Na polskim rynku wydawniczym dostępna jest pokaźna liczba książek poświęconych Linuksowi. Zazwyczaj mają one charakter przewodników po wybranej dystrybucji lub też ułatwiają czytelnikom stawianie pierwszych kroków w nowym systemie operacyjnym.
Autor: Kazimierz Lal, Tomasz Rak, Seweryn Kościółek Format: B5 Ocena: 6/6 |
Zdecydowanie rzadziej można natrafić na pozycje traktujące o zastosowaniach serwerowych. Tego typu materiały stanowią raczej uzupełnienie treści, a nie jej główny nurt. Tymczasem zainteresowanie tym system wykazywane przez środowiska biznesowe jest coraz większe. Przyczyniają się do tego m.in. działania firmy Novell, która rozwija specjalną wersję Linuksa kierowaną właśnie do przedsiębiorstw.
Nabywcy systemu SUSE Linux Enterprise Server mogą liczyć nie tylko na jego stabilną pracę, lecz również korzystać z pomocy technicznej i zaawansowanego wsparcia ze strony producenta. O tym jakie możliwości oferuje ta dystrybucja oraz w jaki sposób należy nią zarządzać przekonamy się sięgając po prezentowaną publikację.
Autorzy kierują swą książkę przede wszystkim do osób, które zajmują się Linuksem i znają co najmniej podstawowe zagadnienia związane z tym systemem. Podkreślają, iż SUSE jest obecnie preferowanym systemem operacyjnym firmy Novell, mającej istotne zasługi na polu popularyzacji rozwiązań sieciowych opartych m.in. o sieci lokalne.
Na wstępie wyjaśniają dlaczego warto interesować się SUSE, a zwłaszcza jego komercyjnym wydaniem. Omawiają pokrótce istotne cechy tego systemu oraz wymieniają jego składniki związane m.in. z funkcjonowaniem usług serwerowych. Kolejnym krokiem jest szczegółowa prezentacja przebiegu procesu instalacji SUSE Linux Enterprise Server. Opisowi kolejnych etapów towarzyszą duże, czytelne ilustracje. Warto podkreślić, że autorzy zadbali o przygotowanie zrzutów ekranu nie tylko z interfejsu graficznego, lecz również z jego tekstowego odpowiednika.
Szczególnie istotne wskazówki pojawiające się w treści poszczególnych rozdziałów wyróżnili umieszczając je w przykuwających uwagę ramkach.
Po zakończeniu instalacji czytelnicy dowiadują się, jak wprowadzić zmiany w podstawowej konfiguracji systemu, obejmującej nadanie komputerowi odpowiedniej nazwy, dostrojenie parametrów połączeń sieciowych i zarządzanie użytkownikami.
Następnie uczą się zarządzania usługami sieciowymi, takimi jak DNS, DHCP czy LDAP. Sporo uwagi poświęcono zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem i precyzyjnym dostrajaniem systemu do własnych potrzeb. Autorzy odnieśli się również do kwestii seryjnych instalacji oprogramowania na dużej ilości stacji roboczych, a ponadto opisali proces uruchamiania wybranych serwerów internetowych (Apache, MySQL, PHP, Proxy). Podzielili się też wiedzą na temat wykonywania kopii zapasowych i odtwarzania systemu.
Do książki dołączona została płyta DVD, na której znajduje się 60-dniowa wersja testowa systemu SUSE Linux Enterprise Server 10 w edycji 32-bitowej. Przed zainstalowaniem systemu należy pobrać kod aktywacyjny ze wskazanego serwisu internetowego należącego do firmy Novell.
Dla administratorów systemów serwerowych prezentowana książka będzie stanowiła praktyczne kompendium wiedzy wspomagające ich w pracy z systemem SUSE Linux Enterprise Server. Ułatwi im zarówno sprawowanie kontroli nad procesem instalacji systemu, jak i pozwoli sprawnie zarządzać dostępnymi w nim usługami, związanymi m.in. z funkcjonowaniem serwerów internetowych. Pomoże w dostosowaniu konfiguracji systemu do potrzeb danego przedsiębiorstwa lub instytucji, a także przyczyni się do lepszego zabezpieczenia danych i samego serwera. Może też stanowić zachętę do zapoznania się z systemem w środowisku testowym, czemu sprzyja płyta DVD dołączona do książki.