System CMS stanowi nieodzowny element webmastera, tworzącego różnej maści serwisy internetowe. Niektórzy piszą własne CMS-y, inni poszukują gotowych rozwiązań, które spełnią ich oczekiwania. Przygotowaliśmy dla ciebie garść pozytywnych i negatywnych cech, które powinny ułatwić wybór rozwiązania.
Na wstępie zaznaczamy, że idealny {link_wew 999}system CMS{/link_wew} nie istnieje. Każde z dostępnych rozwiązań mniej lub bardziej skutecznie stara się dążyć do ideału. Przedstawione poniżej porady trudno ze sobą pogodzić w jednym projekcie, dlatego będziesz musiał się zastanowić co jest dla ciebie w poszukiwanym rozwiązaniu CMS najważniejsze, a na jakie mankamenty czy braki jesteś w stanie przymknąć oko. Niech poniższy zbiór cech stanowi swoistą listę kontrolną, która pozwoli ci dokonać oceny (w pełni subiektywnej).
Same systemy CMS znajdziesz łatwo w internecie. Część z nich była szerzej prezentowana na łamach naszego serwisu. Pomocą w poszukiwaniach służy również nasze forum internetowe ({link2}http://forum.magazynyinternetowe.pl/{/link2} ).
- CMS – niezbędnik współczesnego webmstera: ({link2}http://serwis.magazynyinternetowe.pl/artykul/999,1,788,systemy_cms_niezbednik_wspolczesnego_webmastera.html{/link2}
- CMS-y, których nie znałeś: ({link2}http://serwis.magazynyinternetowe.pl/artykul/4470,1,2017,cms-y_ktorych_nie_znales.html{/link2}
7 cech dobrego systemu CMS
{ikona-nc01}
Duża ilość dokumentacji i poradników
Dobry system CMS to przede wszystkim taki, którego można łatwo się nauczyć. Sam sposób tworzenia nowego serwisu z wykorzystaniem systemu CMS powinien być tak prosty i logiczny jak to tylko możliwe. Ponadto, aby można było łatwo odnaleźć się w nowym rozwiązaniu, przydatna jest bogata dokumentacja. Chodzi tu zarówno o poradniki (tutoriale) wprowadzające w świat systemu CMS „krok po kroku”, jak i artykuły opisujące bardziej techniczne i rzadziej stosowane aspekty systemu.
{ikona-nc02}
Szeroka i aktywna społeczność użytkowników
Wybierając system CMS koniecznie zwróć uwagę na to, jak duża społeczność użytkowników go wspiera. Społeczność taka w systemach CMS pomaga szybko znajdować i usuwać błędy, a ponadto tacy aktywni użytkownicy chętnie udzielają pomocy na forach internetowych, jak również tworzą amatorskie strony i blogi z poradami. Jest to przydatne zwłaszcza dla osób, które chcą znaleźć porady po polsku. W przypadku napotkanych problemów rady innych użytkowników mogą pozwolić oszczędzić wielu godzin na samodzielne poszukiwania rozwiązania. Dobry system CMS to system z szerokim wsparciem użytkowników.
{ikona-nc03}
Duża ilość modułów i rozszerzeń
Większość dostępnych na rynku systemów CMS ma budowę modułową. Pozwala to na łatwe dodawanie nowych, gotowych funkcjonalności do strony internetowej. W internecie znajdziesz z pewnością wiele miejsc, które agregują tego typu pluginy. Dość ważne jest jednak, aby podstawowa wersja CMS zawierała ich jak najmniej – każdy z modułów wpływa niekorzystnie na czas wykonywania zapytań. Dobrze również, jeśli pisaniem modułów zajmują się profesjonaliści, dokładający wszelkich starań, aby kod źródłowy modułów był dopracowany pod względem wydajności.
{ikona-nc04}
Bogaty zbiór gotowych szablonów
Przeważnie system CMS wdraża się do serwisu internetowego, którego projekt graficzny został wykonany indywidualnie dla konkretnego klienta. Bywa jednak, że tworzony serwis jest z natury niskobudżetowy lub taki, który należy przygotować błyskawicznie. Nie ma wówczas czasu lub środków na indywidualne projekty. W takich sytuacjach przydają się gotowe galerie z szablonami. Wystarczy wyszukać ten, który ci się najbardziej spodoba, pobrać i zainstalować go w swoim CMS. Szablon będziesz mógł częściowo przerobić w celu uzyskania oczekiwanego efektu (np. zmienić logo).
{ikona-nc05}
Skuteczny system cache
Szukając systemu CMS zwróć uwagę na to, czy posiada on system cache oraz czy jest on wydajny i skuteczny. Ma to znaczenie zwłaszcza, jeśli planujesz tworzyć serwis o wyższej popularności. Cache, czyli pamięć podręczna, pozwoli oszczędzić generowania tej samej strony wielokrotnie. Jeśli wiadomo, że nie będzie się ona zmieniać przez określony odcinek czasu, warto zapisać ją do postaci statycznej. Niestety niewiele jest systemów CMS, które radzą sobie ze skomplikowanym cache – tam, gdzie statyczne są tylko wybrane fragmenty strony, a pozostałe są tworzone dynamicznie.
{ikona-nc06}
Mechanizm szablonów nie ograniczający webmastera
CMS-y dzielą się na dwie grupy – na te, które w łatwy sposób pozwalający zmieniać HTML szablonów od A do Z oraz na takie, w których jest to nieco mniej przyjazne. Bardziej zaawansowani webmasterzy będą czuć potrzebę, aby korzystać z dobrego system szablonów o szerokich możliwościach. Takiego, który pozwoli na nieskrępowane, a jednocześnie wygodne modyfikacje.
{ikona-nc07}
Wsparcie dla języków narodowych
Systemy CMS tworzy się z reguły dla użytkowników nie posiadających wiedzy specjalistycznej. Chodzi przecież o to, aby przeciętny pracownik biurowy, który opanował obsługę przeglądarki oraz edytora tekstu był w stanie poradzić sobie z formatowaniem tekstu na swoją stronę internetową. Aby proces ten jeszcze ułatwić, należy przyjąć, że najprzyjemniejszym językiem komunikacji dla przeciętnego użytkownika jest jego język ojczysty. Zatem staraj się, aby panel administracyjny w wybranym CMS był dostępny po polsku.
7 cech złego systemu CMS
{ikona-ncz01}
Mało popularne rozwiązanie
Jeśli zaczniesz mocniej przekopywać internet, z pewnością trafisz na niejeden system CMS, który wydaje się bardzo fajny, jednak nie zdobył dużej popularności wśród webmasterów. Pół biedy, jeśli powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że CMS ten jest płatny. Zdarzają się dobre, choć komercyjne rozwiązania.
Jednak projekt darmowy, ale nie stosowany powszechnie przez webmasterów to potencjalne ryzyko, że będzie to projekt niedopracowany, a w razie problemów trudniej będzie uzyskać pomoc. Jest też możliwość, że z czasem zawiedzeni twórcy całkowicie zarzucą rozwijanie projektu. Po takie rozwiązania sięgaj tylko, jeśli jesteś zdeterminowany do tego, aby w przyszłości samodzielnie rozwijać kod i usuwać błędy.
{ikona-ncz02}
Rzadkie uaktualnienia
Konsekwencją niewielkiej popularności bywają czasem rzadkie uaktualnienia CMS-a, dokonywane przez jej twórców. Trzeba w tym miejscu uczciwie przyznać, że czasem również bardziej znane CMS-y mają z tym problem, zwłaszcza te, które czasy świetności mają już za sobą. Rzadkie uaktualnienia to nie tylko brak nowych funkcjonalności. To przede wszystkim ryzyko poważnych problemów bezpieczeństwa. Istnieje w internecie wiele botów, które wykorzystują znajdowane luki w CMS-ach do automatycznego atakowania serwisów. Co ważne, także moduły z których zamierzasz korzystać powinny być regularnie aktualizowane przez ich twórców.
{ikona-ncz03}
Wysokie wymagania sprzętowe
Prawdziwą zmorą wielu systemów CMS są ich wysokie wymagania sprzętowe. Najczęściej twój serwis będzie uruchamiany na zwykłym koncie hostingowym, nie możesz więc pozwolić sobie na zużywanie ponadprzeciętnej ilości zasobów. Tymczasem niektóre systemy CMS, są napisane w sposób nieoptymalny i do wygenerowania pojedynczej będą potrzebować zbyt wiele operacji i zapytań do bazy danych.
W przypadku wizytówki firmowej o minimalnej ilości odsłon nie jest to problemem. Ale duży, dynamiczny portal na słabym wydajnościowo systemie CMS może zużywać więcej zasobów systemowych niż powinien. Wybierając system CMS przeszukaj internet pod kątem opinii i testów wydajnościowych. Jeśli masz możliwość, przeprowadź benchmarki we własnym zakresie, porównując czasy generowania podstron (pod obciążeniem i bez niego) oraz ilość zapytań wysyłanych do bazy danych.
{ikona-ncz04}
Przerost liczby modułów
Poniekąd problem ze zbyt słabą wydajnością wynika często z przerostu liczby modułów, które są dołączane do systemu. Staraj się wybierać takie CMS-y, które potrzebne ci funkcjonalności wspierają natywnie, a nie za pomocą modułów tworzonych przez osoby trzecie. Ich jakość jest przecież niewiadomą. Najlepiej w ogóle wyłącz te z modułów, które nie będą ci potrzebne.
{ikona-ncz05}
Trudna rozbudowa o własne pomysły
Pracując na określonym CMS-ie możesz z czasem ulec pokusie, aby dopisać pewne rozwiązania samodzielnie. Stanie się tak, gdy będziesz potrzebować specyficznej funkcjonalności lub sposobu działania, a żadne z dostępnych publicznie rozszerzeń tej potrzeby nie zaspokoi. Wówczas pozostanie ci tylko siąść do projektu i samodzielnie go zmodyfikować. W takim przypadku nie ma nic gorszego niż słabo napisany i jeszcze słabiej udokumentowany kod. Warto wybierając system CMS przejrzeć go pod kątem możliwości rozbudowy.
{ikona-ncz06}
Wsparcie tylko dla PHP4
Niektóre dostępne w internecie rozwiązania CMS zostały napisane w czasach świetności PHP4 i niestety nie zostały później zmigrowane do PHP5, pozostawiając niekompatybilności. Unikaj takich systemów. PHP4 to już archaizm. Możesz spodziewać się, że coraz mniej dostawców usług hostingowych będzie go wspierać, a jeśli – to w sposób coraz bardziej zmarginalizowany.
{ikona-ncz07}
Mało intuicyjny panel administracyjny
Wspomnieliśmy już o tym, że system CMS powinien być napisany z myślą o przeciętnych użytkownikach biurowych, posiadających tylko podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputerów. Dla nich kwestią kluczową będzie intuicyjny panel administracyjny. Dodawanie treści powinno być proste i bezproblemowe. Zwróć na to dużą uwagę, ponieważ to jest ten punkt, który będzie podlegać bezpośrednio ocenie przez twojego klienta. Testując intuicyjność panelu najlepiej poproś o skorzystanie z niego kogoś, kto nie zna się na informatyce i obserwuj reakcje. W razie potrzeby przygotuj dla klienta szczegółową instrukcję.