Według badań firmy Panda Security twórcy wirusów coraz częściej do atakowania internautów używają głośnych wydarzeń. Śmierć Michaela Jacksona, świńska grypa oraz prezydentura Obamy były najważniejszymi wydarzeniami, które od stycznia do czerwca br. posłużyły do rozprowadzania wirusów. Innymi tematami, które hakerzy chętnie wykorzystują, są zdrada oraz sposoby na przyłapanie zdradzających partnerów.
Śmierć Michaela Jacksona, świńska grypa, kampania polityczna Obamy i jego prezydentura to najważniejsze tematy używane przez hakerów w pierwszej połowie 2009 roku do rozprowadzania wirusów przez e-mail i przez strony społecznościowe. Twórcy wirusów, świadomi wzrostu wykorzystania internetu przez czytelników do poszukiwania najświeższych informacji, zachowują się prawie jak dziennikarze i używają ostatnich wiadomości jako przynęty do rozprowadzania wirusów.
Jak wynika z analizy Panda Security, bardzo skutecznym sposobem „łowienia” internautów jest także oferowanie im aplikacji do szpiegowania partnerów podejrzewanych o niewierność. Cyberprzestępcy oferują aplikacje, które przypuszczalnie pozwalają czytać SMSy wysłane i odebrane przez internet na określony telefon komórkowy.
Tematy najważniejszych wiadomości użytych od stycznia do czerwca przez cyberprzestępców do rozprowadzania wirusów:
- Śmierć Michaela Jacksona – 30%
- Wirus H1N1 (świńska grypa) – 27%
- Kampania prezydencka i prezydentura Obamy – 11%
- Oprogramowanie do szpiegowania SMSów partnera – 9%
- Dzień Niepodległości – 8%
- Wiadomości Agencji Reutera – 5%
- Bony zniżkowe na zakupy w internecie – 4%
- Pocztówki na Dzień Św. Walentego – 2%
- Śmierć Farry Fawcet – 2%
- Linki do video The Pussycat Dolls – 1%
- Inne – 1%
Jedną z najbardziej aktywnych odmian wirusów w ostatnim czasie jest Waledac. Choć wirus ten pojawił się dwa lata temu to jest wciąż aktywny, a cyberprzestępcy do jego rozpowszechniania ciągle używają tematów podobnych do tych powyżej. Więcej informacji na temat tych technik można znaleźć w specjalnym raporcie przygotowanym przez firmę Panda Security: http://www.pandasecurity.com/img/enc/Boletines%20PandaLabs5_en.pdf