Ogłoszono skład Orkiestry Symfonicznej YouTube – pierwszej na świecie orkiestry stworzonej dzięki przesłuchaniom konkursowym online. W tym gronie znajdzie się również muzyk z Polski, Paweł Czarny.
Międzynarodowa społeczność YouTube i Michael Tilson Thomas spośród dwustu finalistów wybrali grupę dziewięćdziesięciu muzyków grających na dwudziestu sześciu instrumentach. W Nowym Jorku spotkają się muzycy reprezentujący trzydzieści krajów: Australię, Austrię, Belgię, Bermudy, Brazylię, Kanadę, Chiny, Kolumbię, Czechy, Francję, Niemcy, Grecję, Hong Kong, Węgry, Izrael, Włochy, Japonię, Litwę, Malezję, Meksyk, Holandię, Polskę, Rumunię, Rosję, Koreę Południową, Hiszpanię, Szwecję, Ukrainę, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.
Od dnia, w którym ogłoszono tę inicjatywę w grudniu 2008 roku, kanał Orkiestry Symfonicznej YouTube (www.youtube.pl/symphony) odwiedzono ponad trzynaście milionów razy. Widzowie pochodzili z ponad dwustu różnych krajów. Zgłoszono ponad trzy tysiące nagrań wideo nadesłanych przez muzyków z całego świata – od Azerbejdżanu po Wenezuelę. Wśród uczestników znaleźli się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, muzycy w różnym wieku, grający na najróżniejszych instrumentach, reprezentujący ponad siedemdziesiąt krajów z sześciu kontynentów.
Po przeprowadzeniu wstępnej selekcji przez muzyków z m.in. Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Berlińskiej, Orkiestry Symfonicznej San Francisco, Filharmonii w Hong Kongu, Orkiestry Symfonicznej w Sydney i Filharmonii Nowojorskiej wybrano dwustu finalistów, których nagrania przedstawiono 14 lutego 2009 na kanale Orkiestry Symfonicznej YouTube. Wiek finalistów wahał się od 15 do 55 lat. Następnie przedstawiciele społeczności YouTube oddawali głosy na swoich faworytów, a Michael Tilson Thomas, Doradca Artystyczny i Dyrygent, dokonał przeglądu nagrań finalistów, tworząc orkiestrę, która wystąpi 15 kwietnia 2009 w Carnegie Hall.
„Proces analizy tak wielu różnorodnych zgłoszeń z całego świata był niezwykle inspirujący. To prawdziwe okno na świat, przez które można poznać życie pasjonatów muzyki, odbywających próby we własnych domach, akademikach, pracowniach, na scenach teatrów, grających na wspaniałych włoskich skrzypcach czy starych pianinach”, powiedział Tilson Thomas. „Wszyscy oni grali z ogromną pasją i zaangażowaniem. Chcę podziękować orkiestrom uczestniczącym w projekcie i całej społeczności YouTube za pomoc przy wyborze finalistów. Nie mogę doczekać się naszego kwietniowego spotykania w Nowym Jorku.”
Nagrania uczestników i więcej informacji na temat konkursu dostępnych jest na stronie: www.youtube.pl/symphony.