Obiektowy język programowania o nazwie Ruby został stworzony w 1995 roku przez Japończyka Yukihiro Matsumoto. Jego zadaniem było zapewnienie programistom jak największej wygody i ułatwienie im czerpania satysfakcji z pracy nad nowym oprogramowaniem.
Autor: Hal Fulton Format: B5 Ocena: 5/6 |
Od kilku lat Ruby zdobywa coraz większą popularność wśród twórców serwisów internetowych, głównie za sprawą środowiska Ruby on Rails. W przyswojeniu zasad programowania w tym języku oraz związanej z nim filozofii myślenia pomocna jest prezentowana książka.
W obszernym wprowadzeniu autor opisuje w jaki sposób postrzega język Ruby i wyjaśnia jakimi założeniami kierował się przygotowując liczącą ponad dziewięćset stron publikację. Zasadnicze rozważania rozpoczyna od przeglądu języka obejmującego wprowadzenie do programowania obiektowego, podstawy składni i semantyki oraz uwagi związane z dynamicznymi aspektami Ruby.
Począwszy od drugiego rozdziału mamy do czynienia z pogrupowanymi tematycznie poradami odnoszącymi się do konkretnych obszarów zastosowań prezentowanego języka. Autor przedstawia techniki operowania na łańcuchach znaków, uczy posługiwania się wyrażeniami regularnymi, pokazuje w jaki sposób tworzyć aplikacje w kilku wersjach językowych. Dowiadujemy się ponadto, jak wykonywać różnego rodzaju obliczenia numeryczne, poznajemy zastosowania symboli i przedziałów oraz operujemy na danych związanych z przechowywaniem informacji o dacie i godzinie. Nie zabrakło także materiałów traktujących o strukturach danych począwszy od tablic, przez kolejki, stosy aż po grafy.
Kontynuując lekturę przyswajamy informacje o operacjach wejścia-wyjścia, składowaniu danych oraz zaawansowanych technikach programowania obiektowego. Warto zwrócić uwagę na porady odnoszące się do tworzenia graficznych interfejsów użytkownika. W dobie wzrastającej popularności procesorów wielordzeniowych należy też docenić rozdział traktujący o programowaniu wielowątkowym.
Programiści sięgający po tę pozycję dowiedzą się również w jaki sposób uruchamiać zewnętrzne programy z poziomu języku Ruby, poznają wartościowe uwagi związane z formatami danych, a także uzyskają pomoc w zakresie testowania, diagnozowania i dystrybucji tworzonych programów. Godne odnotowania są też materiały przybliżające tworzenie rozwiązań sieciowych, aplikacji internetowych oraz programów rozproszonych. Całość wieńczy zestawienie zasobów zapewniających dostęp do użytecznych materiałów i do społeczności programistów korzystających z języka Ruby.
Hal Fulton przygotował podręcznik, który wspomaga programistów w procesie rozwiązywania różnego rodzaju problemów w oparciu o język Ruby. W licznych przykładach przybliża nie tylko elementy tego języka i związane z nim techniki programistyczne, lecz prezentuje również sposób myślenia obowiązujący w świecie jego użytkowników. O tego typu postawie z uznaniem wypowiada się sam twórca języka. We wstępie do książki twierdzi wręcz, że autor publikacji podejmując trudne wyzwanie zaprezentowania Ruby uczynił to w taki sposób, jakby czytał w jego myślach. Zwraca także uwagę na korzystny wpływ społeczności programistów na ostateczną postać drugiego wydania książki. W przypadku tego typu pozycji trudno jest pokusić się o lepszą rekomendację