Połącz się z nami

Newsy

CIMON – asystent AI na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ten latający robot produkcji Airbusa i IBM trafi na stację już dziś.

Opublikowane

dnia

Jak uczy nas wiele filmów science fiction, sztuczna inteligencja w kosmosie jest raczej nietrafionym pomysłem. CIMON, niewielki robot o kształcie kuli, nie zamierza jednak przejmować Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale pomóc znajdującym się na niej astronautom w wykonywaniu codziennych czynności.

CIMON to niewielki, kulisty robot ważący jedynie 5 kilogramów i mogący latać w stanie nieważkości. Za jego projekt odpowiedzialne są Airbus i Niemiecka Agencja Kosmiczna. Zamontowane w nim zaawansowane systemy AI opracowane przez firmę IBM mają pomagać astronautom w dokonywaniu codziennych czynności, w tym drobnych napraw i konserwacji systemów. Robot porozumiewa się z otoczeniem za pomocą głosu i ekranu – na tym ostatnim wyświetla się nie tylko jego animowana „twarz”, ale również instrukcje dotyczące wykonania danej czynności. CIMON potrafi rozpoznawać głos konkretnych osób i reagować na ich werbalne polecenia. Prototyp robota będzie testowany przez niemieckiego astronautę Alexandra Gersta, który przeprowadzi szereg doświadczeń sprawdzających możliwości urządzenia. Przyszłe generacje CIMON-a będą mogły współpracować z większą grupą naukowców.

CIMON znajduje się obecnie na pokładzie używanej kapsuły SpaceX Dragon, która została wyniesiona na niską orbitę okołoziemską przez rakietę Falcon 9, również częściowo pochodzącą z odzysku. Start odbył się w piątek, a zgodnie z przewidywaniami Dragon ma dotrzeć do stacji dzisiaj. Oprócz nietypowego robota AI kapsuła niesie ponad 2,5 ton sprzętu, części i materiałów do badań. SpaceX Dragon spędzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej miesiąc, po którym wróci na Ziemię niosąc ze sobą wyniki badań i zużyty sprzęt.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kultura

„Pani Fletcher” – Kathryn Hahn w głównej roli w miniserialu na podstawie powieści Toma Perrotty

Matka i syn zaczynają cieszyć się nową wolnością.

Opublikowane

dnia

przez

Pani Fletcher to miniserial HBO na postawie powieści Toma Perrotty, który jest także twórcą serialu. Produkcja przedstawia dwie równoległe historie o dojrzewaniu dwojga bohaterów – matki, której jedyne dziecko wyprowadza się z domu i jej syna, studenta pierwszego roku. Premiera Pani Fletcher odbędzie się 28 października w HBO i HBO GO.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Rozpoczyna się certyfikacja urządzeń Wi-Fi 6

Nowy standard ma lepiej radzić sobie z obsługą wielu jednoczesnych połączeń.

Opublikowane

dnia

O Wi-Fi 6 słyszeliśmy już od wielu miesięcy, ale dopiero teraz standard został sfinalizowany i będzie mógł trafić do urządzeń. Wśród gadżetów, które już niedługo otrzymają stosowna certyfikację, znajdą się routery, smartfony i wiele innych sprzętów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Platforma z grami Apple Arcade już dostępna

Póki co tylko dla beta testerów iOS 13 i iPadOS13.

Opublikowane

dnia

Jeszcze kilka tygodni temu niewiele osób spodziewało się, że zapowiadana platforma z grami od Apple pojawi się już we wrześniu. Okazuje się jednak, że pierwsi użytkownicy mogą już zagrać w zawarte na niej ekskluzywne tytuły.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Rozszerzona rzeczywistość na Igrzyskach Olimpijskich 2020 r.

Dodatkowe informacje wyświetlane w czasie rzeczywistym ułatwią śledzenie zmagań.

Opublikowane

dnia

Jedna z najbardziej prestiżowych imprez sportowych zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią odsłaniane są towarzyszące jej technologie. Intel i Alibaba zaproponowali właśnie nową technologię śledzenia sportowców w 3D, która urozmaici transmisje na żywo.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Vision Mercedes Simplex – nietypowy koncept

Oparty na modelu 35 PS z 1901 roku.

Opublikowane

dnia

Auta koncepcyjne kojarzą nam się przeważnie z supernowoczesnymi pojazdami przyszłości, ale w przypadku Vision Mercedes Simplex inspiracja pochodzi sprzed ponad stulecia. Odpowiada on na palące pytanie, jak wyglądałyby pierwsze, klasyczne samochody w nowoczesnym kontekście.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne