Wiadomym jest, że płyty CD odchodzą powoli do lamusa. Ich żywotność nie jest zbyt wysoka, jednak póki co nie wiemy dokładnie jakie czynniki na to wpływają.
Biblioteka Kongresu chce zbadać ten aspekt poprzez niszczenie istniejących nośników CD. Płyty poddawane są różnego rodzaju testom (np. działaniu wysokiej temperatury) celem sprawdzenia, który czynnik i w jakim stopniu wpływa na ich zniszczenie.
Wyniki eksperymentów są niejednokrotnie bardzo zaskakujące. Okazuje się, iż na żywotność płyt CD wpływają procesy produkcyjne, lasery w odtwarzaczach, a nawet indywidualne cechy każdego z nośników. Naukowcy poddali dwie identyczne płyty działaniu wysokiej temperatury i stracili dane tylko z jednej z nich.
Co ciekawe, należy unikać nie tylko wysokich temperatur czy zarysowań, ale również etykiet i markerów. Nośnik nagrany w 2004 roku najprawdopodobniej przestał już działać.
Przeprowadzone badania zapewne nie uratują płyt CD przed zapomnieniem. Niemniej jednak, na pewno pomogą zachować dane dla przyszłych pokoleń.