Połącz się z nami

Publikacje

Czym jest VPN i dlaczego warto go używać?

Opublikowane

dnia

Surfowanie po internecie przestało być zajęciem dla wybranych, tak jak to było w połowie lat 90-tych kiedy nie wszystkie domy jeszcze miały dostęp do sieci. Od tego czasu sporo rzeczy uległo zmianie. Jedną z najbardziej istotnych zmian jest to, że dostęp do internetu stał się standardem, bez którego większość z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić życia

Zagrożenia w sieci

Niestety, wraz z coraz bardziej powszechnym dostępem do internetu wzrosło również ryzyko nadużyć, kradzieży danych lub oszustw. Technologia przyszła nam już z pomocą, co potwierdza ilość dostępnych na rynku antywirusów lub firewalli. Kolejnym “wynalazkiem”, który warto dodać do swojego arsenału ochronnego jest VPN.

Omówienie VPN

Aby móc odpowiedzieć na pytanie: “co to jest VPN”, zacznijmy od rozwinięcia skrótu:

Virtual Private Network. Oznacza to, że jest to wirtualna sieć prywatna, która pozwala nam korzystać z internetu w taki sposób, że nie pozostaje po nas żaden “ślad” w sieci – dane dotyczące naszej aktywności nie są dostępne dla cudzych podmiotów. VPN umożliwia korzystanie z internetu za pomocą specjalnego tunelu, który oddziela użytkownika od reszty w sieci. Co za tym idzie, jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie anonimowość oraz bezpieczne surfowanie w internecie.

Korzyści z używania VPN

Benefity z tytułu posiadania VPN można dzielić na te użytkowe jak i te związane z zachowaniem bezpieczeństwa w sieci. Zacznijmy od kwestii bezpieczeństwa:

Prywatność: VPN pozwala na nadawanie dowolnego adresu IP, czyli numeru, który identyfikowany jest z lokalizacją użytkownika, który połączył się z internetem. W praktyce oznacza to, że łącząc się za pomocą tej prywatnej sieci, użytkownik będzie mógł “udawać” internautę np. ze Stanów, Azji, lub innego dowolnego miejsca na Ziemi.

Anonimowość: Kolejnym atutem używania VPN jest brak możliwości “podejrzenia” naszej aktywności, a co za tym idzie, naszych danych. To ogromna korzyść dla tych, którzy chcieliby zadbać o bezpieczeństwo swoich danych finansowych i osobistych podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które niestety słyną z bezpieczeństwa danych na dosyć niskim poziomie.

Kolejnym zestawem korzyści są te typowo użytkowe. Jeśli zwrócimy uwagę na jedną z głównych funkcjonalności VPN (nadawanie dowolnego adresu IP) to możemy na tym całkiem nieźle skorzystać.

Co daje zmiana adresu IP?

W dużym skrócie, możemy “przebrać” się za internautę z innego kraju. Co to daje? To, że możemy dzięki temu korzystać z treści, które są objęte ograniczeniami geograficznymi czyli np. amerykańska ramówka Netflix’a, Hulu i innych serwisów VOD (przyp. Video-on-demand).

Co więcej, niektóre serwisy jak np. portale bookingowe, wyszukiwarki lotów, lub wypożyczalnie samochodów posilają się tzw. “dynamicznymi cenami”. Oznacza to, że ceny, które widzimy na danej stronie są uzależnione od naszej lokalizacji geograficznej, która jest określana na podstawie… naszego adresu IP. W ten sposób, zmieniając adres IP za pomocą VPN, możemy się miło zaskoczyć dokonując rezerwacji w naszym ulubionym kurorcie wakacyjnym.

Podsumowanie

Jakie są wnioski? VPN to już nie jest żadne tajne narzędzie dla domorosłych “hakerów” lub pasjonatów nowoczesnych technologii. To narzędzie codziennego użytkowania, które mam nadzieję, że wejdą na stałe do arsenału każdego internauty. O ile można się spierać, czy niższe ceny są na tyle istotnym czynnikiem, to zachowanie bezpieczeństwa i prywatności w sieci powinno zmusić każdego internautę do refleksji.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

5G dla ciebie

Kto będzie rządzić rynkiem smartfonów 5G?

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Era 5G nadeszła… no, prawie. W wielu krajach Europy operatorzy sieci komórkowych już uruchamiają stosowną infrastrukturę i wprowadzają do swojej oferty urządzenia obsługujące nowy standard, oferując klientom niedoścignioną prędkość przesyłania danych i łącza potrafiące obsłużyć ogromną liczbę połączeń naraz.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

HTC Vive Cosmos pod lupą

Trójka śmiałków kontra HTC Vive Cosmos – czy uda im się skonfigurować i uruchomić ten nowoczesny headset VR?

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość to bez wątpienia jedna z najbardziej ekscytujących technologii. Możliwość przeniesienia się do zupełnie innego świata i interakcji z nim za pośrednictwem własnych dłoni rozbudza wyobraźnię i kreatywność, pozwalając chociaż na chwilę odciąć się od codzienności. Z drugiej strony, VR może także onieśmielać. Od wielu lat pokutuje przekonanie, że to hobby tylko dla wybranych: osób dysponujących potężnym, gamingowym komputerem, miejscem do rozstawienia stacji trackingowych oraz wiedzą techniczną, która umożliwi im konfigurację tego całego cyrku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Przyszłość technologii: Amazon

Czeka na nas nie tylko bogactwo opcji głosowych, ale także nowe sposoby prowadzenia rozmów z Alexą.

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Eric King, dyrektor generalny Amazon Alexy na Europę, uczestniczył w pracach nad wirtualną asystentką Amazona od czasu pierwszego otwarcia systemu na zewnętrznych deweloperów. Był on odpowiedzialny za wdrożenie umiejętności Alexy i pozyskanie partnerów sprzętowych, dzięki którym może ona kompleksowo zarządzać inteligentnym domem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Przyszłość technologii: Formuła 1

Dyrektor techniczny F1 opowiada o najnowszych osiągnięciach w konstrukcji bolidów, które już wkrótce znajdą się także w naszych domowych autach.

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Wciągu swojej wieloletniej kariery dyrektor techniczny Formuły 1, Pat Symonds, był świadkiem licznych zmian w sportach motorowych. Największy postęp dokonał się w technologiach bezpieczeństwa – wypadki zdarzają się coraz rzadziej, a z każdego z nich należy wysnuć wnioski, które zapobiegną powtarzaniu się tragedii – choć należy pamiętać, że to wciąż jedna z najniebezpieczniejszych dyscyplin. Jednym z największych osiągnięć Symondsa jest próba wyrównania szans pomiędzy zespołami poprzez wprowadzenie nowych regulacji i limitów budżetowych na bolidy F1 od 2020 roku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Jesteśmy z wami już 10 lat!

By uczcić 10 lat istnienia w Polsce “Magazynu T3”, Marcin Kubicki, od dziewięciu lat redaktor naczelny pisma, opowiada o jego początkach i paru ciekawostkach, które miały miejsce w redakcji przez ostatnią dekadę jej istnienia.

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Moja historia związana z „Magazynem T3” wbrew pozorom nie zaczyna się w roku 2009, a w… 1995. Wtedy to jako 10-latek chwyciłem w swoje ręce „Magazyn INTERNET”, również wydawany przez AVT. Pismem tym byłem przez kolejne lata zafascynowany przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, już wtedy odkryłem w sobie zainteresowanie tematami związanymi z programowaniem, a po drugie, uwielbiałem fakt udostępniania na płytach stron internetowych w wersjach offline, które służyły mi do podpatrywania bez obciążania domowego modemu, jak wygląda ich kod. W okolicach roku 1999 wysłałem nawet do redakcji list, który, ku mojej uciesze, został opublikowany na łamach pisma.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne