicznym.
Otellini opisał też nową klasę zarządzania zasilaniem platformy Haswell, która pojawi się w Ultrabookach w 2013 roku.
Postępy w technologii krzemowej i projektowaniu platformy mają ograniczyć pobór mocy w spoczynku ponad 20-krotnie w porównaniu z bieżącymi konstrukcjami ? bez obniżania wydajności. Zmiana konstrukcyjna doprowadzi do powstania zasilanych bateryjnie urządzeń, które będą mogły pozostawać w stanie gotowości z podłączeniem do sieci przez ponad 10 dni.
Już teraz badacze Intela są w posiadaniu chipa, który pozwoliłby uruchomić komputer na baterii słonecznej rozmiaru znaczka pocztowego. Oparty na architekturze Intela i określany mianem Near Threshold Voltage Core, wyznacza nowe standardy technologii tranzystorowej, zmniejszając zużycie energii do skrajnie niskiego poziomu.