Połącz się z nami

Newsy

CIMON – asystent AI na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ten latający robot produkcji Airbusa i IBM trafi na stację już dziś.

Opublikowane

dnia

Jak uczy nas wiele filmów science fiction, sztuczna inteligencja w kosmosie jest raczej nietrafionym pomysłem. CIMON, niewielki robot o kształcie kuli, nie zamierza jednak przejmować Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale pomóc znajdującym się na niej astronautom w wykonywaniu codziennych czynności.

CIMON to niewielki, kulisty robot ważący jedynie 5 kilogramów i mogący latać w stanie nieważkości. Za jego projekt odpowiedzialne są Airbus i Niemiecka Agencja Kosmiczna. Zamontowane w nim zaawansowane systemy AI opracowane przez firmę IBM mają pomagać astronautom w dokonywaniu codziennych czynności, w tym drobnych napraw i konserwacji systemów. Robot porozumiewa się z otoczeniem za pomocą głosu i ekranu – na tym ostatnim wyświetla się nie tylko jego animowana „twarz”, ale również instrukcje dotyczące wykonania danej czynności. CIMON potrafi rozpoznawać głos konkretnych osób i reagować na ich werbalne polecenia. Prototyp robota będzie testowany przez niemieckiego astronautę Alexandra Gersta, który przeprowadzi szereg doświadczeń sprawdzających możliwości urządzenia. Przyszłe generacje CIMON-a będą mogły współpracować z większą grupą naukowców.

CIMON znajduje się obecnie na pokładzie używanej kapsuły SpaceX Dragon, która została wyniesiona na niską orbitę okołoziemską przez rakietę Falcon 9, również częściowo pochodzącą z odzysku. Start odbył się w piątek, a zgodnie z przewidywaniami Dragon ma dotrzeć do stacji dzisiaj. Oprócz nietypowego robota AI kapsuła niesie ponad 2,5 ton sprzętu, części i materiałów do badań. SpaceX Dragon spędzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej miesiąc, po którym wróci na Ziemię niosąc ze sobą wyniki badań i zużyty sprzęt.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Sztuczna inteligencja od Adobe rozpoznaje edytowane zdjęcia

Narzędzie do walki z technologią deepfake?

Opublikowane

dnia

W erze Photoshopa coraz trudniej jest rozpoznać, które zdjęcia są w pełni naturalne, a które zostały poddane retuszowi. Pomóc w tym może sztuczna inteligencja rozwijana przez Adobe i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley rozpoznająca, czy dana grafika była poddawana korekcie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowy wygląd aplikacji mobilnej Spotify

Zmiany przede wszystkim dla użytkowników Premium.

Opublikowane

dnia

Spotify od jakiegoś czasu mocno stawia na podcasty. Widać to także w nowym układzie aplikacji mobilnej dla subskrybentów serwisu – biblioteka zawartości została ułożona w taki sposób, aby dawać im łatwiejszy dostęp do słuchowisk.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Reedycja konsoli PC Engine Core Grafx od Konami

W wersjach na rynek amerykański, europejski i japoński.

Opublikowane

dnia

Niektóre konsole nie osiągnęły takiej popularności jak NES czy Sega Genesis, a przynajmniej nie w Europie. PC Engine, znane także jako TurboGrafx-16, było w późnych latach 80 prawdziwym hitem w Japonii, ale na zachodzie zdobyło stosunkowo niewielu fanów. Mimo tego Konami postanowiło wypuścić w świat jej odświeżoną wersję.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google ze zgłaszaniem utrudnień drogowych

Kolejne funkcje dla społeczności w popularnej aplikacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców preferuje Yanosika i Waze od Map Google – te pierwsze aplikacje pozwalają uzyskiwać szybkie informacje na temat nagłych sytuacji drogowych. Funkcja zgłaszania utrudnień nareszcie trafiła także do polskiej wersji nawigacji od Google.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowości od Creative w strefie audio!

Coś dla sportowców i fanów dobrego dźwięku.

Opublikowane

dnia

przez

Creative wprowadza kolejne nowości na lato, nowy model słuchawek bezprzewodowych edycja specjalna Outlier Air Sports, niskobudżetowe słuchawki Outlier Active dla wszystkich aktywnych, odporny na warunki atmosferyczne głośnik Muvo Play, nowatorski zestaw głośnikowy 2.1 do komputera Pebble Plus.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne