Połącz się z nami

Newsy

Portale społecznościowe a bezpieczeństwo danych

Opublikowane

dnia

Większość osób korzystających z sieci jest zbyt ufna w stosunku do innych ludzi, a także zbyt łatwo dzieli się swoimi prywatnymi danymi.

Portale społecznościowe w szybkim tempie zyskały bardzo dużą popularność – z serwisu Facebook korzysta już niemalże 200 milionów użytkowników; MySpace nie publikuje takich statystyk, ale ewidentnie jest najgroźniejszym konkurentem Facebook na tym polu. W portalu Bebo swoje konta ma zaś ponad 40 milionów osób.

Użytkownicy wspomnianych serwisów niekoniecznie muszą być w wieku szkolnym bądź uniwersyteckim. Często jest wręcz przeciwnie – według raportu firmy Nielsen z marca 2009 roku – portale społecznościowe lub serwisy blogerskie odwiedza dwie trzecie wszystkich osób korzystających z Internetu na świecie i spędza w nich prawie 10% całkowitego czasu korzystania z Sieci.

Zjawisko to nie ogranicza się jedynie do serwisów społecznościowych. Portal LinkedIn, który oferuje możliwości nawiązywania kontaktów biznesowych i poszukiwania pracy, mniej więcej z każdą sekundą powiększa się o nowego użytkownika, a wkrótce będzie mógł się szczycić 40 milionami zarejestrowanych w nim osób. Z kolei liczba użytkowników serwisu mikroblogerskiego Twitter wzrosła w ciągu roku o 1382% (według danych z lutego 2009 roku).

W sytuacji, gdy tego rodzaju strony cieszą się ogromnym zainteresowaniem internautów, nie ma się co dziwić, że stają się one również celem wzmożonych ataków przestępców internetowych. Technologia Web 2.0, dzięki bogatej, interaktywnej treści tworzonej przez samych użytkowników oraz serwisom społecznościowym – na które składają się wzajemnie połączone, oparte na zaufaniu grupy i sieci użytkowników – daje przestępcom internetowym duże pole do manewru. Mogą oni zarówno rozpowszechniać tradycyjne rodzaje szkodliwego oprogramowania nowymi kanałami, jak i stosować metody socjotechniczne, aby tworzyć profile potencjalnych celów oraz gromadzić dotyczące ich informacje.

Wśród tradycyjnych ataków prowadzonych za pośrednictwem portali społecznościowych, które zostały zaobserwowane na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, można wyróżnić następujące:

  • kilka epidemii (jak do tej pory) niezłośliwych robaków w serwisie Twitter, które przeprowadzają ataki typu cross-site scripting (osadzanie złośliwego kodu w treści strony) z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach oraz clickjacking (przechwytywanie kliknięć);
  • fałszywe profile na portalach Bebo oraz LinkedIn zawierające łącza do pobierania szkodliwego oprogramowania;
  • fałszywe aplikacje stworzone w celu gromadzenia informacji oraz słynny robak Koobface w serwisie Facebook;
  • wykorzystanie przejętych profili do przeprowadzenia ataku typu 419 scam wśród zaprzyjaźnionych użytkowników;
  • fałszywe ogłoszenia prowadzące do fikcyjnych, wielopoziomowych schematów marketingowych bądź o wiele bardziej niebezpiecznych stron.

Wiadomo też, że publicznie dostępne informacje były wykorzystywane do przeprowadzania ataków typu whaling (wyłudzania danych osobowych od osób na wysokich stanowiskach) oraz do oszustw związanych z kartami kredytowymi.

Większość osób korzystających z sieci jest zbyt ufna w stosunku do innych ludzi, a także zbyt łatwo dzieli się swoimi prywatnymi danymi na forum publicznym.

Musimy zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, jak dużą wartość mają nasze prywatne dane, lecz także, jak istotne są dane dotyczące naszych znajomych. Musimy nauczyć się korzystać z zabezpieczeń dostępnych na serwisach społecznościowych oraz platformach zrzeszających osoby poszukujące nowych kontaktów biznesowych i faktycznie ich używać. Nie ma potrzeby publikowania na profilu najważniejszych informacji dotyczących naszej osoby oraz ujawniania całej historii zatrudnienia, edukacji i miejsc zamieszkania.

Uważajmy, w jakiej formie podajemy nasze internetowe przezwisko lub wymyślone imię i unikajmy uwzględniania w nich danych, które mogą zostać wykorzystane do zmiany hasła naszej poczty elektronicznej lub uzyskania dostępu do danych finansowych – przykładowo imienia psa bądź panieńskiego nazwiska matki. Nie musimy także podawać adresów e-mail przyjaciół lub członków rodziny, gdy zostaniemy poproszeni o polecenie dziesięciu znajomym zabawnej strony internetowej bądź pewnego oprogramowania.

Źródło: Trend Micro

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne