Kolejna część artykułu o dobrych polskich programach. Warto wspierać polskie oprogramowanie, tym bardziej, że niejednokrotnie jest lepsze od popularnych zagranicznych aplikacji.
5. BESTplayer
Zachwytów koniec… lecz tylko nad Gadu-Gadu! Wróćmy do wspomnianych na początku odtwarzaczy wideo. Po pracy warto obejrzeć dobry film, ale by jego odbiór nie był zakłócony, przyda nam się program, który zapewni dobrą jakość i pewność, że każdy plik zostanie wyświetlony. Na potrzeby tego zestawienia zdecydowaliśmy się na BESTplayer.
To darmowy program, który składa się z jednego pliku BESTplayer.exe. Nie ma instalatora lub skórek. Autorzy stawiają na minimalizm, a jednocześnie jak największą funkcjonalność. BEST umożliwia m.in. automatyczne wyszukiwanie napisów do odtwarzanego filmu. Wyświetla też informacje na jego temat.
Wiele ciekawych odtwarzaczy wideo, w tym świetne polskie: AllPlayer i SubEdit-Player, znajdziesz również w artykule {link_wew 5501}”W objęciach dziesiątej muzy”{/link_wew}.
6. Napiprojekt
Niejako przy okazji, nietaktem byłoby pominąć Napiprojekt. To jeden z najlepiej zrealizowanych pomysłów tego typu w sieci. Jaka jest idea Napi? To program, dzięki któremu w jednej chwili pobierzesz idealnie dopasowane napisy do filmu. Wystarczą 2 kliknięcia myszką, by na dysku znalazły się pasujące napisy. Po rejestracji otwierają nam się dodatkowe opcje, takie jak dyskusje filmowe, poszukiwania napisów czy możliwość wprowadzania poprawek i własnych wersji napisów.
Krótka prezentacja możliwości Napiprojekt
Od kilku miesięcy Napiprojekt znajduje się bardzo blisko AllPlayera. Programy współpracują na polu promocyjnym i programistycznym. Ekipa AllPlayer wykorzystuje także system Napi w swoim odtwarzaczu. Warto o tym wspomnieć, bo premiera nowego, przełomowego AP 4 (http://www.allplayer.org/pl/Premiery) już na dniach!
7. foobar2000 (0.9.6.8)
Są też i tacy, którzy wolą relaksować się przy muzyce. Niespodzianka! I na tym polu mamy program, który z powodzeniem rywalizuje z najlepszymi. Foobar2000 to odtwarzacz muzyki stworzony przez Piotra Pawłowskiego (współtwórca Winampa).
Wśród audiofilów trwa obecnie dyskusja czy program przebił już popularnego konkurenta z NullSoft. Nie odpowiemy, choć to aplikacja, która oferuje doskonałą jakość dźwięku, konfigurowalny wygląd i ciekawe opcje katalogowania muzyki, przy jednoczesnym poszanowaniu naszych komputerów (dużo mniejsze zużycie procesora).
Jedyne co może dziwić to fakt, że autor niespecjalnie rozpieszcza rodaków. Strona programu dostępna jest jedynie po angielsku, brak też jakichkolwiek nowin lub wsparcia po polsku.
8. Odkurzacz 11.3
Niestety system czasem się brudzi i tak, jak w kinie po szkolnej wycieczce, trzeba będzie dobrze poodkurzać! Czym? No, najlepiej Odkurzaczem. To polski program służący do oczyszczania twardego dysku z niepotrzebnych plików tymczasowych. Program rozpoznaje kilkaset typów plików. Wykrywa również najczęściej występujące pliki i foldery tworzone przez trojany i oprogramowanie szpiegujące oraz pliki, które pojawiły się na dysku po przeglądaniu niebezpiecznych stron internetowych.
Krótki tutorial „odkurzania” przygotowany przez serwis Spryciarze.pl
9. Draco Organizer 3
Gdy więc wszystko będzie już OK, przyda się coś, co usprawni naszą codzienną pracę. Miał to być Kalendarz XP (http://kxp.pl), lecz po problemach z narzucającymi się reklamami (adware), wróciliśmy do dobrego i wciąż ulepszanego Draco Organizera. Program Tomka Mierzwińskiego to jedna z najciekawszych aplikacji codziennego użytku.
Zaplanujemy za jej pomocą zbliżające się spotkania i zadania do wykonania. Wbudowany klient e-mail skutecznie zastąpi duże programy pocztowe, a w razie problemów z komputerem, informacje o zbliżających się wydarzeniach dostaniemy SMS-em wprost na komórkę. Inne ciekawe możliwości programu to sejf, w którym możemy przechowywać najważniejsze hasła, prognoza pogody i przegląd wydarzeń dnia z pomocą kanałów RSS.
10. Polskie gry komputerowe
Na zakończenie przypominamy o polskich grach komputerowych, a szczególnie przygodówkach, która swego czasu zdobyły uznanie na całym świecie. Jest wśród nich m.in. Teenagent (http://www.gog.com/en/gamecard/teenagent), a także komediowy Książę i Tchórz. Pierwsza z nich jest dostępna obecnie za darmo i choć grafika powala… wielkimi pikselami, wciąż jeszcze bawi i wciąga.
Warta uwagi jest też Magritte (http://www.trh.art.pl/magritte/) oraz Poszukiwacze Zaginionej Warszawy (http://www.poszukiwacze.pjwstk.edu.pl). To nowe gry nawiązujące do konwencji dawnych polskich przygodówek. Co więcej, gra nie będzie z pewnością stratą czasu, bo autorzy w ciekawy sposób chcą nas także czegoś nauczyć.
Inne ciekawe gry komputerowe oraz adresy stron skąd można je pobrać, znajdziesz w artykule {link_wew 5316}„Darmowe gry komputerowe”{/link_wew}.
Uwaga!
Przeglądając polskie programy, natknęliśmy również na kilka „czarnych owiec”. Najbardziej jaskrawy przykład to polskie programy P2P, które wszystkim gorąco ODRADZAMY. Zarówno GoD, jak i Wru darmowe są tylko pozornie, a nawet po płatnej aktywacji bardzo trudno pobrać jakiekolwiek z „milionów” obiecywanych plików. Wszystko chodzi bardzo wolno, a na domiar złego brak też odpowiednich zabezpieczeń. Oba programy szybko wypłynęły na wielkie wody i miejmy nadzieję, że również prędko zatoną.
Na stronie Wru znajdziemy informację, że jest to „innowacyjny program, dzięki któremu szybko i bezpiecznie ściągniesz Gry, Programy, Multimedia, Filmy, Muzykę, Aplikacje GSM, i wiele innych”. Niestety, wystarczy lektura opinii w Google, by przekonać się, ile w tym prawdy.
Podsumowanie
Na szczęście tego typu działania to nie reguła. Polskie oprogramowanie, choć często niszowe i tworzone za grosze, nie ustępuje pola zachodnim produkcjom. A co więcej, po wieloma względami nawet je wyprzedza. Taki był też cel tego przeglądu. Pokazać, że mamy w Polsce coś, co powinniśmy zauważać i polecać innym.