Kaspersky Lab prezentuje pierwszy raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Zestawienia będą ukazywały się cyklicznie co miesiąc.
Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast
Poniższy ranking przedstawia dziesięć najczęściej infekowanych miast na terenie Polski. Jak widać pierwsze trzy miasta (Warszawa, Łódź i Poznań) generują ponad połowę infekcji w skali kraju (pozostałe miasta Polski, spoza Top 10, dają około 22% infekcji).
- Warszawa – 22,41%
- Łódź – 21,31%
- Poznań – 10,84%
- Zawiercie – 8,09%
- Katowice – 3,45%
- Olsztyn – 3,06%
- Kalisz – 2,38%
- Wrocław – 2,28%
- Gdańsk – 1,89%
- Kraków – 1,70%
Top 10 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce
Druga część raportu prezentuje szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach polskich internautów.
- Not-a-virus:AdWare.Win32.MyWay.j – 32,76%
- Heur:Trojan.Win32.Generic – 11,59%
- Trojan-Clicker.Win32.VB.cuh – 4,96%
- Trojan.Win32.VB.nuj – 4,93%
- Heur:Trojan.Win32.Invader – 2,64%
- Net-Worm.Win32.Kido.ih – 1,73%
- Trojan.Win32.Agent.cmnr – 1,65%
- Trojan-Spy.Win32.Zbot.gen – 1,41%
- Trojan-Spy.Win32.Delf.elz – 0,88%
- Trojan.Win32.Delf.nlo – 0,83%
Zajmujący pierwsze miejsce AdWare.Win32.MyWay.j jest specyficznym szkodnikiem. Ujawnia się głównie poprzez irytujące i nachalne reklamy. Nie dokonuje wprawdzie żadnych zmian w plikach znajdujących się na komputerze, jednak zbiera informacje o systemie i użytkowniku.
Ciekawostką jest miejsce zajmowane przez robaka Kido (znanego także jako Conficker), który przez cały czas jest na topie najpopularniejszych szkodników na świecie. W Polsce zajmuje szóstą pozycję. Duże znaczenie ma tutaj fakt, że Kido potrafi rozprzestrzeniać się nie tylko poprzez Internet, lecz także przez pamięci przenośne. Dzięki temu jeden zarażony komputer np. w kawiarence internetowej powoduje infekcje kolejnych maszyn, do których zostanie podłączony np. pendrive z Kido.
Trojan-Spy.Win32.Zbot.gen znajdujący się na ósmym miejscu jest bardzo sprytnym szkodnikiem szukającym w systemie luk oraz innych błędów w zabezpieczeniach. Jego aktywność polega głównie na zbieraniu informacji o użytkowniku, takich jak loginy i hasła czy numery kart kredytowych. Szkodnik przechwytuje także znaki wprowadzane przy użyciu klawiatury. Dodatkowo Zbot próbuje ściągać inne szkodliwe programy, w tym trojany udające oprogramowanie antywirusowe, zachęcające do zakupu licencji niezbędnej do wyleczenia systemu.