Połącz się z nami

Newsy

Apple WWDC 2018: premiery i zapowiedzi

Nowy macOS, aktualizacja iOS i Dolby Atmos w Apple TV.

Opublikowane

dnia

Jak co roku konferencja deweloperska Apple wzbudziła zainteresowanie mediów, a plotkom na temat prezentowanych na niej nowości nie było końca. Teraz już na pewno wiemy, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się przede wszystkim aktualizacji software’u. Na Maki i MacBooki trafi macOS Mojave, a na iPhone’y – iOS 12. Kilka zmian zostanie wprowadzone również w WatchOS i Apple TV.

Z gór High Sierra schodzimy na pustynię Mojave – na jej cześć został bowiem nazwany nowy macOS, noszący numer porządkowy 10.14. System operacyjny wyposażony zostanie między innymi w odświeżonego Findera z widokiem podglądu Quick Look. Ma on zautomatyzować proces wyszukiwania, dostarczyć użytkownikowi pełne metadane każdego pliku a nawet umożliwić drobną edycję pojedynczych dokumentów bez wychodzenia z programu. Zapisywane na pulpicie pliki będą automatycznie sortowane za pomocą funkcji Stacks, grupującej dokumenty według formatu lub podobieństwa. Długo wyczekiwaną zmianą jest natywna ciemna skórka, idealna do pracy w nocy. Dark Mode ma być także otwarty dla deweloperów, oczywiście, jeśli będą oni zainteresowani jego implementacją w aplikacji.

Gruntowne zmiany przejdzie makowy AppStore, który teraz będzie przypominał ten znany z iOS. Najpopularniejsze aplikacje z mobilnego OS-a trafią na komputery, jednak będziemy musieli na to chwilę poczekać – nastąpi to najwcześniej w 2019 roku. Apple zapowiedziało również szereg nowych zabezpieczeń, w tym tych zintegrowanych z przeglądarką Safari. Wejście na jakąkolwiek stronę spowoduje wyświetlenie się informacji o zapisywaniu ciasteczek na komputerze. Przeglądarka będzie również automatycznie blokowała usługi śledzące aktywność użytkownika w internecie i utrudniała identyfikację komputera przez osoby trzecie.

Wiele nowości zapowiedziano również dla mobilnego systemu operacyjnego. iOS 12 zostanie wyposażony w szereg narzędzi zwiększających produktywność. Apple pomoże użytkownikowi nabrać dobrych nawyków w korzystaniu ze smartfona: system zostanie wyposażony w  możliwość ustawienia dziennych limitów korzystania z danych aplikacji, zdalny tryb rodzicielski i personalizowany tryb „nie przeszkadzać”. FaceTime natomiast stanie się narzędziem do rozmów prawdziwie grupowych – do jednego czatu będzie mogło dołączyć do 32 osób.

Apple dalej stawia na rzeczywistość rozszerzoną. Oprócz nowych wzorów Animoji użytkownicy dostaną do zabawy także Memoji, czyli animowane awatary przypominające nieco AR Emoji Samsunga. Aparat w iOS 12 będzie działał szybciej, podpowie użytkownikowi, jakie parametry obrazu dobrać i zachęci go do przesłania zdjęcia do jednego ze znajomych. Jak wszystkie wiadomości w iOS, przesyłanie zdjęć będzie szyfrowane.

Nie należy również zapominać o zmianach w innych usługach i serwisach Apple. WatchOS zostanie uzupełniony o możliwość konkurowania ze znajomymi w wirtualnych konkursach fitness, za które będzie można uzyskać specjalne osiągnięcia. Apple Watch otrzyma także funkcję Walkie Talkie umożliwiającą wybranym osobom z listy kontaktów przesyłanie krótkich wiadomości głosowych bezpośrednio na smartwatcha. Apple TV 4K nareszcie wzbogaci się o obsługę Dolby Atmos, a w iTunes pojawi się zawartość zgodna z tym standardem. Kierowców ucieszy natomiast fakt, że CarPlay wzbogaci się o obsługę zewnętrznych aplikacji, w tym Waze i Map Google.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

80-lecie Batmana – od komiksu do filmu w 8K

Doskonały obraz to składowa wielu technologii i funkcji.

Opublikowane

dnia

W tym roku mija 80 lat od wydania pierwszego komiksu z człowiekiem-nietoperzem w roli głównej. Na przestrzeni ostatnich lat i kolejnych filmów mieliśmy okazję obserwować nie tylko rozwój superbohatera, lecz także – ewolucję telewizji i telewizorów. Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć kultowe ekranizacje, takie jak „Batman” czy „Powrót Batmana” na UHD Blu-ray na najwyższej jakości telewizorach Samsung QLED 4K i 8K.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Chrome z możliwością zgłaszania podejrzanych stron

Rozszerzenie pozwoli nam uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Opublikowane

dnia

Sztuczki z instalowaniem szkodliwego oprogramowania czy wyłudzaniem danych są wciąż popularne wśród hakerów. Najnowsze oficjalne rozszerzenie do przeglądarki Chrome ma nie tylko bronić użytkowników przed tymi atakami, ale także pomagać im w zgłaszaniu potencjalnych niebezpieczeństw.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Instagram ułatwi odzyskiwanie straconego konta

Ochrona przed przejmującymi konta hakerami.

Opublikowane

dnia

Utrata kontroli nad swoim profilem w mediach społecznościowych to niekomfortowa sytuacja, która może przysporzyć wielu problemów, także w procesie jego odzyskiwania. Instagram testuje właśnie nowe funkcje pomagające użytkownikowi na powrót przejąć profil.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje przyszłość 5G w iPhone’ach

Od 2021 roku wszystkie smartfony Apple będą w nie wyposażone.

Opublikowane

dnia

Technologia 5G wciąż się rozwija, dlatego nic dziwnego, że nie wszyscy producenci zdecydowali się na podążenie za tym trendem. Wśród „wielkich nieobecnych” znalazło się Apple, okazuje się jednak, że producent ma ambitne plany względem 5G.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne