Połącz się z nami

Newsy

Draper: skafandry z funkcją automatycznego powrotu do stacji kosmicznej

Mogą bezpiecznie odholować nawet rannego lub nieprzytomnego astronautę.

Opublikowane

dnia

Samotne dryfowanie w kosmosie to jeden z najczęściej wykorzystywanych motywów w filmach, książkach i grach z pogranicza dreszczowca i SF. Na szczęście dzięki nowemu wynalazkowi naukowców z firmy Draper może on pozostać jedynie w obszarze fikcji. Opatentowali oni system pozwalający na samodzielny powrót astronauty do stacji kosmicznej.

System automatycznej nawigacji zaproponowany przez Draper ma opierać się na monitorowaniu położenia astronauty względem stacji kosmicznej lub innego punktu odniesienia. „Autopilota” może włączyć sam astronauta, personel stacji lub kontrola misji. Zaplanowanie drogi powrotnej polega na obliczeniach optymalnej trajektorii lotu i zużycia tlenu potrzebnego na dotarcie do celu z uwzględnieniem niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Przytomni astronauci będą mogli powrócić do stacji samodzielnie – system podpowie im, w którą stronę powinni się kierować za pomocą audiowizualnych bodźców. W przypadku, gdy osoba straciła przytomność lub jest ciężko ranna, skafander sam skieruje się w stronę umówionego punktu.

System powstał w oparciu o obserwację astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ma on być odpowiedzią na jeden z potencjalnie najniebezpieczniejszych braków, jaki można zaobserwować w technologii wykorzystywanej w kosmosie, czyli brak automatycznych systemów ratunkowych. Wyzwaniem jest samo ich projektowanie: w końcu w przestrzeni pozaziemskiej nie można liczyć na lokalizowanie GPS. Na Ziemi system zaproponowany przez Draper mógłby zostać wzbogacony o jego obsługę i znaleźć zastosowanie np. wśród służb ratunkowych.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Galaxy Tab S6 – przecieki na temat nowego tabletu Samsunga

Opublikowane

dnia

7 sierpnia Samsung pokaże swój nowy smartfon, czy raczej phablet, Galaxy Note 10, oraz zegarek Galaxy Watch Active 2. Wspominaliśmy, że w okolicach tego terminu powinniśmy także spodziewać się, że Galaxy Fold w końcu ujrzy światło dzienne. Teraz wiemy, że koreańska firma planuje coś jeszcze – istnieje duża szansa, że na sierpniowym evencie zobaczymy nowy tablet Samsunga – Galaxy Tab S6.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

Wiedźmin Netfliksa z teaserem!

Opublikowane

dnia

Podczas festiwalu San Diego Comic Con 2019 gwiazda serialu Henry Cavill pokazał fanom zgromadzonym w Hali H pierwszy zwiastun serialu Wiedźmin.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy Fold – drugie podejście po falstarcie

Opublikowane

dnia

To jeszcze nie oficjalna informacja, ale źródło jest całkiem poważne: Narodowy Uniwersytet Seulski i KAIST, jak również „ktoś bliski sprawie”, informują, że Samsung Galaxy Fold po licznych perturbacjach trafi na rynek w okolicach prezentacji modelu Galaxy Note 10, która będzie miała miejsce już 7 sierpnia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Creative Outlier Gold: Całkowicie bezprzewodowe słuchawki z oprogramowaniem Super X-Fi

Opublikowane

dnia

Creative Technology Ltd  ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek Creative Outlier Gold, kontynuację uznanego przez krytyków Creative Outlier Air, który wprowadził na rynek konkurencyjny cenowo, prawdziwie bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Dzięki Outlier Gold użytkownicy mogą oczekiwać nowych ulepszeń, które wyznaczą nowy standard w tym segmencie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera soundbara Samsung Harman Kardon Q80R

Opublikowane

dnia

Samsung wprowadził właśnie do sprzedaży soundbara Samsung Harman Kardon Q80R, który w założeniu ma być idealnym towarzyszem dla telewizora QLED Q80.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne