Połącz się z nami

Newsy

Draper: skafandry z funkcją automatycznego powrotu do stacji kosmicznej

Mogą bezpiecznie odholować nawet rannego lub nieprzytomnego astronautę.

Opublikowane

dnia

Samotne dryfowanie w kosmosie to jeden z najczęściej wykorzystywanych motywów w filmach, książkach i grach z pogranicza dreszczowca i SF. Na szczęście dzięki nowemu wynalazkowi naukowców z firmy Draper może on pozostać jedynie w obszarze fikcji. Opatentowali oni system pozwalający na samodzielny powrót astronauty do stacji kosmicznej.

System automatycznej nawigacji zaproponowany przez Draper ma opierać się na monitorowaniu położenia astronauty względem stacji kosmicznej lub innego punktu odniesienia. „Autopilota” może włączyć sam astronauta, personel stacji lub kontrola misji. Zaplanowanie drogi powrotnej polega na obliczeniach optymalnej trajektorii lotu i zużycia tlenu potrzebnego na dotarcie do celu z uwzględnieniem niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Przytomni astronauci będą mogli powrócić do stacji samodzielnie – system podpowie im, w którą stronę powinni się kierować za pomocą audiowizualnych bodźców. W przypadku, gdy osoba straciła przytomność lub jest ciężko ranna, skafander sam skieruje się w stronę umówionego punktu.

System powstał w oparciu o obserwację astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ma on być odpowiedzią na jeden z potencjalnie najniebezpieczniejszych braków, jaki można zaobserwować w technologii wykorzystywanej w kosmosie, czyli brak automatycznych systemów ratunkowych. Wyzwaniem jest samo ich projektowanie: w końcu w przestrzeni pozaziemskiej nie można liczyć na lokalizowanie GPS. Na Ziemi system zaproponowany przez Draper mógłby zostać wzbogacony o jego obsługę i znaleźć zastosowanie np. wśród służb ratunkowych.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Facebook uruchamia własny system płatności

Pozwala na przesyłanie pieniędzy wewnątrz aplikacji.

Opublikowane

dnia

Zakupy w Marketplace, urodzinowe akcje charytatywne – Facebook ma sporo zakątków, w których można wydać pieniądze. W przyszłości będzie można zapłacić nie tylko kartą lub przelewem, ale również za pośrednictwem usługi Facebook Pay, która automatycznie obsłuży nasze transakcje.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Kolejna fabryka Tesli powstanie w Berlinie

Będzie produkowała baterie, napędy i niektóre modele.

Opublikowane

dnia

Po Stanach Zjednoczonych i Chinach przyszedł czas na Europę. Elon Musk oficjalnie potwierdził, że kolejna fabryka Tesli powstanie w Niemczech. Plany firmy zakładają, że produkcja ruszy już w 2021 roku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje ekspansję na rynku AR

W planach headset, okulary i nowe funkcje na iPadzie.

Opublikowane

dnia

O tym, że Apple z nadzieją patrzy w stronę rozwiązań AR, wiadomo nie od dziś. Póki co firma stara się zachować w sekrecie swoje plany związane z rzeczywistością rozszerzoną, ale najnowsze przecieki zdają się potwierdzać, że już wkrótce mocno zaznaczy ona swoją pozycję na tym rynku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Oficjalna premiera Disney+

Serwis streamingowy dostępny dla subskrybentów w trzech krajach.

Opublikowane

dnia

To chyba najbardziej oczekiwana premiera wśród serwisów streamingowych – w końcu po raz pierwszy w jednym miejscu dostępne będą wszystkie produkcje z uniwersum Marvela, Gwiezdnych Wojen czy klasyczne, disneyowskie filmy. Czego jeszcze możemy spodziewać się po usłudze Disney+?

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google otwiera projekt Google Cardboard

Teraz każdy może stworzyć aplikację VR.

Opublikowane

dnia

Ledwie miesiąc temu pożegnaliśmy Google Daydream, najambitniejszy projekt zakładający wprowadzenie wirtualnej rzeczywistości na smartfony. Na otarcie łez Google daje nam otwarty dostęp do kodu źródłowego i narzędzi służących do budowania apek na nieco bardziej, hmm, chałupniczy headset.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne