Sieci komputerowe są obecnie powszechnie wykorzystywane do przesyłania informacji. Stają się tak naturalnym elementem naszego otoczenia jak instalacje elektryczne, gazowe czy wodociągowe. W opanowaniu zagadnień związanych z projektowaniem sieci i ich administrowaniem może wspomóc nas m.in. najnowsze, piąte już wydanie książki „Rozbudowa i naprawa sieci”.
Autorzy: Format: B5, Ocena: 6/6 |
Korzystanie z możliwości oferowanych przez sieci komputerowe jest proste. Bardziej złożonym procesem jest ich rozbudowa i naprawa, zwłaszcza że technologie sieciowe rozwijają się niezwykle dynamicznie.
Opasły, liczący blisko 1500 stron tom gromadzi materiał podzielony na 11 części i 5 dodatków. Ciekawostką jest fakt, że na niezbędny przy tej objętości skorowidz poświęcono ponad sześćdziesiąt stron.
Lekturę rozpoczynamy od części poświęconej planowaniu i projektowaniu sieci. Pozwala ona zapoznać się ze skondensowaną historią sieci, podstawowymi zasadami jej projektowania oraz przeglądem topologii sieciowych.
Następnie przechodzimy do omówienia fizycznych komponentów sieci, a więc okablowania, kart sieciowych, przełączników, ruterów itp. Przyswajamy wiedzę na temat protokołów sieciowych niskiego poziomu, protokołów sieci WAN oraz tajników funkcjonowania sieci bezprzewodowych. W tego typu publikacji nie mogło oczywiście zabraknąć informacji o protokołach TCP/IP oraz o podstawowych usługach i aplikacjach internetowych.
Istotne znaczenie ma cześć traktująca o zarządzaniu użytkownikami i zasobami sieciowymi. Autorzy omówili w niej rozwiązania stosowane w systemach z rodziny Windows oraz w Linuksie. Równie ważne informacje zgromadzone zostały w części dotyczącej zabezpieczania systemów i sieci. Znajdziemy w niej opis zagrożeń, przegląd technik monitorowania, a także interesujące rozdziały traktujące o zaporach ogniowych, szyfrowaniu i wirtualnych sieciach prywatnych (VPN).
W przypadku wystąpienia problemów z funkcjonowaniem sieci warto zajrzeć do części dziewiątej, w której omówiono narzędzia diagnostyczne oraz metody rozwiązywania problemów w małych sieciach biurowych i domowych. Jeśli uznamy, że nasza infrastruktura sieciowa jest przestarzała, powinniśmy sięgnąć po wskazówki traktujące o modernizacji sprzętu sieciowego. Autorzy wspomagają nas również w procesie migracji i integracji popularnych systemów operacyjnych wykorzystywanych w sieciach.
Godne odnotowania są też dodatki, w których umieszczono opis referencyjnego modelu sieci OSI, słownik terminów sieciowych, wykaz zasobów internetowych użytecznych dla administratorów oraz wprowadzenie do budowania sieci w małym biurze.
Oceniając tę publikację nie sposób nie zauważyć, że mamy do czynienia z równie obszerną, co wartościową pozycją, niosącą odpowiedzi na liczne pytania nurtujące administratorów i projektantów sieci. W nowym wydaniu autorzy zadbali o właściwe odzwierciedlenie dynamicznego rozwoju technologii, zwłaszcza w kontekście coraz bardziej popularnych rozwiązań bezprzewodowych.
Sporo miejsca poświecili też nigdy nie tracącym na znaczeniu zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem. W efekcie udało im się stworzyć pozycję godną polecenia zarówno zawodowcom, jak i użytkownikom, którzy chcą lepiej poznać technologie umożliwiające dostęp m.in. do zasobów internetu.