SOCJAL
Do góry

Jak przechwycić film ze strony WWW?

W sieci pojawia się coraz więcej stron z plikami wideo. Można je oglądać bezpośrednio na stronie. My podpowiemy jak ściągnąć je na dysk i zachować dla potomnych.

O ile filmy z GoogleVideo można pobrać i odtwarzać przez specjalny program GoogleVideo Player (format .gvp), o tyle najpopularniejszy serwis YouTube nie daje takiej możliwości. Pokażemy, jak ściągnąć wideo z obu tych stron i oglądać za pomocą ulubionych odtwarzaczy. Sprawdzimy też, jak można zmienić formaty przechwyconych klipów.

Ściąganie ze strony WWW

Po wejściu na stronę z interesującym nas filmem kopiujemy adres z paska przeglądarki.

Udajemy się pod http://javimoya.com/blog/youtube_en.php, gdzie znajdziemy pasek a la wyszukiwarka. Tam wklejamy adres z okna przeglądarki. Lista po prawej stronie to informacja jakie strony obsługuje nasz \”przechwytnik\”. Zostawiamy standardowo na Any site.

Po kliknięciu Download, otrzymujemy dwie informacje. Pierwsza to linki, które umożliwiają ściągnięcie filmu na dysk. GoogleVideo pozwala na ściągniecie w trzech formatach (.flv, .avi, .mp4). YouTube – tylko .flv. Przy filmach z tego ostatniego serwisu musimy pamiętać, że po ściągnięciu należy dopisać do nazwy końcówkę .flv. Ściągnięty plik standardowo ma nazwę get_video. Po kliknięciu jednego z obrazków Download link (stosownie do formatu, jaki chcemy ściągnąć), rozpocznie się proces ściągania pliku.

Druga informacja to link do wstawienia na naszą stronę WWW. Internauta, który go kliknie zostanie od razu przekierowany do okna z trzema linkami (lub jednym, jeśli to będzie klip z YouTube).

Reasumując:

pliki z GoogleVideo możemy ściągnąć ze strony w formacie .flv, .avi, .mp4. Pliki z YouTube tylko w .flv.

Za pomocą wtyczki

Wtyczka dostępna pod http://javimoya.com/blog/youtube_en.php jest obsługiwana tylko przez Firefoksa. Po kliknięciu Install now zostaniemy przeniesieni na stronę z aktualną wersją wtyczki. Tam klikamy podobnie wyglądający przycisk Install now.

Instalujemy wtyczkę i restartujemy przeglądarkę.

Od teraz, gdy wejdziemy na stronę z klipem, wciskamy małą ikonkę widoczną na dole po prawej stronie. Po kliknięciu pojawi się okienko z linkami (trzema lub jednym).

Reasumując:

pliki z GoogleVideo możemy ściągnąć za pomocą wtyczki w formacie .flv, .avi, .mp4. Pliki z YouTube tylko w .flv.

Za pomocą programu: MMS

Kto nie chciał ściągnąć na dysk pliku, którego ścieżka zaczynała się od tajemniczego \”mms://\”, a na końcu było .wmv, ale nie wiadomo, jak to zapisać na dysku (np. wideo na http://onetlink.onet.pl)? Najprościej byłoby przechwycić to znanym programem Net Transport. Niestety, bezpłatnie można używać go 90 dni. Proponujemy użyć darmowego SDP (http://sdp.ppona.com).

Po ściągnięciu i zainstalowaniu klikamy przycisk Open widoczny w programie. W oknie, które pojawi się, wklejamy adres. Po lewej stronie będzie widoczny postęp w przetwarzaniu adresu. Jeśli program będzie gotowy do pobrania pliku, poprosi o kliknięcie Go.

Go uruchomi okno z wyborem miejsca zapisu pliku. Wybieramy.

Teraz wystarczy chwila cierpliwości i obserwowanie wykresów. Po zakończonym pobieraniu plik zostanie zapisany w wybranym przez nas miejscu i automatycznie uruchomiony.

Reasumując:

pliki rozpoczynające się od ścieżki mms:// można ściągnąć za pomocą bezpłatnej aplikacji SDP.

Za pomocą programu: VDownloader

Dzięki bezpłatnemu programowi VDownloader także możemy ściągnąć pliki wideo. I tu uwaga – pliki z YouTube ściągane przez wtyczkę w Firefoksie i ze strony mogły mieć tylko format .flv. Dzięki temu programowi zapiszemy je w formatach .avi lub .mpg.

Ściągamy program ze strony http://skocz.pl/vdownloader2 (pełny link: http://www.enriquepuertas.com/wp-content/files/vdownloader.zip), względnie nowszą wersję jeszcze w fazie testów http://skocz.pl/vdownloader3 (pełny link: http://www.enriquepuertas.com/wp-content/files/Vdownloader03alfa.zip). Po uruchomieniu (nie wymaga instalacji) wklejamy adres strony i klikamy Download.

Wybieramy opcję AVI lub MPG. W danych liczbowych zostawiamy domyślne ustawienia.

{z3282}
O postępie w pobieraniu informuje nas zielony pasek na dole.

Reasumując:

pliki z GoogleVideo możemy ściągnąć używając programu VDownloader w formacie .avi. Pliki z YouTube w formacie .avi, .mpg.

Zmiana formatu .flv

W zależności od tego, co chcemy dalej zrobić z filmikiem, musimy użyć odpowiedniego programu do konwersji. Jak widać na powyższych przykładach, nie ma problemu ze ściągnięciem filmów w najpopularniejszym formacie, czyli AVI.

Format .flv możemy odczytać bezpłatnym FLV Player: http://www.simtel.net/product.php?id=95201.

Jeśli chcemy zmienić format .flv na jakikolwiek inny, to można użyć bezpłatnego MediaCodec: http://mediacoder.sourceforge.net.

Wczytujemy do programu plik za pomocą Add files. W dolnej zakładce zostawiamy wszystko wg standardowych ustawień (Codec: XviD, Format: Auto). Po kliknięciu przycisku Start (górne menu), rozpocznie się proces konwersji do formatu .avi.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy