Połącz się z nami

Publikacje

Czym jest VPN i dlaczego warto go używać?

Opublikowane

dnia

Surfowanie po internecie przestało być zajęciem dla wybranych, tak jak to było w połowie lat 90-tych kiedy nie wszystkie domy jeszcze miały dostęp do sieci. Od tego czasu sporo rzeczy uległo zmianie. Jedną z najbardziej istotnych zmian jest to, że dostęp do internetu stał się standardem, bez którego większość z nas nie jest w stanie sobie wyobrazić życia

Zagrożenia w sieci

Niestety, wraz z coraz bardziej powszechnym dostępem do internetu wzrosło również ryzyko nadużyć, kradzieży danych lub oszustw. Technologia przyszła nam już z pomocą, co potwierdza ilość dostępnych na rynku antywirusów lub firewalli. Kolejnym “wynalazkiem”, który warto dodać do swojego arsenału ochronnego jest VPN.

Omówienie VPN

Aby móc odpowiedzieć na pytanie: “co to jest VPN”, zacznijmy od rozwinięcia skrótu:

Virtual Private Network. Oznacza to, że jest to wirtualna sieć prywatna, która pozwala nam korzystać z internetu w taki sposób, że nie pozostaje po nas żaden “ślad” w sieci – dane dotyczące naszej aktywności nie są dostępne dla cudzych podmiotów. VPN umożliwia korzystanie z internetu za pomocą specjalnego tunelu, który oddziela użytkownika od reszty w sieci. Co za tym idzie, jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie anonimowość oraz bezpieczne surfowanie w internecie.

Korzyści z używania VPN

Benefity z tytułu posiadania VPN można dzielić na te użytkowe jak i te związane z zachowaniem bezpieczeństwa w sieci. Zacznijmy od kwestii bezpieczeństwa:

Prywatność: VPN pozwala na nadawanie dowolnego adresu IP, czyli numeru, który identyfikowany jest z lokalizacją użytkownika, który połączył się z internetem. W praktyce oznacza to, że łącząc się za pomocą tej prywatnej sieci, użytkownik będzie mógł “udawać” internautę np. ze Stanów, Azji, lub innego dowolnego miejsca na Ziemi.

Anonimowość: Kolejnym atutem używania VPN jest brak możliwości “podejrzenia” naszej aktywności, a co za tym idzie, naszych danych. To ogromna korzyść dla tych, którzy chcieliby zadbać o bezpieczeństwo swoich danych finansowych i osobistych podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które niestety słyną z bezpieczeństwa danych na dosyć niskim poziomie.

Kolejnym zestawem korzyści są te typowo użytkowe. Jeśli zwrócimy uwagę na jedną z głównych funkcjonalności VPN (nadawanie dowolnego adresu IP) to możemy na tym całkiem nieźle skorzystać.

Co daje zmiana adresu IP?

W dużym skrócie, możemy “przebrać” się za internautę z innego kraju. Co to daje? To, że możemy dzięki temu korzystać z treści, które są objęte ograniczeniami geograficznymi czyli np. amerykańska ramówka Netflix’a, Hulu i innych serwisów VOD (przyp. Video-on-demand).

Co więcej, niektóre serwisy jak np. portale bookingowe, wyszukiwarki lotów, lub wypożyczalnie samochodów posilają się tzw. “dynamicznymi cenami”. Oznacza to, że ceny, które widzimy na danej stronie są uzależnione od naszej lokalizacji geograficznej, która jest określana na podstawie… naszego adresu IP. W ten sposób, zmieniając adres IP za pomocą VPN, możemy się miło zaskoczyć dokonując rezerwacji w naszym ulubionym kurorcie wakacyjnym.

Podsumowanie

Jakie są wnioski? VPN to już nie jest żadne tajne narzędzie dla domorosłych “hakerów” lub pasjonatów nowoczesnych technologii. To narzędzie codziennego użytkowania, które mam nadzieję, że wejdą na stałe do arsenału każdego internauty. O ile można się spierać, czy niższe ceny są na tyle istotnym czynnikiem, to zachowanie bezpieczeństwa i prywatności w sieci powinno zmusić każdego internautę do refleksji.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

CEIDG online – firmę możesz zarejestrować online!

Opublikowane

dnia

Tylko we wrześniu 2019 roku działalność gospodarczą rozpoczęło w Polsce niemal 29,5 tys. firm, w tym 4 326 zarejestrowało się w Krajowym Rejestrze Sądowym. W tym roku najwięcej przedsiębiorstw otworzyło swoją działalność w styczniu – to ponad 35 tys. firm. Od kilku lat osoby, które chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, mogą zrobić to w pełni w trybie online – za pośrednictwem strony Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo za pomocą bankowości online.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Handel detaliczny – jak prowadzić spójną obsługę klienta?

Opublikowane

dnia

Handel detaliczny w Polsce rośnie na siłach. Klienci oczekują rozwiązań ekologicznych, prozdrowotnych, zwracają uwagę na kraj pochodzenia produktu[3] oraz zauważają sposób komunikacji i obsługi poszczególnych przedsiębiorstw. W natłoku konkurencji, oprócz wysokiej jakości produktów ważna jest kampania marketingowa i związanie z klientem. Gdy ten czuje się doceniony i zauważony – istnieje większa szansa na jego lojalność i dalsze rekomendacje.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Być jak Iron Man

W filmach zbroje Iron Mana to szybkie i zwinne cuda techniki. „Magazyn T3” spotkał się z człowiekiem, który przekuł fikcyjny gadżet superbohatera w (latającą) rzeczywistość.

Opublikowane

dnia

przez

Nadanie człowiekowi umiejętności lotu było jednym z największych wyzwań, przed którymi stawali wynalazcy ze wszystkich epok ludzkości. Pierwszy przelot samolotem wcale nie zakończył marzeń o szybowaniu w przestworzach, a wręcz przeciwnie, zaostrzył apetyt. Teraz samolotem możemy polecieć prawie w dowolne miejsce, ale perspektywa wznoszenia się w powietrzu poza ogromną, metalową tubą, wciąż wydaje się niezmiernie kusząca.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Mysz Hama EMW-500 – czyli ergonomia i wygoda dla efektywnej pracy

Wymiana tradycyjnej myszki na ergonomiczną niesie za sobą same korzyści.

Opublikowane

dnia

przez

Wiele godzin przed komputerem, z nieodpowiednio dobraną myszką, powoduje napięcie nadgarstka i jego ból. Rozwiązaniem może być mysz EMW-500 o nietypowej, stożkowej budowie, która umożliwia ułożenie ręki w najbardziej naturalnej dla ruchów nadgarstka pozycji, odciążając ją, a jednocześnie poprawiając komfort pracy.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Przyszłość grafiki w grach to ray tracing – oto najważniejsze dowody

Kupując teraz nową kartę graficzną, szaleństwem jest wybór modelu pozbawionego zgodności z technologią RT.

Opublikowane

dnia

przez

Sprzętowe śledzenie promieni światła w czasie rzeczywistym to relatywnie nowa technologia, która właśnie zaczyna wychodzić z chorób wieku dziecięcego. Powstaje coraz więcej, coraz lepiej optymalizowanych gier. Powiększa się baza sprzętowa. Już tylko krok dzieli nas od zaakceptowania RT jako obowiązującego w grach standardu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne