Połącz się z nami

Newsy

Apple odmawia FBI współpracy

Jest to furtka, której żaden producent oprogramowania nie chce otwierać.

Od kilku dni możemy obserwować rozwój sytuacji jaka ma miejsce w USA po strzelaninie w San Bernardino, gdzie zginęło 14 osób. Jak do sprawy ma się Apple? Otóż jeden z zastrzelonych zamachowców był posiadaczem iPhone’a 5C, który został zabezpieczony prostym kodem PIN. FBI najpierw poprosiło, a potem zażądało od Apple pomocy w dostaniu się do urządzenia, ale sytuacja ta okazała się dużo bardziej skomplikowana niż można się było tego wstępnie spodziewać.

Apple odmówiło pomocy FBI w danej sprawie z kilku powodów. Po pierwsze pomoc w dostaniu się do zabezpieczonego urządzenia jasno pokaże, iż jest możliwe, co źle wpływa na wizerunek marki. Kolejną rzeczą jest stworzenie precedensu, który mógłby być wykorzystywany przez organy ścigania w przyszłości. Jest to bardzo niebezpieczna furtka, której żaden producent oprogramowania nie chce otwierać. Spektrum nadużyć jest w tej sytuacji po prostu zbyt szerokie.

Z każdym dniem coraz więcej osób i firm odnosi się do danej sytuacji. Swoje poparcie dla decyzji Apple ogłosił już Facebook, Twitter i Microsoft. Oczywiście argumenty zwolenników decyzji FBI są w tej chwili jak najbardziej altruistyczne. Władze chcą wykorzystać kontakty, maile i wiadomości zamachowca do wyśledzenia innych jednostek na terenie kraju, co może potencjalnie pomóc w zapobiegnięciu kolejnym atakom.

Obie strony mają swoje racje, ale wszystko wskazuje na to, iż Apple nie ma zamiaru się ugiąć nawet nakazowi sądowemu, który wymusza na producencie pomoc w odblokowaniu urządzenia.

Autor:

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

iOS 13.5 z ułatwieniami dla osób noszących maseczki

Newsy

Okulary AR od Apple mogą ukazać się w przyszłym roku

Newsy

Błąd bezpieczeństwa złącza Thunderbolt

Newsy

Premiera nowego 13-calowego MacBooka Pro

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!