Połącz się z nami

Technologie

Apple naprawia błąd umożliwiający usuwanie ograniczeń systemu

Po raz kolejny powrócił on w aktualizacji iOS 12.4.

Opublikowane

dnia

iOS to z założenia system zamknięty, który pozwala użytkownikom na ograniczoną ingerencję w jego działanie. Jakiś czas temu wkradł się do niego błąd, który umożliwił przejęcie pełnej kontroli nad wszystkimi procesami. Został on naprawiony późniejszą aktualizacją, ale potem niespodziewanie powrócił.

Czerwcowa aktualizacja 12.4 z niewyjaśnionych przyczyn zawierała błąd jądra (poprzednio wyeliminowany w wersji 12.3), który umożliwiał użytkownikowi wykonanie działań mających najwyższy priorytet systemowy. Pozwalają one na tzw. jailbreak, czyli skuteczne obejście ograniczeń nałożonych przez iOS, na przykład instalację aplikacji z nieznanego źródła.

Wolność ta z jednej strony pozwala na zwiększenie potencjału sprzętu działającego na iOS i skorzystania z apek spoza AppStore, ale może ona również wiązać się z potencjalnym niebezpieczeństwem ze strony hakerów. Przykładowo, w 2016 roku urządzenia z jailbreakiem były narażone na atak oprogramowaniem Pegasus, który rozprzestrzeniał narzędzia szpiegowskie za pośrednictwem wiadomości tekstowych. Umożliwiał on czytanie wiadomości, lokalizację użytkownika, podsłuchiwanie rozmów i przejmowanie dostępu do mikrofonu i kamery.

Z drobną pomocą hakerów, którzy ogłosili znalezienie błędu, Apple zorientowało się, że dawna luka bezpieczeństwa trafiła na powrót do systemu operacyjnego. W dostępnej obecnie aktualizacji 12.4.1 jest ona na powrót załatana. Ten sam powracający błąd został odkryty w poprzedniej wersji macOS, ale aktualizacja do wersji 10.14.6 na powrót go usunie.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Pixel 4 i Pixel 4 XL oficjalnie

Z zaawansowanym aparatem fotograficznym.

Opublikowane

dnia

przez

Długo czekaliśmy na premierę tego smartfona – oto nowy flagowiec Google, Pixel 4 i Pixel 4 XL. Chociaż jego specyfikacja wyciekła do sieci już jakiś czas temu, dopiero na konferencji Made by Google 2019 poznaliśmy wszystkie informacje dotyczące telefonu i jego oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Fundacja Internet Archive udostępnia gry na MS-DOS do pobrania

Aż 2 500 tytułów z lat 80 i 90 do wyboru.

Opublikowane

dnia

Niektórzy czytelnicy na pewno pamiętają erę pierwszych gier na pecety. Stare platformówki, erpegi, puzzle i przygody tekstowe bywają jednak niemożliwe do uruchomienia na nowoczesnych komputerach, nawet za pomocą DOS-owych emulatorów. Na szczęście teraz możemy zagrać w nie za pośrednictwem Internet Archive.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Blade 15 Advanced z optyczną klawiaturą

Wykorzystuje ona podczerwone czujniki.

Opublikowane

dnia

Klawiatury w laptopach dzielą się na dwie grupy: mechaniczne, które są głośne, ale żywotne, oraz te bardziej popularne, membranowe – pracujące cicho, chociaż dość szybko się zużywające. Razer właśnie dorzucił do tego zestawienia kolejny rodzaj przełączników, optyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Ford i Audi prezentują system wirtualnej rzeczywistości do samochodu

Oparty na filmie Narzeczona Frankensteina.

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość w aucie to technologia, która zmieni dowolny przejazd w interaktywną przygodę – oczywiście o ile nie siedzimy na fotelu kierowcy. Ford, Audi Holoride i Universal Monsters zaprezentowali właśnie system rozrywki VR do samochodu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne