Gra Menelgame, w której uczestnicy zabawy wcielają się w rolę bezdomnych mieszkańców wielkiego miasta, stała się przebojem rynku gier online. Jej oryginalna niemiecka wersja Pennergame jest od miesięcy liderem. W Polsce ciągu zaledwie kilku tygodni Menelgame, z 560 tysiącami użytkowników, znalazła się w rankingu 100 najpopularniejszych stron w kraju.
Gra istnieje również w angielskiej, hiszpańskiej oraz francuskiej wersji językowej.
Entuzjastycznemu przyjęciu wśród graczy towarzyszą także krytyczne, nieraz bardzo ostre opinie wpływowych osób i środowisk. W Niemczech gra o mały włos nie została zabroniona wskutek inicjatywy posłanki SPD – Kseniji Bekeris. We Francji protestował Czerwony Krzyż oraz Benoist Apparu, sekretarz stanu bodownictwa socjalnego. W Hiszpanii natomiast sprawą zajęły się fundacje pomagające bezdomnym – Acción en Red oraz Fundación RAIS. Twórcy nie zgadzają się z zarzutami polityków, zwracając uwagę na satyryczny i ironiczny wydźwięk gry.
Polska jest jedynym krajem, w którym gra nie wywołała takich kontrowersji. Być może świadczy to o odmienności naszego poczucia humoru, pełnego ironii i dystansu do samych siebie. A może na odwrót? Może jesteśmy zbyt poważni, żeby walczyć z problemem bezdomności w czysto wirtualnym świecie?