Zakładki Firefoksa są odpowiednikiem ulubionych z Internet Explorera, które możemy importować już podczas instalacji. W artykule znajdują się wskazówki, jak z nich korzystać.
Import z Internet Explorera i Opery
Podczas instalacji Firefoksa pojawia się okienko z pytaniem, czy życzymy sobie importować zakładki z Internet Explorera. Wielu internautów ma rozbudowany zasób ulubionych stron i decydując się na Firefoksa chętnie korzysta z tej możliwości.
Zaimportowane ulubione pojawiają się jako osobny folder zakładek pod nazwą \”Z Internet Explorera\”. W ten sposób unikamy żmudnego i czasochłonnego odtwarzania skrótów do ulubionych stron. Dalsze ich wzbogacanie odbywa się już na zasadach przygotowanych dla Firefoksa.
Jeśli wcześniej korzystaliśmy z Opery, musimy najpierw wyeksportować z niej zakładki do pliku w formacie HTML. Następnie w Firefoksie klikamy Zakładki | Menedżer zakładek, potem Plik | Importuj i wybieramy wcześniej wyeksportowany i zapisany na dysku plik HTML.
Organizowanie zakładek
W Menedżerze Zakładek (Zakładki | Menedżer zakładek) można zmieniać kolejność folderów, ich nazwy, dodawać i usuwać separatory i foldery oraz przenosić swoje ulubione w wybrane miejsce (rys. 1).
Dodawanie stron do zakładek
Funkcja dodawania ciekawych stron do zakładek jest bardzo prosta. Wystarczy, że kolejno klikniemy Zakładki | Dodaj do zakładek, a następnie wybierzemy lub utworzymy nowy folder, w którym dana strona zostanie zapamiętana.
Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wyboru, które z zakładek będą widoczne po uruchomieniu Firefoksa. W tym celu klikamy Widok | Paski narzędzi i zaznaczamy, które z nich mają być widoczne w przeglądarce (rys. 2).
Dynamiczne zakładki
Dynamiczne zakładki to bardzo użyteczna wersja ulubionych, która pozwala na odczytywanie tytułów nowości na wybranych stronach bezpośrednio ze stron WWW w pasku zakładek lub menu. Coraz więcej portali, stron i serwisów jest przystosowanych do wykorzystywania dynamicznych zakładek, a Firefox sygnalizuje obecność tych zakładek pomarańczowym przyciskiem na pasku statusu.
Subskrypcja jest bardzo prosta. Jeśli interesujący nas serwis ma kanał RSS, klikamy pomarańczową ikonkę (symbol RSS) widoczną w prawym dolnym rogu, a kiedy pojawi się okienko z propozycjami subskrypcji, wybieramy tę, która nam odpowiada, a następnie wskazujemy jej miejsce w naszych folderach zakładek.
Korzystanie z nagromadzonych dynamicznych zakładek jest bardzo proste: wchodzimy do zakładek, klikamy folder, w którym je umiejscowiliśmy, i przeglądamy aktualne nagłówki wiadomości zawartych w danych serwisach. W ten sposób od razu przechodzimy do interesujących nas tematów. Proste i funkcjonalne!
Porządki
Choć zakładki w Firefoksie są bardzo pojemne i mamy mnóstwo możliwości upychania linków, to co jakiś warto zrobić ich przegląd: pododawać lub pousuwać foldery, a na koniec wyeksportować je i zapisać w bezpiecznym miejscu na dysku.
Zdarza się bowiem, że czasem zakładki znikają (w dosłownym tego słowa znaczeniu). Sama tego doświadczyłam, gdy korzystałam z poprzedniej wersji przeglądarki. Mam nadzieję, że najnowsza już nie płata takich figli.