Jak obejrzeć film na komputerze, nie martwiąc się o to, czy zadziała? Będziemy do tego potrzebowali naprawdę dobrego odtwarzacza filmów oraz kodeków – specjalnych programów, które rozpoznają wszystkie parametry pliku i umożliwiają jego poprawne odtworzenie.
I już na samym początku pojawiają się schody, bo Windows bez dodatkowego oprogramowania nie odtworzy nam zbyt wielu formatów filmowych. Będziemy więc potrzebowali czegoś, co ułatwi komputerowi ich obsługę.
Najpierw warto sprawdzić, których kodeków nam potrzeba. Dobrze będzie sięgnąć po program diagnostyczny MediaInfo (http://mediainfo.sourceforge.net/pl). Poznamy dzięki niemu najważniejsze informacje techniczne dotyczące posiadanych filmów. Sprawdzimy, w jakim formacie są zapisane i jakich programów potrzeba do ich obejrzenia. Do najbardziej znanych, pojedynczych kodeków należą DivX, XviD i AC3.
Więcej informacji na temat kodeków znajdziesz na stronach:
- Kodek.info (http://www.kodek.info)
- Kodeki.waw.pl (http://www.kodeki.waw.pl)
- Darmowe Kodeki (http://www.darmowekodeki.pl)
- Free-Codecs.com (EN) (http://www.free-codecs.com)
Zamiast przeglądać setki kodeków, dużo łatwiej będzie jednak po prostu zainstalować jedną z paczek. To pakiety, na które składają się najważniejsze programy wspomagające odtwarzanie. Dzięki częstym aktualizacjom zapewniają świeżość posiadanych kodeków, a setki testów, które przechodzą, gwarantują ich skuteczność.
Ich przeciwnicy zarzucają im, że większość zaśmieca dysk niepotrzebnymi kodekami. My jednak chcielibyśmy przedstawić trzy paczki kodeków, które z pewnością możemy wam wszystkim polecić. Uwaga! Nie instalujcie ich wszystkich naraz – wystarczy jedna z paczek. Ta, która w testach wypadnie najkorzystniej.
Oto testowane pakiety:
- K-Lite Codec Pack 4.7.8 {http://www.codecguide.com}
- Combined Community Codec Pack {http://www.cccp-project.net}
- FFDShow {http://www.ffdshow.info}
CCCP to pakiet najprostszy, który umożliwi odtwarzanie wszystkich najpopularniejszych formatów. FFDShow i K-Lite Codec Pack przydadzą się bardziej wymagającym, którzy często otwierają mniej znane typy plików wideo. Warto też pamiętać, że wiele współczesnych odtwarzaczy posiada już własne zbiory kodeków. Oznacza to, że nie musisz samodzielnie instalować żadnych pakietów w systemie operacyjnym, bo odtwarzacz korzysta z własnej, dość obszernej bazy i sam wybiera odpowiedni kodek dla konkretnego typu pliku. Prowadząc przegląd najlepszych odtwarzaczy wideo zwrócimy na takie programy szczególną uwagę.
10 najlepszych odtwarzaczy wideo
Do dzieła. Przypatrzmy się teraz z bliska najpopularniejszym darmowym aplikacjom, które znacznie umilą piątkowy wieczór z drugą osobą lub rodzinne spotkanie wypełnione nagraniami sprzed lat. Tu również – podobnie jak w przypadku kodeków – prosimy o rozwagę! Jeden pakiet kodeków i jeden odtwarzacz wideo w zupełności wystarczy.
AllPlayer 3.7
Przegląd zaczynamy od bardzo bogatego, polskiego odtwarzacza, którym jest AllPlayer. To wyrobiona marka, której nowe wersje ukazują się dość regularnie od roku 2000. Na samym początku warto zwrócić uwagę na fakt, że program odtwarza właściwie wszystkie formaty wideo. Co więcej, gdy pojawi się jakiś nieznany format, AllPlayer sam wykrywa brakujące kodeki potrzebne do jego otworzenia i w razie potrzeby pobiera je z sieci.
Inne ciekawe opcje programu to możliwość zapisu na dysk filmów z YouTube i innych podobnych serwisów wideo w formacie MP4 lub FLV. Wart uwagi jest też lektor (oparty o polski system IVONA) oraz wyszukiwarka napisów.
BESTplayer 2.1
Kolejny polski odtwarzacz wideo to – powracający jak Feniks z popiołów – BESTplayer. Jego pierwsza wersja ukazała się na początku roku 2001 i zdobyła w Polsce ogromną popularność. Był to wówczas jedyny polski odtwarzacz z prawdziwego zdarzenia, który (także jako jedyny) umożliwiał wyświetlanie przezroczystych napisów. Prosty interfejs i mały rozmiar, to główne cechy, które stały się przyczyną jego sukcesu. Niestety, po niespełna dwóch latach, prace nad BESTplayerer zostały przerwane.
Wznowiono je kilka miesięcy temu i od tego czasu nowy BESTplayer 2 jest stale poprawiany i aktualizowany. To darmowy program, który składa się z jednego, jedynego pliku BESTplayer.exe. Nie ma instalatora lub skórek. Autorzy stawiają na minimalizm, a jednocześnie jak największą funkcjonalność. BEST umożliwia m.in. automatyczne wyszukiwanie napisów do odtwarzanego filmu. Wyświetla też informacje na jego temat.
GOMplayer 2.1
Z dalekiej Korei Południowej daje o sobie znać GOMplayer, jeden z najciekawszych, a zarazem najsprawniejszych programów do oglądania filmów. Do najważniejszych możliwości programu należy odtwarzanie wielu formatów plików (w tym XviD, DivX, FLV1, AC3, OGG, MP4, H263, AVI) bez konieczności instalacji dodatkowych kodeków. Bardzo ciekawą funkcją jest też oglądanie filmów uszkodzonych lub niepełnych. GOMplayer bez problemu odtwarza również strumienie internetowe (WMV, ASF, ASX) i przechwytuje obraz (klatkę) z aktualnie odtwarzanego filmu. Pośród licznych odtwarzaczy zachęca bardzo wysoką jakością obrazu.
KMPlayer 2.9.4
Pozostając w Korei, warto też zwrócić uwagę na KMPlayer. Zgadlibyście, że to program azjatycki, nawet mając go w polskiej wersji językowej. Ilość i rozmaitość stylów oraz skórek jest ogromna i iście dalekowschodnia. A co do spolszczenia… Niestety! Jest bardzo kiepskie. Twórcy KMP starają się nadrobić to specjalnymi efektami, które pozwalają nam m.in. spowalniać lub przyśpieszać prędkość filmu, a także wskazywać i powracać do naszych ulubionych fragmentów. Obecnie nie jest najciekawszą ofertą dla polskiego użytkownika. Dobrze będzie mieć jednak na oku nowe wersje tego programu.
Media Player Classic 6.4.9
http://www.sourceforge.net/projects/guliverkli
Bardziej klasycznym podejściem ujmuje swych użytkowników Media Player Classic. To niewielki program, który graficznie bardzo bliski jest starszym wersjom Windows Media Player. Jest bardzo prosty i stonowany, lecz technicznie porównywalny z najlepszymi. Posiada odmienne, unikalne zalety i pod wieloma względami oferuje więcej, niż jakiekolwiek inne narzędzia filmowe. Posiada samodzielny odtwarzacz filmów DVD i bardzo bogate ustawienia dźwięku. Podobnie jak GOM, dobrze radzi sobie z przechwytywaniem obrazu.
QuickTime 7.6
http://www.apple.com/quicktime
Kolejny na naszej liście jest stworzony przez Apple odtwarzacz QuickTime. Początkowo program dostępny był jedynie na systemie operacyjnym Mac, lecz obecnie coraz ciekawiej wygląda jego „okienkowa” wersja. QuickTime oferuje obsługę najnowszych formatów multimedialnych w bardzo wysokiej jakości. Nic dziwnego, Apple jako twórca iPoda przykłada wielką wagę do tego, by także inne jego produkty stały na wysokim poziomie.
Z drugiej strony program z trudem zyskuje sobie fanów wśród użytkowników Windows. Zdaniem wielu darmowa wersja QT to tak naprawdę wersja testowa, bo większość funkcji dostępnych jest jedynie w płatnym QT Pro. Na każdym kroku jesteśmy zachęcani do jego zakupu, co po pewnym czasie robi się drażniące. Wśród prostych, superszybkich programów, sam odtwarzacz wydaje się zresztą zbyt przeładowany.
SMPlayer 0.6.7
http://www.smplayer.sourceforge.net
Dla kontrastu, czas przyjrzeć się aplikacji SMPlayer, malutkiemu i zupełnie darmowemu odtwarzaczowi, opartemu na silniku MPlayer. Program bardzo dobrze radzi sobie z otwieraniem niemal wszystkich dostępnych formatów audio/wideo bez konieczności instalacji dodatkowych kodeków czy filtrów (AVI, MKV, OGM, MPEG, VOB, ASF, MOV, WMV, MP3, OGG). Równie dobrze odtwarza płyty DVD, jak i strumienie internetowe. Duży nacisk w programie został położony na wyświetlanie napisów do filmów. Jedną z najbardziej interesujących funkcji SMPlayera jest opcja zapamiętywania wszystkich ustawień odtwarzanych plików, momentu przerwania odtwarzania, rozmiaru czcionki w filmie itp.
SubEdit-Player build 4072
Wracając na chwilkę na polskie podwórko, warto wspomnieć jeszcze o programie, który startował jako prosta aplikacja do edycji napisów. Stąd zresztą wywodzi się nazwa SubEdit-Playera, który jest dziś pełnoprawnym odtwarzaczem współpracującym ze źródłem MPlayer.
Zdaniem wielu użytkowników to najlepszy program do edycji napisów. Umożliwia różnego rodzaju niestandardowe kombinacje ze współczynnikiem FPS, dzięki którym dopasować można do filmu niemal każdy ich rodzaj. SE-Player udostępnia również sporo funkcji naprawiających napisy. Niestety, jako player, SubEdit wciąż mocno jeszcze niedomaga. Trudno stwierdzić czy kiedykolwiek wstąpi po pierwszej ligi odtwarzaczy wideo.
VLC media player 0.9.9
Od dawna jest w niej z kolei VLC media player – francuski program, którego główną zaletą jest kompletna paczka kodeków, która zapewnia otworzenie niemal każdego formatu wideo. VLC odtworzy również pliki niekompletne lub uszkodzone. Dobrze radzi sobie też ze strumieniami (streaming), dzięki czemu uznawany jest za jedno z najlepszych rozwiązań do oglądania telewizji internetowej.
Program oferuje ponadto wiele dodatkowych możliwości, takich jak konwersja pomiędzy formatami multimedialnymi, obróbka plików oraz rozdzielanie ścieżek audio i wideo.
Dziobas Rar Player 0.009.39
Ostatnią aplikacją, na którą chcielibyśmy zwrócić uwagę jest… Dziobas Rar Player. Ten niewielki, nietypowy polski program dopiero rozpoczyna swój rozwój, jednak – pomimo niecodziennej nazwy – powoli zaczyna przypominać wartościowy odtwarzacz. Po pierwsze, jak mówi nazwa, Rar Player skupia się na filmach spakowanych oraz niekompletnych. Automatycznie ściąga też dopasowane do filmu napisy i pomaga w dzieleniu filmu na dowolne części. Dopełnieniem obecnych – niezbyt rozbudowanych – funkcji programu jest możliwość robienia zrzutów ekranu z filmu. Dziobas bazuje na silniku MPlayer.
Podsumowanie
Wśród 10 odtwarzaczy, które omówiliśmy, można natknąć się na bardzo udane produkcje. Dla przeciętnego użytkownika świetną kombinacją kodeków i programu może być BESTplayer i zbiór kodeków CCCP. Jeśli poszukujemy czegoś do mniej znanych formatów, ciekawą opcją wydaje się z kolei połączenie ALLplayera z paczką FFDShow. Z drugiej strony, warto też rozważyć usunięcie wszelkiego rodzaju dodatkowych kodeków i zainstalowanie odtwarzacza multimedialnego VLC. Poza ogólnymi opcjami, bardzo przyda się on również przy obróbce filmów.
Jednoznacznej porady – co instalować – trudno więc udzielić. Zachęcamy Was do dzielenia się własnymi ustawieniami. W razie kłopotów z wyświetlaniem filmów, zapytaj na naszym forum. Jeśli będziemy w stanie, chętnie udzielimy porady!
Najczęściej spotykane formaty wideo:
- MPEG (MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4) – „jedynka” to filmy w formacie VCD/SVCD, spotykane jeszcze czasami np. na płytach dołączanych do czasopism; „dwójka” to standard przyjęty dla płyt DVD, zaś MPEG-4 to najnowszy standard kodowania danych w systemie MPEG, który charakteryzuje się największym stopniem kompresji. Stąd pliki zakodowane w tym formacie są najmniejsze (cały film w rozdzielczości DVD można zmieścić na jednej płytce CD – 700 MB).
Ze standardem MPEG-4 wiążą się nierozerwalnie kodeki DivX oraz XviD, którymi kompresuje się filmy i bez których nie można takich filmów odtworzyć. O dziwo, najczęściej spotykanym „opakowaniem” dla filmów MPEG-4 jest format .avi (produkcji Microsoftu), a nie .mpg.
- ASF, WMV, AVI – formaty Microsoftu (ASF praktycznie już na wymarciu).
- MOV, QT – format firmy Apple, określany też nazwą QuickTime. Bardzo zaawansowany technologicznie.
- RM, RMVB – format RealVideo firmy RealNetworks.
- MKV – format Matroska rozwijany na zasadzie open source.