Połącz się z nami

Newsy

Apple, Amazon i Google tworzą wspólny system smart home

Otwarty standard wspierający wszystkich głosowych asystentów.

Opublikowane

dnia

Sprzęty smart home zostały zaprojektowane po to, by uprościć codzienne czynności. Wiele możliwych standardów i brak kompatybilności pomiędzy gadżetami zdecydowanie nie ułatwia użytkownikom życia, ale już niedługo może się to zmienić – najważniejsi producenci smart home rozpoczęli właśnie współpracę.

Celem projektu Google, Amazon, Apple i ZigBee Alliance jest stworzenie jednolitego, otwartego standardu smart home nazwanego CHIP (to skrót od „Connected Home over IP”, w luźnym tłumaczeniu „dom połączony za pośrednictwem IP”). Jak sama nazwa wskazuje, jego podstawą będzie protokół komunikacyjny IP; został on wybrany ze względu na swoje powszechne występowanie w inteligentnych sprzętach. Dzięki temu implementacja nowego standardu będzie łatwiejsza.

CHIP umożliwi uniwersalną kompatybilność wszystkich urządzeń smart home stworzonych przez zrzeszonych w nim producentów, także w zakresie dostępnych asystentów głosowych. Oznacza to, że użytkownicy nie będą musieli wybierać nowych sprzętów w oparciu o to, z którego systemu korzystają – wszystkie one będą kompatybilne z Alexą, Asystentem Google, Siri oraz innymi asystentami. Ponadto uproszczony zostanie proces dodawania gadżetów do domowego systemu. Uniwersalny standard to także korzyść dla producentów, którzy ograniczą koszty związane z tworzeniem urządzeń współpracujących z różnymi systemami naraz.

Oprócz Apple, Google i Amazonu w przedsięwzięciu wezmą udział członkowie ZigBee Alliance, w tym Samsung SmartThings, IKEA czy Somfy. Na początku działalności skupią się oni na systemach domowego bezpieczeństwa – czujnikach dymu, kamerkach bezpieczeństwa, inteligentnych zamkach. Harmonogram prac nad CHIP na razie pozostaje jednak tajemnicą.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Allegro Gadane – serwis społecznościowy dla użytkowników portalu

Do dyskusji na temat kupna, sprzedaży i funkcjonowania serwisu.

Opublikowane

dnia

Popularna platforma sprzedażowa Allegro doczekała się właśnie… serwisu społecznościowego. Allegro Gadane to miejsce, gdzie każdy użytkownik może zadać pytanie na temat korzystania z serwisu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Ikea prezentuje kolekcję elektroniki FREKVENS

Powstała we współpracy z designerami z Teenage Engineering.

Opublikowane

dnia

W sklepach Ikea pojawia się coraz więcej elektronicznych gadżetów. Tym razem do inteligentnego oświetlenia dołączy limitowana kolekcja FREKVENS, składająca się z modułowych głośników, reflektorów i elementów dekoracyjnych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Netflix wyprodukuje film anime w uniwersum Wiedźmina

Za oprawę audiowizualną odpowiedzialni będą twórcy Legendy Korry.

Opublikowane

dnia

Wiedźmin okazał się przełomową produkcją dla Netflixa – to najpopularniejsza produkcja w historii serwisu streamingowego, która przyciągnęła przed ekrany miliony widzów na całym świecie. Nic dziwnego, że powstają kolejne plany ekspansji tego uniwersum.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Premiera Motoroli Razr już w lutym

W Polsce trafi do oferty jednego operatora.

Opublikowane

dnia

Żadna inna premiera nie wzbudza takiego uczucia nostalgii, jak ta. Po miesiecznym opóźnieniu w nasze ręce trafi wyczekiwana Motorola Razr – nowoczesna wariacja na temat telefonu z klapką.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne