Rozmowa z Jon von Tetzchnerem, CEO Opera Software
Mamy koniec roku 2008. Jak przedstawia się wojna przeglądarek? Na jakich frontach przebiega?
W Opera Software bardzo ciepło witamy każdą nową przeglądarkę, jak Google Chrome, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Wraz z rosnącą rywalizacją ludzie mają szansę wypróbować różne alternatywy i znaleźć taką przeglądarkę, która najlepiej spełnia ich wymagania.
Sztuka polega na tym, by wsłuchiwać się w sygnały zgłaszane przez użytkowników, którzy próbują znaleźć idealną przeglądarkę dla siebie.
Opera przywiązuje dużą wagę do głosów użytkowników i uwzględnia je przy opracowywaniu nowych wersji przeglądarki. Coraz więcej ludzi odkryło Operę, gdy stali się świadomi istnienia, że istnieje alternatywna przeglądarka dostępna za darmo, która jest potężna, szybka i bezpieczna i która może służyć do bardziej przyjemnego spędzania czasu w internecie. Życzliwie przyglądamy się konkurencji, gdyż powoduje to rozwój internetu a użytkownikom daje możliwość większego wyboru.
Jak zmienił się rynek przeglądarek po pojawieniu się na nim Google Chrome?
Warto odnotować ciekawostkę, że po pojawieniu się Google Chrome, o 20 proc. zwiększyła się liczba pobrań Opery. Także w przeszłości, wraz z pojawianiem się produktów konkurencji, zawsze odnotowywaliśmy wzrost liczby pobrań naszej przeglądarki. To bezpośredni wynik tego, że ludzie stali się bardziej świadomi istnienia alternatywnych przeglądarek z których mogą skorzystać. Google Chrome stało się przedmiotem dużego zainteresowania ze strony mediów, i słusznie odnotowano, że znalazło się w niej wiele funkcji, które od dawna są dostępne w Operze.
Google Chrome ma obecnie bardzo mały udział w rynku przeglądarek. Czy potencjał Google umożliwi jej przetrwanie?
Internet rozwija się intensywnie na całym świecie. Uważamy, że jest w nim miejsce dla wszystkich graczy z rynku przeglądarek internetowych i nie widzimy powodu, dla którego Google Chrome miałoby nie przetrwać. Jednak Google będzie musiało stoczyć bitwę o udział w rynku z silnymi rywalami, do których zaliczamy Operę, Safari i Firefoksa.
Jak postrzega Pan rywalizację Opery z Internet Explorerem i Mozillą?
Z życzliwością traktujemy konkurencję, gdyż zmusza ona do dodatkowego wysiłku na drodze do stworzenia najlepszej przeglądarki. Co do przeglądarki Microsoftu, to stała się ona odrobinę mało przyjazna dla standardów, jednak nie aż w takim stopniu, jak byśmy sobie tego życzyli. Mozilla ma dobrą przeglądarkę i naszym zdaniem w rankingu najlepszych przeglądarek znajduje się tuż przed nami. Obecnie głównym trendem jest to, że przeglądarka staje się platformą
Jakie najnowsze trendy technologiczne znajdą odzwierciedlenie w przeglądarkach?
Opera najbardziej skupia się na technologii internetowej. Mamy przeglądarkę Operę, Operę Mobile i Operę Mini. Według nas wszystko będzie opierać się na korzystaniu z przeglądarki, stąd nasze główne zainteresowania dotyczą technologii związanych z przeglądarką. Ludzie korzystają z kilku natywnych aplikacji na swoich pecetach w miarę, jak coraz więcej usług przenosi się do internetu.
Pomyślmy o przetwarzaniu tekstu, poczcie elektronicznej, narzędziach do planowania zasobów firmowych, systemach wspierania sprzedaży czy edycji zdjęć i bankowości – wszystko przenosi się do internetu. Toteż największym wysiłkiem związanym z rozwojem większości przeglądarek jest wspieranie zaawansowanych koncepcji programistycznych, takich jak Ajax (skrót od asynchronous JavaScript and XML).
Inni nazywają to technologią Web 2.0. tego rodzaju techniki opracowywania aplikacji są wykorzystywane do tworzenia interaktywnych sieciowych aplikacji. Wraz z Ajaksem, sieciowe aplikacji mogą korzystać z danych z serwerów w sposób asynchroniczny w tle bez konieczności angażowania w to wyglądu i zachowania istniejącej strony.
Czy filozofia tworzenia przeglądarki dla tych świata dostępu stacjonarnego i bezprzewodowego różni się?
Nie w przypadku Opery. Korzystamy z tego samego rdzenia, by Opera była łatwo dostępna na jakiejkolwiek platformie.
Jakich rozwiązań możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości w Operze w sferze funkcjonalności, użyteczności, itp?
Staramy się optymalizować i zawsze poszukiwać rozwiązań, które wzbogaciłyby surfowanie w internecie, zarówno z peceta, telefonu komórkowego jak też jakiegokolwiek alternatywnego urządzenia, jak telewizor, set-top box, itd. Każdy ma prawo do dostępu do Sieci, w takiej postaci, w jakiej pojawia się w przeglądarce w pececie, bez względu na to z jakiego urządzenia korzysta lub gdzie się znajduje.
Jak zostało powiedziane, nieustannie pracujemy and usprawnieniami np. funkcji Opera Link, bezpłatnego serwisu, którego zadaniem jest synchronizacja Speed Dial, osobistego paska oraz zakładek między Operą Mini, Operą w naszym pececie i samą siecią. Mamy zamiar kontynuować rozwój tej funkcji, tak by stała się jeszcze bardziej efektywna i mogła synchronizować jeszcze więcej danych między różnymi przeglądarkami Opera.
Także widzimy, że Opera Widgets są stosowane na coraz większej liczbie urządzeń. Widgety to nieduże aplikacje, które są uruchamiane poza przeglądarką. Twórcy aplikacji mogą tworzyć widgety korzystając z przyjętych standardów obowiązujących w sieci i uruchamiać aplikacje korzystając z zainstalowanej w komputerze przeglądarki Opera, Nintendo Wii, osobistego odtwarzacza mediów Archosa oraz Opery Mobile w wersji 9.5. Ten sam kod jest uruchamiany w całości na różnych platformach, To właśnie tego dotyczy koncepcja One Web.
Jak powiedziano wcześniej, będziemy stale unowocześniać nasz produkt, sprawiając, że będzie szybszy, dodając do niego nowe funkcjonalności i funkcje oraz starając się, by był dostępny dla wszystkich. Będziemy wsłuchiwać się w sygnały pochodzące od naszej społeczności i kontynuować zamianę ich w nowe funkcje.
Jaka powinna być idealna przeglądarka? Jaką idealną przeglądarkę chcielibyście stworzyć?
Coraz więcej ludzi i coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z wagi tego, co można uzyskać za pomocą urządzeń. Opera jest dobrze spozycjonowana, by korzystać z tego megatrendu. Dla Opery idealna przeglądarka jest szybka i bezpieczna. Taką przeglądarkę można dostosować do swoich wymagań, można też z niej korzystać za pomocą każdego urządzenia. Dodatkowo przeglądarkę można synchronizować, co oznacza, że gdziekolwiek znajdziemy się ze swoim pecetem lub telefonem komórkowym skąd będziemy korzystać z internetu, będziemy mieć dostęp do wszystkich zachowanych przez nas informacji. Jednak najlepsza wiadomość jest taka, że Opera oferuje to już dzisiaj.