Wyszukiwanie w sieci połączeń lotniczych może wciągnąć jak hazard – znaleźć jeszcze lepszą cenę biletu, lepsze linie, lepsze połączenie… Rezerwować czy poczekać? Co zrobić, żeby kupić ten właściwy bilet?
No właśnie, co zrobić? Przede wszystkim nie panikować. Jeśli agent cię nastraszy, że tam, gdzie chcesz lecieć najbliższe wolne miejsca są np. dopiero za trzy tygodnie, to pora samemu znaleźć odpowiedni bilet w internecie – bezpośrednio na stronach linii lotniczych lub u agentów online.
Jak zapłacić za bilet?
W systemach rezerwacji online bezpośrednio u przewoźnika za bilet zapłacisz kartą kredytową. Nie ma innej możliwości. Niektóre linie zezwalają na zakup biletu dla kogoś, tzn. ktoś inny leci, ktoś inny płaci. Jeśli nie masz karty kredytowej, ktoś może użyć swojej, by kupić ci bilet. Ale zawsze warto sprawdzić, czy taka możliwość istnieje, bo nie jest to praktyka powszechna.
Jeśli nie masz {link_wew 5722}karty kredytowej{/link_wew}, skorzystaj z wyszukiwarek lotów i agentów online. Agent wystawi ci bilet, ale ty sam będziesz musiał znaleźć lot i zrobić rezerwację. Będziesz mógł wtedy zapłacić przelewem bankowym, gotówką (jeśli agent ma biuro lub przedstawiciela w twoim mieście). Oczywiście, w przypadku agentów online możesz zapłacić również kartą kredytową.
Jak odebrać bilet?
Są dwa rodzaje biletów:
- Etix, czyli bilet elektroniczny, który zostanie przysłany na twój adres e-mailowy. Należy go wydrukować i zabrać ze sobą. Zalety tego biletu to szybka i łatwa dostawa (nie ruszasz się z domu, a bilet masz). Poza tym nie zgubisz go ani nie zniszczysz.
- Bilet papierowy. Nie zawsze można wystawić bilet elektroniczny – wtedy pozostaje forma papierowa. Taki bilet odbierzesz w biurze przewoźnika lub agenta, na lotnisku przed odlotem lub zostanie przysłany do domu. Informacje dotyczące odbioru biletu znajdziesz na stronach linii lotniczych i agentów.
Sprawdzaj loty bezpośrednio u przewoźników
Każda linia lotnicza udostępnia na swojej stronie system wyszukiwania lotów, które obsługuje, i rezerwowania biletu. Na poniższych rysunkach przedstawione jest wyszukiwanie lotu u polskiego przewoźnika.
{tlo_1}
Krok 1
Wejdź na stronę polskich linii lotniczych LOT (http://www.lot.pl). Z list rozwijanych wybierz kraj zamieszkania i język. Kliknij przycisk dalej/continue.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 2
Na tej stronie możesz zapoznać się z informacjami na temat firmy LOT i dokonać rezerwacji. W wyszukiwarce wybierz miasto wylotu (na rysunku wybrano Warszawę), datę wylotu, miasto przylotu (wybrano Zurych), datę powrotu (jeśli ma to być bilet w obie strony; jeśli nie, to odznacz opcję lot powrotny). Dorosły, dziecko, niemowlę – czyli kto leci i ile osób. Klasa podróży – ekonomiczna lub biznes. Na rysunku nie zaznaczono, w jakich godzinach ma nastąpić wylot i powrót, dlatego zostaną przedstawione wszystkie warianty podróży. Kliknij przycisk dalej, a zobaczysz, jakie loty są dostępne.
{/tlo}
{tlo_1}
Krok 3
System rezerwacji LOT-u znalazł cztery opcje – cztery kombinacje lotów z Warszawy do Zurychu i z powrotem. Jak widzisz, są różne godziny startów samolotów oraz różne ceny biletów. Gdy wybierzesz opcję, która najbardziej ci odpowiada, kliknij łącze INFORMACJE O TARYFIE, by zobaczyć, czy np. możesz oddać bilet, zmienić datę wylotu itp.
Niestety, tekst jest po angielsku, więc w razie wątpliwości pozostaje zadzwonić na infolinię i wypytać o wszystko, co dotyczy danej taryfy. Kliknij łącze SZCZEGÓŁY.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 4
Dane lotu – z którego terminalu wylatujesz i na który przylatujesz (przy Zurychu nie podano oznaczenia terminalu, ponieważ jest tam tylko jeden terminal), jakimi samolotami lecisz, czy dostaniesz posiłek na pokładzie, jak długo trwa lot.
Jeśli lot ci odpowiada, kliknij łącze POWRÓT, a powrócisz do strony, na której były opcje lotów. W wybranej opcji, kliknij przycisk dalej, a przejdziesz do strony, na której dokonasz rezerwacji.
{/tlo}
{tlo_1}
Krok 5
Formularz, który musisz wypełnić, by dokonać rezerwacji. Pola oznaczone gwiazdką muszą być wypełnione. Wpisujesz swoje dane osobowe, adresowe i dane dotyczące karty kredytowej.
Po wpisaniu danych kliknij przycisk dalej, a nastąpi podsumowanie wszystkich informacji na temat lotu i twoich danych, a następnie zarezerwowanie biletu. Potwierdzenie rezerwacji przyjdzie na twój adres e-mailowy
{/tlo}
Agent lotniczy online
Jeśli nie chcesz sam szukać połączeń u przewoźników, wykorzystaj system wyszukiwania i rezerwowania biletów udostępniony np. w portalach lub bezpośrednio na stronach biur podróży lub firm, które zajmują się tego typu usługami. Tam będziesz mieć czasami możliwość zarezerwowania od razu np. pokoju w hotelu czy wynajęcia samochodu. Systemami rezerwacji w portalach zajmują się konkretne firmy i to one wystawią ci bilet. Na przykład:
- w portalu Wirtualnej Polski na stronie http://turystyka.wp.pl kliknij łącze Samoloty – systemem rezerwacji zajmuje się firma Blue Sky Travel z Poznania,
- w portalu Interia.pl (http://samoloty.interia.pl) systemem zawiaduje firma Travelplanet.pl z Wrocławia,
- w portalu Onet.pl (http://samoloty.onet.pl) systemem rezerwacji opiekuje się firma Campus, która ma kilka oddziałów na terenie Polski.
Zanim zarezerwujesz bilet, przeczytaj koniecznie regulamin, a szczególnie dokładnie dział dotyczący form płatności, terminu wykupu biletu i dostarczania biletu. Zobacz, czy w twoim mieście jest biuro danego agenta, czy przedstawiciel. Oczywiście wizyta w biurze nie jest zazwyczaj potrzebna. Wszyscy agenci online mają infolinie lub są podane numery telefonów, pod które można dzwonić w sprawie rezerwacji.
Na poniższych rysunkach pokazano przykład rezerwowania online biletu w serwisie Lataj.pl.
{tlo_1}
Krok 1
Wejdź na stronę serwisu Lataj.pl (http://www.lataj.pl). Na stronie znajduje się wyszukiwarka lotów. Wpisz lub wybierz (przycisk obok pola tekstowego) miasto, z którego chcesz rozpocząć podróż, i miasto, do którego chcesz przylecieć.
Na obrazku wpisano Warszawę (a właściwie pozostawiono, bo to miasto domyślnie jest ustawione) i Acapulco. Wybierz daty lotów. Z list rozwijanych pod kalendarzem (dorośli, młodzież, dzieci, niemowlęta) wybierz dla ilu osób chcesz kupić bilety. Klasa ekonomiczna jest domyślnie ustawiona. Jeśli chcesz wygodniej podróżować, wybierz klasę biznes lub pierwszą. Oczywiście bilet będzie przez to znacznie droższy. Na koniec kliknij przycisk Szukaj
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 2
Wyszukiwarka pokazuje wyniki od najtańszych biletów do najdroższych. Znalazła 30 opcji. Najtańsza opcja, widoczna na rysunku, może okazać się kłopotliwą opcją. Lądowanie w Chicago oznacza staranie się przed wylotem o wizę tranzytową.
Połączenie przez Amsterdam linią KLM, które wczoraj kosztowało 3540 zł, dziś jest najdroższe (4413,85 zł). Jutro ten bilet może być jeszcze droższy lub tańszy (zależy w jakiej będzie taryfie). Swoją drogą, jeśli kupujesz bilet w promocji za okazyjną cenę, to może się okazać, że nie ma możliwości, by go zwrócić.
Kliknij przycisk Opis taryfy. Jeśli niewiele zrozumiesz z opisu, zadzwoń na infolinię i zapytaj. Kliknij przycisk Szczegóły lotu, by zobaczyć, jak długo trwa lot, czym lecisz, na jakim terminalu lądujesz i wylatujesz dalej. Jeśli wszystko ci odpowiada, kliknij przycisk Dalej. Rozpoczniesz rezerwowanie biletu.
{/tlo}
{tlo_1}
Krok 3
Formularz, za pomocą którego zarezerwujesz bilet. W odpowiednich polach wpisz swoje dane. Niby proste, ale sama w euforii, że znalazłam bilet o wiele tańszy od tego, który już miałam, nie zauważyłam, jak myszka mi się obsunęła… I tym sposobem zostałam MR, zamiast MRS. Niby nic, a problem. Pamiętaj, by dane na bilecie zgadzały się z faktycznymi danymi.
Teoretycznie można popełnić do trzech literówek w nazwisku, ale lepiej wszystko dobrze wpisać. Gdy wpiszesz swoje dane, sprawdź wszystko od pierwszej rubryki do ostatniej i kliknij przycisk Dalej. Zostaną przedstawione dane lotu, twoje dane (ostatnia okazja, by je sprawdzić) i ogólna cena (bilet + opłata transakcyjna). Jeśli wszystko jest w porządku, kliknij przycisk Rezerwuj.
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 4
Rezerwacja zakończona. Zostaniesz poinformowany, jaki numer ma rezerwacja, a potwierdzenie przyjdzie na twój adres e-mail. Może się tak zdarzyć, że po kliknięciu przycisku Rezerwuj, dostaniesz komunikat, że wystąpił błąd i żebyś spróbował jeszcze raz zarezerwować bądź skontaktował się z call center. Należy wtedy przyjąć, że się spóźniłeś. Komputery nie są tak szybkie, jakby się wydawało.
Bilet w taryfie, którą wybrałeś po prostu już zniknął. Musisz polować na niego od początku. Podczas rezerwowania biletu pojawia się informacja, że bilet musi być wykupiony w ciągu 72 godzin. Nie zawsze tak jest. Jeśli z jakiś względów chcesz się wstrzymać z kupnem biletu, zadzwoń na infolinię i zapytaj o szczegóły dotyczące wykupienia biletu
{/tlo}{tlo_1}
Krok 5
Na końcu strony, której początkowy fragment został przedstawiony na rys. 9, jest przycisk Rezerwuj miejsce. Kliknij go, bo może się okazać, że na lot, który wybrałeś, albo na część trasy, istnieje możliwość zarezerwowania od razu miejsca w samolocie. Jeśli można rezerwować, kliknij miejsce w samolocie, które ci odpowiada. A które miejsce jest dobre?
{/tlo}
{tlo_0}
Krok 6
Na krótkich trasach jakoś to będzie, nawet na niewygodnym miejscu. Wybierając się w dłuższą drogę warto poszukać rad na temat miejsc w samolotach lub zajrzeć do serwisu http://www.seatguru.com. Po lewej stronie jest spis linii lotniczych i schematy ich samolotów.
Na rysunku: schemat Boeinga 777-200 singapurskich linii z zaznaczonymi miejscami – tymi dobrymi i tymi, których należy się wystrzegać. Oczywiście to dane zebrane przez serwis. Być może masz ulubione miejsce, które tutaj nie zostało zaznaczone jako dobre
{/tlo}
Po dokonaniu rezerwacji
Gdy zrobisz rezerwację, sprawdź pocztę e-mail. Dostaniesz wiadomość potwierdzającą rezerwację. Będzie w niej łącze do twojej rezerwacji w serwisie http://www.checkmytrip.com. Kliknij je, a zostanie otwarta strona podobna do tej jak na rysunku.
Możesz sprawdzić rezerwację i znaleźć dodatkowe informacje na temat podróży i miasta/kraju, do którego lecisz. Podróż jest podzielona na segmenty. Na rysunku przedstawiono jeden z nich. Jeśli lecisz dalej i wracasz, tych segmentów może być wiele.
Każdy segment to odcinek twojej trasy podróży. Po lewej stronie znajdują się przydatne w podróży informacje – Trip tools.
Możesz przeczytać na temat miejsc, do których się wybierasz (Destination), przejrzeć mapy metra (Subway maps), zobaczyć jakie są przeliczniki walut (Currancy), jaki jest czas na świecie (World clock), obowiązujący system miar i wag (Metrics) i dowiedzieć się czegoś na temat lotnisk (Airport links).
Rezerwację możesz wydrukować (Print itinerary) lub przesłać e-mailem (Email itinerary). Jeśli za pośrednictwem agenta online skorzystasz z rezerwacji hotelu, wynajmu samochodu, te dane również zostaną umieszczone pod informacją rezerwacji lotu
Jeśli chcesz, by informacje o rezerwacji zostały przedstawione po polsku, wejdź na stronę http://www.checkmytrip.com i kliknij ikonę polskiej flagi. Potem wpisz numer rezerwacji i nazwisko i kliknij przycisk Wpisz.
Rezerwowanie biletów jest bezpłatne. Jeśli nie wykupisz biletu na czas, rezerwacja przepadnie. Pamiętaj też, że nie możesz bezkarnie rezerwować kilku lotów na tę samą trasę, na dodatek tymi samymi liniami. System może usunąć wszystkie rezerwacje i zostaniesz z niczym. Jeśli zarezerwujesz lepszy bilet, zadzwoń potem do agenta, by usunął zarezerwowaną przez ciebie gorszą opcję.
Pamiętaj też o wizach tranzytowych wymaganych w niektórych krajach. Linii lotniczych nie interesuje to, czy je załatwiłeś. Nie interesuje do czasu, gdy stawisz się na lotnisku. Bez nich nie wylecisz. Informacji szukaj na stronach ambasad krajów, w których będziesz mieć przesiadki.
Tanie linie lotnicze
Informacje którymi tanimi liniami dolecisz do wybranego miasta na świecie, znajdziesz na stronie http://www.whichbudget.com/pl/. Mnóstwo odsyłaczy do tanich linii z całego świata jest na stronie http://www.janustravel.pl/index.php?p=lowcost.
Najlepsze strony internetowe polskich lotnisk
{tlo_1}
Lotnisko w Pyrzowicach. Strona internetowa (http://www.gtl.com.pl) dobrze zorganizowana. Wiadomości dla podróżnych podane czytelnie
{/tlo}
{tlo_0}
Strona głównego lotniska na Okęciu (http://www.polish-airports.com). Znajdziesz informacje nawet na temat dokładnego usytuowania lotniska wraz z deklinacją magnetyczną, drogami startowymi i oświetleniem nawigacyjnym, ale nie dowiesz się, czy samolot wystartował. Jest plan otoczenia portu lotniczego, ale nie ma planu terminali
{/tlo}
{tlo_1}
Bardzo przyjazna strona lotniska w Krakowie-Balicach (http://www.lotnisko-balice.pl). Na pierwszej stronie są łącza do spraw, które interesują podróżnego i łatwo można znaleźć potrzebne informacje
{/tlo}
{tlo_0}
Czytelna strona łódzkiego lotniska (http://www.airport.lodz.pl). Informacje posegregowane, szybko można znaleźć to, co potrzeba
{/tlo}
{tlo_1}
Bardzo przejrzysta strona lotniska w Bydgoszczy (http://www.plb.pl)
{/tlo}
{tlo_0}
Wrocław (http://www.airport.wroclaw.pl) – szybki dostęp do informacji dla pasażerów: mapka lotniska, przepisy, odprawa itp.
{/tlo}